Teleskop nie daje spokoju welonowi

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Teleskop nie daje spokoju welonowi

Post autor: enshu »

Hej,
Sprawa tak jak w temacie, otóż mam dość młode, i nowe u mnie welony, w tym teleskopa który ciągle się do nich przykleja, gania, chcę im wejść w tyłka. Głównie to jednego, bo pozostałe 2 są większe ale też potrafi się do nich w ten sposób przyczepić. Generalnie ryby są bardzo aktywne, i bardzo łakome, wszamają wszystko co dostaną, ale staram się ich nie przekarmiać. Co do teleskopa, to nie do końca wiem jak on widzi, ale mam wrażenie że nie to co jest przed nim, bo w przeciwieństwie do pozostałych zbiera pokarm "na ślepo" przesiewając piasek i jak coś trafi to zjada, inne natomiast widzą gdzie leży i właśnie go wyjadają.

Czemu się w ten sposób zachowuje, pewnie stresuje tym pozostałe ryby...no i właściciela też :bredzisz


Poniżej dodaję 2 linki do krótkich filmików z opisywanej sytuacji:
https://youtu.be/Rnhq-kv5w-Q
https://youtu.be/_UGwTLWhkkg
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Teleskop nie daje spokoju welonowi

Post autor: owlman »

Dzwon do NASA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Teleskop nie daje spokoju welonowi

Post autor: BARA »

podaj informacje o zbiorniku, nawet nie wiemy jaki to litraż...

Ta ceramika pod filtrem to czemu ma służyć?
Na jednego welona powinno przypadać minimum 80 l wody.

Jakie są parametry wody? Jaka jest je temperatura?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Teleskop nie daje spokoju welonowi

Post autor: MarJan »

On o chlebie Wy o niebie...teleskop nadpobudliwy- niby nie robi krzywdy, druga ryba tak na prawdę nie ucieka, może to po prostu ADHD wieku młodzieńczego...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Teleskop nie daje spokoju welonowi

Post autor: BARA »

Jeżeli woda jest za ciepła: ryby mogą być pobudzone. Jeżeli parametry wody są nieodpowiednie: ryby mogą być pobudzone.
Stąd moje pytania o akwarium.
Na filmach widać, że jest za małe dla tych ryb, ale mogę mieć tylko takie wrażenie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Re: Teleskop nie daje spokoju welonowi

Post autor: enshu »

Akwarium ma 140L, zaraz ktoś powie że za małe dla 4szt bo wszędzie podają 80L na jednego plus 35L na każdego kolejnego( z tym ze te wyliczenia są dla dorosłych ryb) te mają z 5-6cm wielkości, a w planach mam zamianę na 200 albo 240, bo to już jest stare i zniszczone, no i panoramiczne... ale było za darmo :P

Ceramika która leżała była do innego akwarium włożona tymczasowo żeby się na niej bakterie zrobiły, bo startowałem inne akwarium, biorąc część wody z tego plus właśnie ta ceramika do filtra.

Temp. wody 23C, nie używam grzałki, NO3 nie przekracza 20, NH3 równe 0, co tydzień podmiana 45L wody (łódzka kranówka, zawsze odstana 24h minimum), nie leję żadnych nawozów, węgli etc.

Akwa stoi juz 7miesiecy i jest w bardzo dobrej kondycji, żadne glony się już nie pojawiają, albo ślimaki szybko się z nimi rozprawiają. Jest w nim jeden wielki anubias który systematycznie puszcza nowy liść i jedna gałęzatka o średnicy około 7cm

Karmie raz lub dwa razy dziennie, po zapaleniu światła suchy tonący granulat dla welonów, a wieczorem warzywa ( brokuł lub szpinak lub groszek ), jak daję mrożone robale to tylko raz karmię. W niedzielę mają głodówkę


Do tej pory były w nim 2 red cap oranda, bo przez pandemię nigdzie nie mogłem znaleźć teleskopa i calico, kupiłem je na początku stycznia. Może to rzeczywiście młodzieńcze ADHD, inne zachowują się normalnie
ODPOWIEDZ