[112l] Dziennik : Ogólne rodzinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

[112l] Dziennik : Ogólne rodzinne

Post autor: Parada92 »

Witam przedstawiam swoje akwarium:

Juwel Primo 110 LED

Wymiary: 81x36x45 / ca 110 l
filtracja: Juwel Bioflow Super - http://www.juwel.pl/produkt,filtry-i-wk ... er,38.html
grzałka: JUWEL AquaHeat 100 Watt
pokrywa z oświetleniem: aktualnie Novolux Led 80 z mocą 10,5W, w tym tyg zamówie : 2x 28w T5 + odbłyśniki
podłoże: piasek 0,4-0,8 mm, od 6 do 15 cm grubosci
temperatura 24 C
Świecę od 11 do 23

flora:
2x Vallisneria asiatica
2x Egeria densa Elodea
2x Javamoos
3x Limnophila aromatica
2x Hydrocotyle cf. tripartita

planowana fauna pod aktualny stan wody :
25-30 x neonki innesa
10 x kiryski panda
1 x zbrojnik pospolity

parametry wody sprawdzane przed posadzeniem roślin (po 6 dobach od nalania wody do baniaka) pH 7,0 GH 3 KH 3
nawozenie : kulki gliniano torfowe, easy life profito do wody, 10ml tygodniowo.

Dziś zrobiłem podmiankę wody, 10%. Preferuje dwa razy w tygodniu po 10%, myślę, że to nie jest problemem.

Poniżej linki do zdjęć jak się prezentuje mój pierwszy w życiu baniaczek :oops:

http://images81.fotosik.pl/178/93d831dcd18e6714.jpg

http://images83.fotosik.pl/178/3f6449c9cd02206c.jpg

http://images81.fotosik.pl/178/263e2a5145889877.jpg

http://images82.fotosik.pl/178/58474e12b3041cb2.jpg

http://images82.fotosik.pl/178/44e6784a64003f37.jpg

Przed kolejną podmianą wody muszę nabyć czyścik do szyb i umyć je, bo już są uwalone nieziemsko od środka...

Tak więc ewentualne sugestie proszę kierować w tym temacie.
Na bierząco będę wrzucał zdjęcia jak baniak się rozwija i nie omieszkam się pochwalić rybkami jak już zostaną nabyte :)
Ostatnio zmieniony 06 gru 2016 23:07 przez Parada92, łącznie zmieniany 3 razy.
Cichlidaemus
Posty: 31
Rejestracja: 13 lis 2016 20:07
Lokalizacja: Łodygowice

Post autor: Cichlidaemus »

Yey :D fajnie to wygląda! Czekam na foto za tydzień jak już coś podrośnie :D
Baniaki :
-70l biotop Kostaryka/Gwatemala (platki, 1x parka pielęgnic sajica, 3x kirysek albinos i dużo zielska )
-40l BW -> za niedługo start
Daria123
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2016 22:43

Post autor: Daria123 »

Ja czyszczę szyby gąbką do mycia naczyń-a propos nabywania czyścika. Oczywiście nieużywaną wcześniej. Ładnie się zapowiada Twoje aqua:)
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

dzięki Wam :) miłe słowo na starcie zawsze uskrzydla :)
Również dziękuję za radę z gąbką - jutro po pracy na pewno spróbuje i dam znać jak się sprawdziła :))
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Daria123 pisze:Ja czyszczę szyby gąbką do mycia naczyń...
Spróbowałem, super sprawa!

Postaram się co tydzień wrzucać zdjęcia

Obrazek
W akwarium na start zamieszkały Neon Tetra x10. W sobotę dojdzie do nich grupka kirysków, otosków, razbor jak i jeszcze odrobina neonków. Planowana obsada po małych przeróbkach :

15 neon tetra
15 razbora klinowa
6 kirysek pstry
6 otosek przyujściowy
2x Ampularia

Obrazek

Hydrocotyle cf. tripartita bardzo ładnie się rozrasta, jeszcze z dwa tygodnie i będą pierwsze cięcia i sadzenia wycinek - po jednej z takich prób przyjęło się w ciagu 24h i już o wiele większe urosło :))

Obrazek

Obrazek

Vallisneria asiatica - straaasznie zmiarniała. Liście się zrobiły bardziej przezroczyste, niczym połamane, w niektórych miejscach żółte - myślę, czy nie ściąć wszystkiego gdzieś 5-10 cm od piasku...

Obrazek

Moja prowizoryczna deszczownica, zrobiona z 15 cm rurki + deszczownicy EHEIM. Niestety wywołuje zbyt duży nurt wody, muszę rozwiercić na troszkę większe dziurki aby nie była taka silna.
Arothis

Post autor: Arothis »

Akwarium bardzo mi się podoba.
Osobiście obsadziłbym korzeń mchem, a w około posadził trawnik, który świetnie prezentowałby się wśród obecnego krajobrazu ; p

Też myłem gąbką do mycia naczyń, ale trzeba uważać, bo po pewnym czasie widzi się rysy których nie było. Teraz biorę ścierkę, układam w niej kartę "skarbonka" z auchana i nie ma bata, żeby powstała jakaś rysa. Czyści się tak samo efektywnie.
Pozdrawiam, Arothis :glupek
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Mech z kamieni wylądował na korzeniu, żyłki na szczęście wystarczyło :D

Byłem dziś po reszte rybek... przy okazji wziąłem próbkę wody przed odmulaniem, podmianą wody i wymianą waty w filtrze, aby sprawdzić dokładną wartość GH i KH ( dla sprawdzenia jakości moich testów)

