Ziemia z nawozami w akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gudyrudy
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2016 14:41

Ziemia z nawozami w akwarium

Post autor: gudyrudy »

Witam!
Nie mam pojęcia do jakiej kategorii zaliczyć ten temat, ale problem jest poważny. Niedawno założyłem akwarium 112l, ma to być low-tech. Jako podłoża użyłem ziemi kwiatowej wzbogaconej nawozami i przysypałem ją żwirem. I tu jest problem. Czy ta ziemia może być w akwarium? Podobno w akwarium nie powinno być ziemi z na nawozami. Czy nie doprowadzi to do zakwitu wody? Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

sam będę zakładał low techa na ziemi jak tylko dojdzie zamówienie roślin i z tego co wiem to tak:

wiele osób odradza używanie ziemi z nawozami mówiac że jest ich zbyt wiele dla akwarium - z drugiej strony wiele osób mówi że są to małe ilości bo proucenci jednak oszczędzają.

przy akwarium w ziemi kwiatowej nie używaj dodatkowych nawozów.

posadź dużo roślin ponad 60% powierzchni dnia i wybieraj dużo roślin, które używają systemu korzeniowego do pobierania składników odzywczych.

przy zakładaniu akwarium na ziemi, szczególnie bardzo bogatej warto robic większe i częstsze podmiany, oraz jeśli masz testey to badać i obserwować wszystkie parametry wody - w razie potrzeb więkze podmiany :)
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
czas pokaże czy coś sie stanie. Mierz regularnie NO3 (do 40-50mg/l) i PO4 (chyba do 4-5mg/l) a będziesz wiedział czy grozi Ci zakwit wody czy nie.

Sam używałem ziemi do siewu (bez dodatku nawozu) lub mieszanki torfu, gliny i piasku (proporcji nie pamiętam) ale na początku przygody z ziemią używałem zwykłej ziemi kwiatowej i też było OK.
Możesz też spróbować sadzić bardziej wymagające rośliny do doniczek z ziemią. Dajesz ok 1cm żwirku na dno, potem 30-50% ziemi i do pełna znowu żwirku. Jest to moim zdaniem bezpieczniejsze niż ziemia na całym dnie akwarium a w razie potrzeby wyjmujesz całą roślinę z doniczką nie ruszając jej korzeni.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