[60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

[60l] ogólno-roślinne - początkujący :)

Post autor: Stan4747 »

Witam wszystkich serdecznie :)

Jestem nowym użytkownikiem na forum, chociaż od dłuższego czasu anonimowo czytałem je ucząc się o akwarystyce i planując swój zbiornik. (W sumie zamieszczam to na kilku forach czytanych przeze mnie, nie wiem za bardzo które wybrać do aktywnego użytkowania… czas pokaże :)) Dziś, po ponad miesiącu wyboru i kompletowania sprzętu oraz planowania aranżacji akwarium i jego obsady roślinnej i zwierzęcej, został on w końcu zalany. Niestety od razu po zalaniu widzę że kilka rzeczy zrobiłem źle i jest do poprawy. Jest to mój pierwszy poważny zbiornik – wiele lat temu miałem akwarium, jednak szybko zniechęciłem się po ataku glona nitkowego – tym razem nie powstrzyma mnie nic ;)

Co do koncepcji zbiornika to zdecydowanie inspiracją dla mnie są akwaria holenderskie, chociaż z drugiej strony podobają mi się też iwagumi – ten zbiornik ma być zbiornikiem ogólno-roślinnym łączącym najlepsze co z obu – mnogość i różnorodność roślin z jednej strony, a z drugiej rośliny raczej drobne, z trawnikiem i z planowaną ławiczką drobnych rybek. Zapraszam do poczytania na temat mojego akwarium i bardzo proszę o komentarze, krytykę i pomysły :D dane o moim akwarium opatrzam komentarzami i pytaniami także proszę co bardziej doświadczonych o lekturę i porady. Zalane 30/11/2016

Akwarium:
60x30x35 5mm 60l, proste, Diversa ze standardową pokrywą Diversa jednak trochę poprzerabianą. Tło czarne z okleiny – dla zastanawiąjących się lub panikujących czytających to, na temat białych śladów, zacieków, smug po przyklejeniu okleiny (w moim wypadku użyłem samoprzylepnej i płynu do czyszczenia szyb) – nie bójcie się jak ja, te białe ślady faktycznie znikają po paru dniach :D (u mnie szczegolnie szybko znikły po zalaniu)

Oświetlenie:
- 15W T8 6500K (z zestawu, także do wymiany za parę miesięcy na coś lepszego)
- 6W LED Aquael Leddy Tube Plant 6500K
zastanawiam się czy taka ilość swiatła jest wystarczająca? 15W świetlowki i 6W LED na jakieś 50l wysokość 'wody' ~30cm (żwir ma wysokość 5 cm w najniższym miejscy także zabiera co najmniej z 10l) starałem się dobrać mało lub średnio wymagające rośliny i na razie nie planuję CO2, także powinno być ok? Zastanawiam się nad ewentualną rozbudową o belkę LED Diversy 10W, i wyklejenie pokrywy taśmą aluminiową.

Filtracja:
Aquael Multikani 800 – u mnie chodzi to na dwie pompy MK-800 (800l/h) i mam 6 segmentów filtra z wypełnieniem w kolejności: wata > gąbki > gąbki > ceramika > ceramika > ceramika. Za kilka dni trochę to pozamieniam, zlikwiduję trochę waty (ma pomóc wyklarować akwa po starcie) i dodam zeolit. Co do wyboru filtra to uważam że jest on dość wygodny w obsłudze (system by-pass) i fajnie że łatwo go rozbudować, od razu dałem dwie pompki wiedząc że wydajność filtra spada, poza tym kubełek umieszczony jest na podłodze, także musi tę wodę trochę jednak pompować w górę. Przy użyciu dwóch pompek przepływ jest wiele silniejszy i szybszy niż przy jednej, co mi odpowiada, lepiej za dużo niż za mało filtracji. Na wylocie mam hybrydę – deszczownicę i dyszę – z moich obserwacji wynika że to najlepiej łączy napowietrzanie i poruszanie wodą. Prefiltr z gąbeczki.

Ogrzewanie:
Aquael Easy Heater 75W ustawiony na 26*C, umieszczony niedaleko wlotu filtra i dyszy (żeby był tam gdzie woda zawsze chodzi). Według termometru JBL grzeje wodę do... 26*C :s

