[112l] Nowe akwarium ogólne. Dziennik nowicjusza :)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

buda102
Posty: 12
Rejestracja: 03 sie 2016 11:14

[112l] Nowe akwarium ogólne. Dziennik nowicjusza :)

Post autor: buda102 »

Witam wszystkich. To mój pierwszy post ale zanim założyłem akwarium to kilka tygodni byłem Waszym gościem :) Uczyłem się, czytałem....

Do rzeczy... Pierwszy dzień :)

Sprzęt:
- akwarium 112l
- grzałka Aquael Gold 150
- filtr: Aquael UNIMAX 250
- oświetlenie: na razie standardowe 2x18W ale już idzie dodatkowe T5 24W więc w sumie będzie 60W (0,53W/l). Ta dodatkowa świetlówka będzie się włączać tylko na kilka godzin w środku dnia.

Kilka słów w związku z Unimaxem.

Po odpaleniu okazało się, że Unimax robi niezłą zadymę na powierzchni z deszczownicy (ryby by pokarmu chyba nie dogoniły :-) ). Nie chciałem zmniejszać mocy filtra więc zrobiłem taką "hybrydę" - na końcu deszczownicy założyłem końcówkę napowietrzającą i teraz jest tak:

https://youtu.be/MdZyAyfqDbM

Wydaje mi się, że taki ruch wystarczy do napowietrzenia. Jakby były jakieś problemy to będę kombinował później.

Parametry wody (nadmienię tylko, że moja kranówa ma GH 30 i pH 7,5 więc zaopatrzyłem się w RO i mieszam 1:6):
- GH - 5
- KH - 4
- pH - 6,8
- NO2 - 0
- NO3 - 2

Podłoże:
- żwirek 1-3mm
- plaża dla kirysków
- w żwirek dałem Florapol a pod żabienicę kulkę nawozu.

Rośliny:
- na razie wsadziłem tylko żabienicę i małego Heńka które dostałem. Resztę kupię dziś lub jutro i uzupełnię to się pochwalę.

Obsada: (planowana)
- neon Innesa - 20
- Pielęgniczka Ramireza - 1+1
- kirysek - 6
- otosek - 6

Jakby otoski nie głodowały to może dołożę jakieś zbrojniki :)

Na razie jest tak:

Obrazek

Zalane 12.08.2016. Dolany Denitrol i tyle. Czekam i badam... (testy kropelkowe Zoolek)

To na razie tyle. Gdybyście mieli na tym etapie jakieś uwagi to proszę się nie krępować bo lepiej coś poprawić teraz niż później... :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz o wiele za mocną grzałkę do tego akwarium. Wystarczy 50W. Radzę ją wymienić.
Piszemy o tym i piszemy, a i tak sprzedawcy wciskają grzałki o za dużej mocy, które w razie awarii termostatu pięknie ugotują ryby w akwarium.

Obsada do poprawy, poczytaj o wymaganiach ryb.

Czekam na dalszą relację z dojrzewania akwarium.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2016 18:49 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Nem112
Posty: 156
Rejestracja: 05 lip 2016 15:05

Post autor: Nem112 »

Ja np mam 75w w 112 i słabo trzyma temperaturę ustawione na 26 a temp to 24, też planuje dać 150w żeby te 25 trzymało non stop. Przy 100w też miałem wahania temperatury.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To zalezy jaka grzalka. U mnie 128l jest obslugiwane przez grzalke 25W i czasowo 5W, mam 26 stopni bez problemu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
truman_burbank
Posty: 56
Rejestracja: 25 lip 2016 21:36

Post autor: truman_burbank »

