Przycinka roślinki.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Przycinka roślinki.

Post autor: cytryna2 »

W moim akwarium wyhodowałam sobie roślinkę zwaną Vallisneria Gigantea
rozrosła się ona bardzo jak ją przyciąć aby jej nie uszkodzić ?
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

Po prostu uciąć.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

soomichael pisze:Po prostu uciąć.
No to rzeczywiście podpowiedziałeś...

Cytryna, chodzi Ci o długość liści tego nurzańca czy o to, że puścił kłącza i masz w tej chwili za dużo roślin?

Odpowiem na jedno i drugie zagadnienie:
1. Liści nurzańca się nie przycina np. w połowie, ponieważ wtedy zaczynają obumierać i zachodzić glonami. Liście, których chcesz się pozbyć należy mocno i zdecydowanie szarpnąć odrywając je przy korzeniach lub należy je uciąć jak najniżej.
2. Rośliny potomne których jest za dużo należy usunąć odcinając pędy odrostowe.

Pielęgnacja nurzańca polega na stałym usuwaniu kolejnych roślin potomnych, jeżeli nie chcesz mieć za dużo roślin w akwarium oraz na stałym usuwaniu starych liści. Prawidłowo pielęgnowane nurzańce lubią kwitnąć, o czym już pisałam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja przycinam liscie non stop bardzo ostrymi nozyczkami. Problemu nigdy nie mam i nie mialem. Nurzaniec Gigantea wg mnie to nie nadaje sie zbytnio do malych zbiornikow.

Ja nie polecam energicznych szarpniec z jednego glownego powodu, a to takiego ze jesli roslina nie jest dobrze ukozeniona to wyrwiemy calosc z korzeniem lub poprostu urwiemy czubek liscia i konczy sie to obumieraniem liscia.

Byc moze dostane klapsa ale tez uwazam ze: ciac i patrzyc jak odrasta :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze: Ja nie polecam energicznych szarpniec z jednego glownego powodu, a to takiego ze jesli roslina nie jest dobrze ukozeniona to wyrwiemy calosc z korzeniem lub poprostu urwiemy czubek liscia i konczy sie to obumieraniem liscia.
Hmmmm, nurzańce hoduję od lat. Jeżeli roślina nie jest mocno ukorzeniona, co się zdarza w przypadku młodych roślin, wystarczy przytrzymać ją przy korzeniach trzymakiem (specjalny przyrząd do pielęgnacji roślin, takie widełki na długiej rączce) i oderwać liść. Nigdy nie szarpię za czubek liścia, chwytam go poniżej linii wody jak najbliżej korzeni. Energiczne dwa-trzy szarpnięcia powodują, że liść bardzo ładnie się odrywa od rośliny.

Niemniej fakt faktem, że nurzańce nie nadają się do małych akwariów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi :D Rzeczywiście Bara chodziło mi o obie sprawy,roślina bardzo się rozrosła i teraz już wiem co robić z tym jej potomnymi kłączami ale również liście urosły tak długie,że "kładą"się na powierzchni tafli wody co nie bardzo mi się podoba.
Teraz to już wiem ,że to zbyt duża roślina do małego akwarium skoro już ją mam :wink: teraz już będę uważać co kupuję :D albo lepiej Was się poradzę.
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
ODPOWIEDZ