Woda:
Parametrów nie mierzę – przy dużej ilości roślin, rozsądnej ilości ryb i regularnych podmianach powinno być ok, nie bardzo chcę wydawać pieniądze na testy jeżeli nie będzie to konieczne – generalnie chciałbym do tego podejść raczej w prosty sposób i spróbuję nie komplikować za bardzo. Liczę że problemów nie będzie zbyt wiele : D co do zastosowanych środków
uzdtanianie kranowej – Seachem Prime
start biologii – Seachem Stability, Tetra SafeStart, Tetra Bactozym, Tropical BactoActive – ok, wiem że mnie trochę poniosło, jednak sporo się naczytałem o starterach i tym że mogą niekoniecznie zawsze być efektywne, i nie wszystkie zawierają te same bakterie, także postanowiłem dmuchać na zimne, wiedząc że tego nie da się przedawkować. Niewiele do stracenia, a możliwe że wiele do zyskania :d i tak zamierzam odczekać sporo czasu zanim wpuszczę tam coś żywego (chociaż za chwilę napiszę wam coś o pewnym bojku…) Bakteriom z butelek wrzuciłem szczyptę pokarmu dla ryb żeby miały później na czym rosnąć gdy ten będzie się rozkładał (dla ciekawskich ;) – jest to Tetra ProColor ze względu na planowaną obsadę)

Podłoże i nawożenie:
Grys bazaltowy czarny 2-4mm.
Nawóz w podłożu – kulki gliniane Aquamax Terrdrakon SE, oraz Vimi Bottom Long Lasting. Neistety zapomniałem przy sadzeniu umieścić jedne i drugie także czeka mnie wkrótce trochę zabawy :D:D:D kiedy najlepiej je umieścić?
Nawożenie planowane: Vimi micro i Vimi accelerator (aldehyd glutarowy tzw CO2 w płynie, jako źródło węgla ponieważ na razie nie planuję CO2, zamierzam stosować połowę dawki zalecanej przez producenta) rozumiem żeby nawozy zacząć lać za około tydzień, dwa? Co do CO2 to nie jestem przeciw – na razie chcę jednak uniknąć kosztów, i poczekać na pierwsze sukcesy które zapewne zachęcą mnie do zakupu butli :d

Hardscape:
Korzeń chińskiego drewna czerwonego??? tak twierdzi sprzedawca. nie bardzo wiem więcej o tym drewnie, ma ktoś jakiś ciekawy arykuł na jego temat? Wydaje mi się, że jednak wybrałem trochę za duży kawałek….?
Kawałek mangrowca, który niestety szybko przestał barwić, a szkoda bo rozumiem że garbniki są pożądane w akwa.

Roślinki: :D :D :D

1.Sitowie Drobne – Eleocharis Parvula – obawiam się tego bo jest z in vitro i nie wiem czy się przyjmie :( ciężko się sadzi takie maleństwo (używałem pęsety)

2. 'Mech Taiwan' – Taxiphyllum Alternans

3. Nurzaniec Azjatycki – Vallisneria Asiatica – niestety widzę w nim drobnitkie dziury w liściach i lekkie brązowienie na końcach – niestety roślinki jechały ze znanego sklepu internetowego przez caaaaaaałą Polskę – z Nowego Sącza aż do Trójmiasta, zastanawiam się czy transport mocno im zaszkodził, chociaż przyjechały raczej bez większych zarzutów – o niebo lepsze niż to co z reguł widuję w sklepach na pomorzu.

4. Rotala indyjska – Rotala Indica

5. Zwartka Becketta – Cryptocoryne Beckettii

6. Zwartka 'Red' – Cryptocoryne Red (coś więcej na temat jej nazw? :s)

7. Zwartka Walkera 'Legroi' – Cryptocoryne Legroi

8. Anubias niski – Anubias Nana Mini – siedzi na korzonku :)

9. Nadwódka Szerokolistna – Hygrophila Corymbosa – niestety jest niedoświetlona z powodu jej umiejscowienia po prawej z tyłu – jakie to ma wymogi świetlne? Na razie postawiłem tam lampkę biurkową żeby jej pomóc – w ogóle co do korzenia to chyba jednak go usunę i dam mniejszy :(

10. Staurogyne Repens – jak to się nazywa po polsku – nigdzie nie mogę znaleźć???? :o piękna roslina – trochę jej jednak chyba za mało. Mniej korzenia a więcej tego?Ale czy mam dość światła? Hmm… ;>

No i myślę za jakiś czas dorzucić coś pływającego żeby trochę rozpraszać światło dla rybek, ale nie ma z tym pośpiechu.