Pani sprzedawczyni sprawdziła wode testami Jbl kropelkowymi.
Niestety NO2 jest ok. 1mg/l, NO3 ok. 20

Sprzedawczyni w dość zaparty sposób próbowała mi odradzić zakup rybek. Zależało mi dziś najbardziej na otoskach i kiryskach aby pomogły dojeść ewentualny pokarm, który neonki nie zjadły i opadł na piasek
(Prawdopodobnie problemem jest właśnie pokarm, który od wczoraj wieczora do dzisiaj leżał na dnie i wyszła na nim lekka pleśń)

Dość ciężko oczyścić dno z resztek pokarmu w przedniej partii akwarium, ze względu na roślinki. Tym bardziej granulki lubią się do nich przyczepiać, co powoduje wyciąganie rośłinek z piasku podczas oczyszczania dna.

Macie jakiś pomysł na łatwiejsze czyszczenie dna po karmieniu przy słabo ukorzenionych roślinkach?

edit : zlikwidowałem póki co deszczownie, aby polepszyć nurt wody przy dnie. Jutro podmianka 20'stu litrów wody, od poniedziałku codziennie podmianka 10ciu + sprawdzanie NO2.
Daria123
Posty: 47
Rejestracja: 13 paź 2016 22:43

Post autor: Daria123 »

Ja wiele lat używałam gąbki i nie miałam żadnych rys. Ale to pewnie zależy czy coś się nie dostanie pomiędzy szybę a czyścik. Wystarczy ziarnko piasku i rysa gotowa....
Pozdrawiam
Ps:otoski są wrażliwe na zmiany parametrów. Pewnie dlatego kobita odradzała.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Plan na dziś :

1. Powyciągać roślinki na których przyczepił się pokarm
2. Po wyjęciu korzenia porządnie "odmulić" dno, tzn. pozbyć się jak największej ilości starego pokarmu
3. Podmiana wody 20L, odstana od wczoraj popołudnia + odstawienie już 10L na jutrzejszą podmianę
4. W spuszczonej wodzie umyć roślinki z granulek pokarmu porośniętych pleśnią

Już wiem, że dla 15stu Neonków szczypta płatków jest zupełnie wystarczająca...

Jutro przed podmianą 10ciu litrów wody wezmę próbkę wody i sprawdzę NO2. Niestety nie posiadam testów NO3. Jeżeli NO2 będzie nie do wykrycia moimi testami, pojadę znów z próbką do zoologicznego aby sprawdzić NO3, ewentualnie wtedy będę kontynuował podmiany wody lub zakupie już rybki.
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Kolejny tydzień minął, stan bez zmian.
Codziennie podmiana 10 litrów, w środę za namową w sklepie zakupiłem aquasafe i bio nitrivec, dawkuje od środy i wstrzymałem się z podmianami.
Na początku NO2 podskoczyło do ok 5mg, dziś trochę spadło ale zaraz czas na cotygodniową podmianę tak więc trochę spadnie. Zbadam po ok godzinie po podmianie + np. jutro, mam nadzieję, że się wynik dzisiejszy utrzyma.

Parę zdjęć na osłodę tego gorzkiego startu...

Obrazek

Obrazek
Wraz z roślinkami mimo płukania ich przyniosłem kolegę, póki co tylko parka jest...
Obrazek
Czym są te oto włoski? Jakiś rodzaj glonów?
Obrazek
Tutaj widać te włoski jak i normalne znane mi glony :) Będą miały otoski co wcinać
Obrazek
W końcu przyszło... Oświetlenie Juwel color i day lite, obie 28W
Obrazek
Tak wygląda włączone
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mech wylądował na korzeniu :D
Obrazek

Czy przy podwyższonym NO2 świecić mniej? więcej?
karmić minimalną ilością?
robić dalej dodatkowe podmiany?

Rybki wyglądają na zdrowe, ładne kolorki mają i zachowują się normalnie, rośliny też ślicznie rosną... O co więc chodzi??? skąd te NO2 i NO3, skoro akwa było już dojrzałe na tyle, że NO2 było 0 ?

Czy to, że trawa z tyłu baniaka jest na pół zgnita może powodować problemy z NO2 i NO3? od góry i od dna listki są całe, lecz w połowie są pożółkłe, porwane.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

bardzo dobrze się zapowiada!
co do karmienia to wydaje mi się, że dobrze byłoby nie przekarmiać teraz ryb.
akwarium zawsze potrzebuje dużo czasu aby sie ustabilizować, warto jest obserwować co się dzieje na bieżąco.
te włoski to chyba glon nitkowy :S
pozdrowionka :D
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

staram się dawać minimalną ilość, dosłownie szczypta a i tak odrobina zawsze zdąży spaść na dno i neonki nie wyczyszczą tego.. dlatego w sumie codziennie lekko muszę odmulać aby NO2 nie wariowało jeszcze bardziej od tego żarcia...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Moze jak Kiryski nie daja rady zbierac resztek z dna, to jakis slimak Ampularia? Ja mam 5 doroslych sztuk i jestem bardzo zadowolony, martwe rosliny i odpadki konsumuja na bierzaco. Minusem jednak jest, ze wala tez niezle kupska :)
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

Ampularia odpada ze względu na miękkość mej wody - planuje krewetki choć z nimi też nie do końca wiadomo... GH i KH aktualnie oba 3.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to faktycznie slimaki w takiej wodzie beda miec nie lekko. Moze warto zainwestowac w mocniejsza filtracje?
ODPOWIEDZ