[19 l] Mój maluch. dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

[19 l] Mój maluch. dziennik

Post autor: cyziu »

Witam wszystkich

Chciałbym przedstawić swój 19 l. zbiornik, który postanowiłem uruchomić po ok. 4 letniej przerwie.

Litraż:
19.93 l. brutto
18.39 l. netto

Wymiary:
41x18x27

Oświetlenie:
Belka własna Power LED 10 W (dwa rzędy po 5 W).
W pierwszym rzędzie 6,5 K; 8,5 K; 6,5 K; 8,5 K; 6,5 K; Drugi rząd tył akwarium to: 8,5 K; FS; 6,5 K; FS; 8,5.
Świecę około 8-9 godzin dziennie.

Filtracja:
Aquael typ fun mini

Ogrzewanie:
Aquael comfort zone 25 W

Podłoże:
Premium Soil 3 l.
Obrazek

Dekoracja:
Korzeń z mchem java moss, 3 małe kamienie z koszyczków z roślinami

Flora:
-Hygrophila difformis
-Limnophila sessiliflora
-Cryptocoryne beckettii
-Hydrophyla dwarf
-Cryptocoryne legroi
-Java moss

Fauna:
Na razie kilka ślimaków, które musiałem przynieść z roślinami.
Nad docelową obsadą się zastanawiam jeszcze najpierw miał być bojownik, później krewetki a ostatnio znalazłem w necie takie rybki jak Drobniczka jednodniówka (wyczytałem, że podobno można już trzymać od 10 l. taka rybkę, więc u mnie zastanawiałem się nad 3-4 sztukami).

Nawożenie:
Jak na razie Aquaflora micro.

Testy:
Kropelkowe firmy JBL. Testy przeprowadzone 27.02.2017 r., po nich postanowiłem zakupić Aquaflora micro i od razu dałem jedną dawkę.

pH3,0 - 10: 6,0,
NO2: <0,01 mg/l,
NO3: 10-15 mg/l (kolor bardziej był zbliżony do wartości 10,ale też zależy dla jakich rybek bo są tam pokazane 3 rodzaje)
KH: 3 (lecz woda barwiła się już lekko na kolor żółty po jednej kropli) nie mogę znaleźć czy 3 to dobry wynik,
Fe: <0,02 (wg instrukcji to nie dobrze, że jest tak mało).

temp. 27 stopni
Historia akwarium:


06.02.2017
Zalanie akwarium z jasnym żwirem, który pozostał mi z dawnych lat. Od razu uruchomienie grzałki, filtra i oświetlenia (15 W Sera tropic sun świetlówka z pokrywy od akwarium 45 l.).

07.02.2017
Zakupienie roślin: Hygrophila difformis, Limnophila sessiliflora, Cryptocoryne beckettii, Hydrophyla dwarf, Cryptocoryne legroi i wrzucenie ich do akwarium z koszyczkami gdyż nie miałem już czasu od razu ich posadzić.
Obrazek

08.02.2017
Zmiana podłoża na Premium soil, posadzenie roślin.
Obrazek

14.02.2017
Lekka zmiana aranżacji zbiornika. Usunięcie wężyka napowietrzającego z filtra.
Obrazek

18.02.2017
Budowa belki Power LED 10 W i od razu zainstalowanie jej nad akwarium.
Obrazek

24.02.2017
Pechowo stłukł mi się termometr w akwarium :( to co się rozlało zebrałem siateczką do ryb bo unosiło się na powierzchni szkiełka zebrałem myślałem, że to już koniec akwarium, ale okazało się na szczęście, że akwarium może dalej funkcjonować.

27.02.2017
Zakup testów kropelkowych JBL COMBISET oraz od razu przeprowadzenie ich wyniki podawałem wyżej oraz zaczęcie nawożenia Aquaflora micro. Dodanie do akwarium korzenia z mchem.
Obrazek


Ostatnio zauważyłem, że Limnophila sessiliflora od kilku dni po zgaszeniu światła zwija. Co może być powodem tego?
Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 mar 2017 12:10 przez cyziu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

cyziu
cyziu pisze:Ostatnio zauważyłem, że Limnophila sessiliflora od kilku dni po zgaszeniu światła zwija. Co może być powodem tego?
Norma. Roślinna po skończeniu fotosyntezy "chowa się".
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Ja tak miałem z Cobombą. Mi się chowała jak jeszcze świeciłem. Forumowi eksperci uspokoili mnie, ze jak roślina ma już przesyt to się zwija. Powiedz mi czy zdjęcia z oświetleniem świetlówkowym tak? I zdjęcia z ledami są robione tym samym urządzeniem? Różnica w barwach piorunująca. Czy woda w akwarium zdążyła się wyklarować? :P Drobniczka jest ciekawą rybką. Czekam na aktualki. Pozdrawiam.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

Post autor: cyziu »

Zdjęcia świetlówki i LED były robione tym samym urządzeniem. Barwa światła moim zdaniem wyszła bardzo fajnie o wiele lepiej to wygląda niż ze świetlówką. Woda już klarowna jest.

Jeszcze zaobserwowałem coś takiego jakby glizda jest na szkle i na roślinach jest tego mało bo ok 5 sztuk. Co to może być? Mam jakieś przeczucie, że to jest związane z tymi ślimakami co z roślinami przyniosłem.

