[112L] HT zieleniak z Brzankami - zlikwidowany

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mark_farina pisze: Bede chcial odtworzyc troche biotopu z Ameryki Pld, bedzie korzen redmoor, ktory moczy sie od 2tyg i puszcza galarete, bedzie oprocz tego dwa inne korzenie. Baza z Tetra active substrate przykryta piaskiem z mysla o moich kiryskach. Z roslin zostaja 3 rodzaje Kryptokoryn, bedzie jeden Anubias i dwa mikro anubiaski na korzeniu redmoor. Do tego w tle valisneria, Ludwigia i hydropilia - ktora zaczyna byc chwastem bo rosnie jak opetana. Oczywiscie woda bedzie brazowa od garbnikow i korzeni co mi nie przeszkadza, a poprawi jakosc wody i zmniejszy pH.
No więc tak na moje oko, to nie jest biotop Ameryki Płd. Jeśli chciałbyś zrobić taki biotop, to nie jest potrzebny substrat tylko piach, bo praktycznie nie ma roślin, lejesz tylko wodę demineralizowaną, korzenie, patyki, liście i szyszki nasze rodzime (olcha, buk, dąb, grab).
Czarna folia samoprzylepna na 3 szyby: tylna i boczne, znikome światło.
Przy umiarkowanej obsadzie nie masz problemu z NO3, czy PO4, nie musisz praktycznie kontrolować parametrów, bo np. neon simulans ma dosyć szeroki zakres pH "w dół" (woda o pH~6 w dół). Otoski też się trzymają takich wód i nie muszą wcale mieć roślin, ważne aby miały "syf" na dnie.

Uwierz, że akwarium wychodzi zarąbiste...

EDIT: aha, Ameryka Południowa ma bardzo dużo biotopów...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No mowiac szczerze to ja w takie extrimum nie chce isc bo musialbym sie pozbyc roslin a pozatym zainwestowalem w swiatlo LED duzo kasy. Substrat aktywny chce dac dla roslin I zasypac piaskiem.

Tak na serio to bedzie to male przemeblowanie z mysla o mieszkancach I ich potrzebach. Moze zrobie czarne wody z prawdziwego zdarzenia w drugim baniaku, gdzie trzymam brzanki wisniowe I ampularie na rozmnazanie. Tam mam slabe swiatlo I moge dac jeden duzy kozen, piach, szyszki I jakis chwast niewymagajacy swiatla.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

U mnie wszystko zaroslo i nie przycinam nic bo w sobote restart. Od tygodnia nie podaje CO2, a dziady rosna jak szalone.

http://i68.tinypic.com/2zqswe9.jpg

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

mark_farina pisze:w sobote restart
Zmienisz też podłoże?
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tak.
Bedzie active substrate z Tetry, a na to ciemny bardzo drobny zwirek, cos na pograniczu piasek/zwir.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No wiec po 5 godzinach zakonczylem restart zbiornika. Zachowalem 80% starej wody, szklo wyplukalem i oczyscilem szyby, nic wiecej nie robilem.

Na spod poszedl Active Substrat Tetry + kulki torfowo gliniane, a calosc zostala przykryta siatka, a na to wysypalem bardzo dorobny zwir.
http://i67.tinypic.com/jv6m1f.jpg

Do korzenia przypiolem opaskami 3 Anubiasy, jeden duzy i dwa mikro.
http://i65.tinypic.com/2nuoh9g.jpg

A tu caly bajzel z rybami w wiadrze, rosliny w misce itd :)
http://i68.tinypic.com/11t4bw5.jpg

Wrescie zalane i wstepnie przefiltrowane z rybami na pokladzie. Woda jeszcze metna ale przez noc dojdzie do klarownosci.
http://i63.tinypic.com/eb95zb.jpg
http://i68.tinypic.com/2hdb2uh.jpg
http://i67.tinypic.com/zkmky1.jpg