Planowana obsada:
9-11x Niebiańskie Danio Perłowe – inaczej Microrasbora Galaxy czyli Danio Margaritatus ;) ewentualnie Modroooki Paskai albo Rasbory Maculaty – w każdym razie coś małego w grupce.
5x Otosek Przyujściowy
2-3x krewetka Amano
krewecie jakieś małe Redki.
1x Betta splendens – teraz, wiem że niewskazane jest umieszczanie ryb w niedojrzałych akwariach ponieważ cykl azotowy i ponieważ amoniak, natomiast widziałem dziś wieczorem w sklepie przepiękny, przepiękny okaz na granicy życia i śmierci trzymany niestety w kubeczku :( myślę sobie, żeby pójść i go jutro rano zabrać stamtąd i wpuścić… mam sporo roślin, także dojrzewanie baniaka powinno iść sprawnie, i te Bojki ogólnie są wytrzymałe, no i labiryntowe, no i w ogóle je uwielebiam (miałem dwa w życiu, Mr Spock jak byłem mały i Toki, mieszkał w poprzednim akwarium jakieś 8 lat temu, ty co mi je zjadły nitki…). Powinien to przetrzymać, co? Obawiam się że w tym sklepie jego dni są policzone, może go tam nie być już jutro rano, był ledwo żyw. No i możliwe że ktoś go kupi i upcha w kuli – wiecie jak to doradzają w tych sklepach… Co robić? Jest piękny i niebieski? Zostawić go tam w tym kubeczku, czy wpuścić w niedojrzałe akwa? :( pomocy

Woda jest zmętniała – jestem pewien że to pierwotniaki, żwir był płukany a woda odstana.

Niestety na biurku nie jest wygodnie akwarium 60l trzymać – trudny dostęp.

Akwarium zalane dziś i bez obsady także wszystko jeszcze można poprawić :D kiepskie zdjęcia bo kiepski aparat, moja Xperia Z upadła na podłogę w sklepie podczas kupowania rzeczy do akwarium i stłukła się… Wolę akwarium niż nowy telefon :P

no i w sumie chyba na tyle. Proszę o komentarze, bo na razie jest chyba tak sobie :) sam z przyjemnością popatrzę teraz na baniaki współforumowiczy ;) Czołem!

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam
Stan4747
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj Stan na Akwaforum.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

no cześć :)

dziś w akwarium nic nie ruszam - jutro chyba zamienię korzeń na mniejszy, torchę to poprzesadzam i dodam te kulki gliniane i nawóz do podłoża o którym zapomniałem...
pozdrowionka :D
Certyfikat
Posty: 151
Rejestracja: 16 maja 2016 13:26

Post autor: Certyfikat »

Czesc,
w temacie bojownika - moim zdaniem lepiej bedzie mu w niedojrzalym akwarium niz w kubku w sklepie. To twarda ryba, poradzi sobie i przyspieszy dojrzewanie. Jest tylko jedna kwestia - musisz przemyslec sobie, czy w imie ratowania rybki wspierac sklep, ktory meczy zwierzaki. Na miejsce tego kupionego przez Ciebie sklep wstawi w kubeczku kolejnego.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

no wlaśnie... zaznaczam że bojka nie kupiłem, nie ma go w akwa, a w tym sklepie nie byłem od wczoraj... w akwarium szykuje sie troche grzebania w podlozu i przesadzania/dosadzania kilkukrotnie przez kolejny tydzien, takze na razie nie chce tam nic wpuszczać, ale żal mi go strasznie :/ no i taki on ładny był.

strasznie mnie denerwuja te sklepy, które tak robią i trzymają bojki w kubkach, ale niestety nie wytłumaczysz... :evil:

edit:

bardzo prosze o komentarze na temat swiatła, przypominam:
15W t8
6W LED

zamienić ten LED na 10? dołożyć 10? dołożyć 6?

to przy nawożeniu takim:
kulki Terrdrakon SE, kapsułki Vimi bottom longlastong, 'CO2 w płynie', vimi micro z potasem.

jak z tym światłem? CO2 nie wyklucam w przyszlosci...
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
Roy
Posty: 26
Rejestracja: 22 wrz 2016 20:27

Post autor: Roy »

Korzenia bym nie wyrzucał, świetny jest...
112l LT
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Stan4747 pisze:bardzo prosze o komentarze na temat swiatła, przypominam:
15W t8
6W LED

zamienić ten LED na 10? dołożyć 10? dołożyć 6?
Miałem kiedyś 60x30x40 - rośliny mniej więcej do połowy ciągnęły do światła, dołożyłem drugą świetlówkę i jakoś było.
LED-y nie są złe, ale dobrze, aby było to oświetlenie regulowane, albo zrobić oświetlenie tak, aby była możliwość jego doboru (tzn. nie ufać standardom, a szczególnie tym w pokrywach, bo trudno jest tam cokolwiek zmieniać/modyfikować). Jak dołożysz drugą świetlówkę źle nie będzie, ale tylko na LED-ach bym się nie skupiał. Trzeba te oświetlenie dobrać w miarę do preferencji roślin, wysokości zbiornika itp.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

hej krzych - dzięki za info.
czyli uważasz że zamiast beleczki led 10W powinienem dołożyć kolejną świetlówkę? tak to zrozumiałem. re ledówkę byłoby łatwiej zamontować w mojej pokrywie :s ze świetlówką mogę mieć trochę (bardzo) ciężko.

na razie jest t8 15W oznaczona jako 6500K oryginalna z pokrywy Diversa. no i Leddy tube też 6500K Aquaela te 6W. wysokość słupa wody to jakieś 29cm.