Obrazek
cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

Post autor: cyziu »

Dzisiaj mija 21 dzień mojego akwarium. Zakupiłem dzisiaj test GH i od razu zmierzyłem jak i resztę testów które posiadam. Teraz bardziej doszukiwałem się kolorów jakie wyszły na sakli i o to wyniki:

pH: 6,5
NO2: <0,01 mg/l
NO3: 10-15 mg/l
KH: 4
Fe: 0,02 - 0,05 (woda zabarwiła się bardzo lekko na fioletowo prawie nie zauważalne)
GH: 9
Parada92
Posty: 94
Rejestracja: 23 paź 2016 11:39
Lokalizacja: Maikammer

Post autor: Parada92 »

cyziu pisze: Jeszcze zaobserwowałem coś takiego jakby glizda jest na szkle...
Kolego drogi, z tej glizdy będą małe ślimaki :D
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Witam, popraw florę (rośliny) i faunę (zwierzęta).
Akwarium malutkie, odpuść wszelkie ryby, daj krewetki.
Rośliny też masz ciut za wielkie jak na taką szklankę, ale to zobaczysz jak flora ruszy i będziesz co tydzień garściami wywalał ;)
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

Post autor: cyziu »

Małe ślimaczki chyba się wykluły dzisiaj lub wczoraj wieczorem bo zniknęły "glizdy". Zobaczymy ile ich będzie i czy nie będę musiał walczyć z plagą ślimaków.

Flora trochę ruszyła na razie fajnie to wygląda rośliny 3 planu weszły trochę na przód.

Dzisiaj dokonałem podmianki wody ok 4 l. odstane 7 dni + odmulanie dna + jedna pompka Aquaflora micro.

Z ciekawostek takich w akwarium przez 24h paruje wody 1 cm. jest to około 0.41 l. wody.
cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

Post autor: cyziu »

Po 25 dniach funkcjonowania akwarium zawitał do niego główny mieszkaniec. Naradzie spokojnie pływa poznaje nowy teren.

Rośliny wszystkie dobrze się rozwijają oprócz mchu na korzeniu trochę na brązowo zmienia kolor:/

Oto zdjęcie wojownika :)

Obrazek
cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

Post autor: cyziu »

29 dzień funkcjonowania akwarium:

Czyszczenie akwarium, odmulanie dna, czyszczenie szyb i dodanie nawozów.

Testy wody:
pH 7,5 (rośnie nie wiem czemu)
NO2 <0,01
NO3 10-15
KH 3
Fe 0.1 (rośnie przed 2 tygodnie prawie z zera wzrosło do 0.1 więc Aquaflora micro daje rezultaty do tej pory dane tylko 3 razy)
GH 9

- Rośliny trochę zrobiły się brązowe i jakby przystopowały z rośnięciem,
- pojawiło się trochę glonów głównie na tylnej szybie tam gdzie był skierowany wylot z filtra dzisiaj zakupiłem dysze i skierowałem ją w górę,
- zakupienie Carbo aqua art. Planta Gainer i od razu podanie,
- Mój bojownik dostał dodatkowe jedzenie firmy tropical ovo-vit płatki gdyż zakupiony wcześniej Betta Bio-Gold firmy KIKARI chyba średnio mu smakuje podpływa je ale za chwile wypluwa może płatki będą mu lepiej pasować.
- Przymierzam się do przycinki roślin, ale myślę że to będzie za tydzień przy następnym czyszczeniu akwarium. Dzisiaj na próbę obciąłem jedną Hydrphili difformis tuż nad liściami i puściłem narazie żeby wolno sobie pływała.

Aktualne zdjęcie akwarium:
Obrazek
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Widzę, ze akwarium masz odkryte. Jaka temp. utrzymujesz w pokoju?
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

Post autor: cyziu »

Arion pisze:Widzę, ze akwarium masz odkryte. Jaka temp. utrzymujesz w pokoju?
temperatura w pokoju to 24 stopnie, a obecnie w akwarium 27 stopni.
Awatar użytkownika
Arion
Posty: 118
Rejestracja: 17 wrz 2006 10:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Arion »

Taka różnica powinna być ok. Chodzi mi o to, że przy odkrytych akwariach bojownik jest narażony na przeziębienie błędnika.
Akwarystka-choroba nieuleczalna.
cyziu
Posty: 13
Rejestracja: 27 lut 2017 19:29

Post autor: cyziu »

Dzisiaj jak co tydzień przeprowadziłem porządki w akwarium, co z nowości:

-mech zaczął rośnąć po tak długim czasie widać małe zielone pędy,
-przycinka roślin, które teraz pływają po powierzchni,
-bojownik czasami jest jak leniwiec lubie się położyć na kamieniach a to na liściu,
-zakupiłem testy na CO2 JBL i test aquatest zooleka Ca-Mg,
-oraz stworzyłem bimbrownie, lecz nie daje do akwarium bombelków, sprawdzałem szczęślność i jest ok bąbaelki z zacierem idą do butelki z wodą a dalej do akwarium już nic. Zauważyłem że w wężyku który jest w akwarium jest woda. Jak sprawić, żeby gaz dostawał się do zbiornika?

Testy:
pH 8.0
NO2 <0,01 mg/l
NO3 10-15 mg/l
KH 3
Fe 0,1
GH 9
Ca 50 mg/l
Mg 6
CO2 <3 (nie ma nawet skali jest bardzo mało CO2 w akwarium)

Na górze zdjęcie po przycince bez obciętych roślin, na dole z obciętymi roślinami, na razie dyfuzor jest na przodzie jak zadziała bimbrownia schowam go z tyłu

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Powalcz z pH i GH. Obecnie podawanie CO2 jak sam zauważyłeś nie ma sensu z uwagi na znikomą rozpuszczalność w twojej wodzie.

Poza tym jest sens ładować CO2 dla roślin, które posiadasz?
ODPOWIEDZ