Generalnie jestem zadowolony, mialem taki pomysl na aranzacje i go zrealizowalem, Kiryski kopia w piachu tak ze im glowy sie chowaja, a to najwieksza radosc. Rosliny babluja bo po przycieciu i przeniesieniu maja wrescie swiatlo. Z roslin zostawilem: Hygrofilie, Kryptokoryny, Anubiasy, Valisnerie i Echinodorusy. Za miesiac troche zarosnie i bedzie lepiej sie prezentowac :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nowi lokatorzy w duzym zbiorniku. Na razie mam 3sztuki Otoskow tak bardziej na probe, a docelowo chce miec okolo 5 do 6sztuk. Na razie Brzanki dogaduja sie z Otoskami bardzo dobrze i nie widze konfliktow wiec mysle ze bedzie dobrze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdro
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Co do aranżacji to mam pewną sugestię, może uznasz ją za wartą rozważenia. Masz po bokach dwa fajne korzenie. Zrobiłbym z nich jeden, jedną większą kompozycję. Anubiasy posadziłbym w jej dolnej części a miejscami na gałęziach posadziłbym kępki jakiegoś małego microsorium.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Neurochirurg pisze:Co do aranżacji to mam pewną sugestię, może uznasz ją za wartą rozważenia
Sugestia bardzo dobra i musze przyznac ze myslalem o tym. Niestety ja w kwestiach aranzacji akwarium jestem slaby i nie potrafie ''poukladac'' roslin/korzeni tak ladnie jak innym to wychodzi.

Obecnie mam tak: jeden duzy korzen red moor z anubiasami nano i malym microsorium, ktore kupilem 2tyg temu tak na obczajenie jak to bedzie roslo. Mysle zeby dodac jakis mech na korzenie, dobry pomysl?

Kolejna rzecz, to niewiem co zrobic z dnem, te kryptokoryny nie sa jakies bardzo reprezentacyjne, mozecie cos doradzic? Jakby to z sensem urzadzic, moze zostawic jakas plaze i posadzic inne rosliny?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Jak chcesz duże krzaki i różne rodzaje microsorium a jesteś z opolskiego to obejrzyj sobie moje bo mam tam sporo. Pisz na PW
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

bardzo ładnie będzie jak się rozrośnie. tylko że anubiasy i kryptokoryny rosną powoli i mnie wielokrotnie pouczano że wręcz lubią cień. mogłbyś pomyśleć czy tych anubiasów nie posadzić torchę niżej w cieniu? microsorium będzie ładnie pasowało, i sam dodałbym kępę czegoś o bardzo drobnych liściach, może kabombę z tyłu albo limnophilę? albo jakąś niedużą roślinę pływająca nad te anubiasy? w każdym razie podoba mi się i tylko tak sobie dywaguję, czekam na kolejne fotki :) pozdro
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tydzien temu doszly nowe rosliny: Sagitaria i Ludwigia. Obie z przycinki wiec sa teraz w fazie ukorzeniania. Ludwigia poczatkowo byla poskrecana i pokraczna, ale szybko zaczela sie prostowac i widac ze sie juz zaczyna przyjmowac.

Anubiasy z korzenia, ktore byly troche za wysoko zjechaly na dno i bedzie im tam o niebo lepiej.
Obrazek

Rzut oka na nowowe roslinki: Ludwigie i Sagitarie
Obrazek

Szczerze mowiac dalej nie mam pomyslu na druga strone akwarium. Ten Ehinodorus prawdopodobnie wyleci. Przy okazji okazalo sie ze mam jedna sztuke Nurzanca-gigantis, dranstwo ma juz ponad 0.5m i rosnie dalej :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ładnie, estetycznie i bez tych zwartek lepiej to wygląda.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Poczekam teraz az sie zacznie wszystko rozrastac. Przestalem podawac makro/mikro bo pokazaly sie zielone wloski na gornych czesciach roslin, CO2 leci juz non-stop, pH 6.7, KH 5 i GH 6 wiec jestem w domu :)

Czekam na te nieszczesne microsorium az zacznie zemna wspolprace.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Podoba mi się aranżacja z tymi brzankami :) Właśnie taki miałem dylemat,brzanki czy neonki. Ale jakoś zamiłowanie za gówniarza wzięło górę :) Brzanki sumatrzańskie lubią silniejszy prąd wody. A jak jest u Ciebie?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
ODPOWIEDZ