To nie jest jednoznaczne, bo są różne "szkoły".
Ja trzymam się starej wg której na 1l powinien być 1W. Zapas mocy jest potrzebny na wypadek konieczności podniesienia temperatury w okolice 30 stopni (leczenie). Poza tym słyszałem opinie że grzałka większej mocy nie włącza/wyłącza się tak często - a nie jest to bez znaczenia, nie bez powodu czołowi producenci zachwalają "pozłacane styki". Kiepska grzałka zepsuje się po 2-3 latach. Poza tym mocna grzałka szybciej podgrzewa czyli krócej ciągnie tego prądu, per saldo może się okazać że mimo większej mocy wcale nie zużywa tego prądu więcej.
Oczywiście jest ryzyko - jak już mocna grzałka się zepsuje to jest zupa.
Słyszałem też o sporadycznych przypadkach używania dwóch grzałek, i to w różnych sytuacjach. Pierwsza - zdublowana funkcja na wypadek awarii, druga - uzyskanie niższej temperatury w nocy.

buda102
A propos doświetlania - raczej w środku dnia to się wyłącza, co zresztą odpowiada warunkom w naturze (cień). Ja stosuje przerwę 11:00-15:00, ale ja mam akwarium od południowo-wschodniej strony. Co zresztą powoduje sytuacje że rośliny rosną mi w lecie słabiej (słońce jest za wysoko i nie doświetla akwarium).
60x35x45 Hyphessobrycon pulchripinnis
Awatar użytkownika
Nem112
Posty: 156
Rejestracja: 05 lip 2016 15:05

Post autor: Nem112 »

BARA pisze:To zalezy jaka grzalka. U mnie 128l jest obslugiwane przez grzalke 25W i czasowo 5W, mam 26 stopni bez problemu.
Grzałki aquael ale chyba nie jest to najlepsza firma dlatego szukam dobrej
Awatar użytkownika
truman_burbank
Posty: 56
Rejestracja: 25 lip 2016 21:36

Post autor: truman_burbank »

Miałem Aquael Easy Heater 100 z wadliwej serii (z 2014 r,. stukanie podczas włączania/wyłączania termostatu). Wymieniłem w ramach reklamacji bez problemu na nowszą edycję i ta sprawuje się bez zarzutu pół roku. Jak jest dobra można będzie powiedzieć po upływie kilku lat.
Aquael nie jest jakąś badziewną firmą, marka jest rozpoznawalna "na zachodzie". "Na dziś" gdybym komuś polecał grzałkę to Aquael NEOHEATER.
60x35x45 Hyphessobrycon pulchripinnis
buda102
Posty: 12
Rejestracja: 03 sie 2016 11:14

Post autor: buda102 »

Dzięki za odpowiedzi.
BARA pisze:Masz o wiele za mocną grzałkę do tego akwarium. Wystarczy 50W. Radzę ją wymienić.
Piszemy o tym i piszemy, a i tak sprzedawcy wciskają grzaLki o za dużej mocy, które w razie awarii termostatu pięknie ugotują ryby w akwarium.
Pewnie wymienię tą grzałkę za jakiś czas na słabszą. Nie mieli w sklepie akurat 100W więc wziąłem tą :-) Coż zrobić jak człowiek chce mieć wszystko JUŻ!!! :-D

Z innej beczki:
Czy waszym zdaniem ruch wody jaki pokazuję na filmiku wystarczy do prawidłowego napowietrzenia zbiornika?
Awatar użytkownika
truman_burbank
Posty: 56
Rejestracja: 25 lip 2016 21:36

Post autor: truman_burbank »

Moim zdaniem jest w porządku. W przyszłości to może się zmienić - np. jeśli będziesz mieć przegęszczenie albo będzie tworzył się kożuch bakteryjny. Na dziś jest O.K. - jak dla mnie.
60x35x45 Hyphessobrycon pulchripinnis
buda102
Posty: 12
Rejestracja: 03 sie 2016 11:14

Post autor: buda102 »

truman_burbank pisze: buda102
A propos doświetlania - raczej w środku dnia to się wyłącza, co zresztą odpowiada warunkom w naturze (cień). Ja stosuje przerwę 11:00-15:00, ale ja mam akwarium od południowo-wschodniej strony. Co zresztą powoduje sytuacje że rośliny rosną mi w lecie słabiej (słońce jest za wysoko i nie doświetla akwarium).
Przyznam szczerze, że nie bardzo rozumiem :)

Naśladując naturę to wydaje się, że właśnie rano i wieczorem jest mniej światła a w południe i po południu najwięcej. Czyli żeby to odwzorować w akwarium rano i wieczorem chciałem świecić 2x18 a w południe na kilka godzin zasymulować słońce w zenicie przez włączenie dodatkowej świetlówki...