Co do roślin chciałbym mieć możliwość utrzymania trawnika, najlepiej eleocharis, chociaż zamierzam dodać jeszcze ze dwie rośliny trawnikowe i zobaczyć jak będą się czuły. Generalnie podobają mi się też rośliny czerwone i światłolubne... nawożenie jak pisałem chyba wyżej. hmm tak ciężko jest dobrać swiatło :cry:

Czy sprawdziłoby się stopniowe włącznie światła fazami? tj
świetlówka t8 15W - 12-24 12h
belka Led 10W - 13-23 10h
belka Led 6W - 14-22 8h

jakie macie opinie czy doświadczeni związane z takim ustawianiem światła???
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Tego korzenia bym nie wymieniał bo jest bardzo ładny.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No to zamiast trawnika skup się może na mchu, bo trawnik niekoniecznie pociągnie przy taki oświetleniu. Barwa 6500K ok, ale będzie tego światła za mało, więc albo dołóż świetlówkę, albo przejdź na diody tylko wtedy pokrywa tutaj będzie przeszkadzała (wtedy szyba nakrywowa i możesz sobie kombinować z oświetleniem do woli, dajesz zwykłe żarówki energooszczędne o barwie 6500K i 4000K, to też świetlówki tylko zintegrowane ze statecznikiem w oprawie).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

Składniam się teraz w stronę domontowania światła, i ew przeniesienia cieniolubnych roślin do mniejszego akwarium.
Diody 6 lub 10W zmieszczę bez większego problemu, ale ze swietlówką będzie gorzej, chociaż może i da radę... jeżeli świetlówka jest lesza niż diody...
sam już nie wiem co robić więc - poczekam i pomyślę :D

korzeń jest złożony z trzech mniejszych kawałków, czego nie widać na moich kiepskich fotkach. zajmuje strasznie dużo miejsca i blokuje mi dostęp do prefiltra, grzałki, części roślin.... myslę że jesli go wyjmę o zmiejszę to będę mógł posadzić więcej roślinek :D
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Stan4747 pisze:Diody 6 lub 10W zmieszczę bez większego problemu, ale ze swietlówką będzie gorzej, chociaż może i da radę... jeżeli świetlówka jest lesza niż diody...
Albo inaczej: porównaj strumień świetlny świetlówkę, którą masz, ze strumieniem diod. Z tego co wyświeci świetlówka, nie wszystko trafia w toń. Można stosować diody, tylko należy najpierw dowiedzieć się ile dioda emituje światła, co w niektórych produktach nie jest możliwe (sprzedawcy często podają pobieraną moc).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

hmm... a co na temat łączenia świetlówek z LEDami w jednej pokrywie? są jakieś komentarze na ten temat?
pozdrowionka :D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Bardzo fajna aranzacja wg mnie z tym korzeniem. Co to za rodzaj trawnika masz u siebie i jaka moc swiatla?
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

mark_farina pisze:Bardzo fajna aranzacja wg mnie z tym korzeniem. Co to za rodzaj trawnika masz u siebie i jaka moc swiatla?
15W t8 6500K + 6W LED (aquael) 6500K

światło w przyszłym tygodniu zostanie rozbudowane o 10W tubę oświetleniową Diversy led expert również 6500K, bo jednak to co mam to mało na trawnik

trawnik to eleocharis parvula, boje sie ze nie przyjmie sie bo mało światła, bo grys bazaltowy i bo zapomniałem dać nawóz do podłoża... i był invitro

poza rozbudową siatła zamierzam dodać jedną lub dwie rośliny trawnikowe, prawdopodobnie glosie i hemianthusa, po czym wybiorę tę która przyjmie się najlepiej.

nawozić będę carbo, micro, i potasem (muszę dokupić) a w podłożu kulki (które zapomniałem włożyć przy zalewaniu) butla w przyszłości, myślę też nad hormonami roslinnymi - ma ktoś jakieś z tym doświadczenia?

proszę o jakiekolwiek sugestie co do mojego toku myslenia :D bo wydaje mi sie ze pomyslalem o wszystkim ale nie wiem...

korzonek ładny, prawda, ale blokuje mi dostęp do prefiltra, no i mógłbym dać więcej roślin... zależy mi na roslinkach :D jestem też w trakcie kompletowania ciemnnego low tech na ziemi dla kryptokoryn... od wielu meisiecy nosiłem sie z zamiarem założenia akwarium, a teraz to w sumie nie myśle o niczym innym, haha :shock: :D

UPDATE co do akwarium:

4 dni od zalania... brak zmian, woda lekko mętna, glonów brak, roslinki nie gniją...
pozdrowionka :D
ODPOWIEDZ