Tak zresztą też gdzieś wyczytałem tylko teraz nie mogę znaleźć....
Awatar użytkownika
truman_burbank
Posty: 56
Rejestracja: 25 lip 2016 21:36

Post autor: truman_burbank »

Nie przejmuj się tym że mamy różne zdanie. Między innymi po to jest forum żeby wymieniać się spostrzeżeniami.
Nie chciało mi się przygotowywać infografiki, chodzi mniej więcej o to:
http://www.gim1.swiebodzin.pl/kgeo/coto ... age009.png
Jak byś dorysował dom, a w nim okno, to zrozumiałbyś że najwięcej światła wpada nie w południe. Pisałem na przykładzie swojego akwarium, każdy ma inne warunki i nie ma dwóch takich samych.
60x35x45 Hyphessobrycon pulchripinnis
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

buda102 pisze:- neon Innesa - 20
- Pielęgniczka Ramireza - 1+1
- kirysek - 6
- otosek - 6
Sprecyzuj jakie kiryski i jakie otoski, bo większość się nie nada przy Ramirezach. No i dla kirysków malutko tego piachu.

Neony Innesa żyją w wodach chłodnych - około 22 stopni. Ramirezy w wodach ciepłych - około 28 stopni.
buda102
Posty: 12
Rejestracja: 03 sie 2016 11:14

Post autor: buda102 »

Dhuz pisze: Sprecyzuj jakie kiryski i jakie otoski, bo większość się nie nada przy Ramirezach.
To zapytam odwrotnie - jake się nadają? Bo jeszcze nie kupiłem... Myślałem o kiryskach pstrych i otoskach przyujściowych.
Neony Innesa żyją w wodach chłodnych - około 22 stopni. Ramirezy w wodach ciepłych - około 28 stopni.
To może lepiej Neon czerwony?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Neon czerwony już bardziej, choć też lepiej unikać przy nim temperatur powyżej 27-28 stopni, a dla Ramirez ~27 to norma. Z kirysków pozostają tylko Sterby. Co do otosków, które żyją w ciepłych wodach (O. huaorani, O. vestitus, O. hoppei), jeśli nawet udałoby się je znaleźć, to identyfikacja konkretnego gatunku jest koszmarem - głównie dzięki zdolności tych ryb do zmiany ubarwienia zależnie od nastroju a także sporych podobieństw między gatunkami, np. O. vestitus może być wzięty za O. vittatus i odwrotnie.

Przy takim litrażu nie bawiłbym się w więcej, niż 2-3 gatunki, np.

W toń neon czerwony lub simulans 15-20szt
Na dno grupa 6 ramirez do dobrania się pary
lub
Pod taflę pstrążenica marmurkowa 12szt
W toń neon simulans 20szt
Na dno grupa ramirez do dobrania się pary
Gdybyś miał całe dno w piasku można by myśleć o stadzie kirysków, w tym przypadku lepiej odpuścić i skoncentrować się na toni wodnej. Dodatkowo Ramirezki to kopacze, więc licz się z tym, że będą Ci ruszać dno - nawet żwir.
buda102
Posty: 12
Rejestracja: 03 sie 2016 11:14

Post autor: buda102 »

Przemyślę to wszystko jeszcze...

Pewnie spróbuję z obsadą, którą planowałem tylko może zamienię neonki na czerwone i będę obserwował co się dzieje i jak zauważę jakieś nieprawidłowości to będę reagował.

Z tego co wiem wiele osób ma taką obsadę o jakiej pisałem w takim akwarium i czasem nawet bez plaży...
ODPOWIEDZ