Rysa (zadrapanie) na dnie akwarium. Czy to groźne?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Rysa (zadrapanie) na dnie akwarium. Czy to groźne?

Post autor: pio386 »

Witajcie. Na dnie mojego 25 l. zbiorniczka zauważyłem dość długą (jakieś 5 cm) rysę. Właściwie jest to zadrapanie, może niezbyt głębokie, ale jednak wyczuwalne pod paznokciem. Rysa jest na zewnętrznej stronie dolnej szyby. Wygląda to tak:
https://zapodaj.net/81e36b1bb9adb.jpg.html

I teraz pytanie - czy to może być groźne? Akwarium było już zalewane, stało na próbę przez kilka dni, nic się złego z nim nie działo. Zastanawiam się tylko czy za jakiś czas po prostu dno akwarium nie strzeli. Oprócz tego zadrapania jest jeszcze parę innych, głównie od wewnątrz, no ale są to malutkie ryski. Można to tak zostawić, czy lepiej zainwestować w nowy baniak? Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

pio386 pisze: teraz pytanie - czy to może być groźne?
Nic groźnego.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

Uff, to dobrze :) Aczkolwiek świadomość tego, że akwarium nie jest w idealnym stanie gdzieś tam z tyłu głowy zostanie ;)
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

pio386 pisze:Aczkolwiek świadomość tego, że akwarium nie jest w idealnym stanie gdzieś tam z tyłu głowy zostanie
Amen ;)


Powiem tak...
Rysa groźnie nie wygląda, ale szkło - to tylko szkło....
Samo szkło zwykłego fabrycznego akwarium 25L kosztuje 30,00zł
Ok. Niech będzie łącznie z kosztami przesyłki - ok. 50,00zł

A teraz pomyśl - ile będą kosztowały straty jakie wyrządzą dwa pełne wiadra wody - wylanej na podłogę....

Pozdrawiam ;)
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

Kurcze, czyli jednak zdania są podzielone. Akwarium dzisiaj zalałem, na razie stoi ;) Prawdę mówiąc kupiłbym nowe, bo to niewielki koszt, ale mam taką sytuację, że muszę jak najszybciej stworzyć nowy dom dla bojownika, który męczy się od kilkunastu dni w czymś w rodzaju miski (to nawet nie kula). A wiadomo, akwarium jeszcze potem swoje będzie musiało odstać. Tak to jest, gdy dostaje się rybę w prezencie nie będąc zupełnie na to przygotowanym. Najpierw miałem problem z komodą (o tym pisałem w temacie niżej), no a potem jeszcze to akwarium, które dostałem w "spadku" od szwagra.

Czyli co radzicie, wylewać wodę i zamawiać nowy zbiornik? :) Nie wiem jakie to ma znaczenie przy takich rysach, ale pod akwarium mam dwie warstwy maty poliuretanowej, w sumie to 1 cm podkładu.
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

Nie wiem czy to jeszcze ktoś przeczyta ;) Ostatecznie postanowiłem kupić nowe akwarium, kosztowało mnie to 35 zł i można powiedzieć, że jest to też cena świętego spokoju. Z tymże trafiło mi się akwarium o nieco cieńszych szybach (3 mm), no ale skoro producent uznał, że takie dla 25 l wody starczy, no to chyba nie ma powodu do obaw. W każdym razie akwarium stoi zalane na próbę i mam nadzieję, że wszystko będzie z nim ok :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem to niewielka cena za spokój i dobrze zrobiłeś.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

czekam na zdjęcia zalanej 25 dla bojka! :)
pozdrowionka :D
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

Mam ostatnio pecha :) Akwarium, które kupiłem okazało się być nieszczelne, silikon nie trzymał w jednym z rogów, musiałem reklamować. Kupiłem kolejne, tym razem trochę większe: 40x25x30 cm, co daje ok. 30l.

No i wszystko byłoby pięknie, gdyby przy okazji nie wyszedł kolejny problem. Mam w mieszkaniu drewnianą podłogę (stara klepka). W wielu miejscach podłoga po prostu skrzypi, a gdy ktoś przechodzi w pobliżu akwarium, to pojawiają się niewielkie drgania - tafla wody się lekko porusza. Próbowałem przestawiać komodę w inne miejsce, ale jest to samo. Czy to może być niebezpieczne, czy ja niepotrzebnie panikuję? ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niepotrzebnie panikujesz. Ustaw akwarium na styropianie o grubości 3-5 cm i będzie niwelował wszelkie drgania. To, że tafla wody się porusza jak chodzisz w pobliżu zbiornika w niczym nie zagraża szczelności akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

Dziękuję za uspokojenie :) Pod akwarium mam położone 2 warstwy maty poliuretanowej, w sumie jest to 1 cm. O styropianie słyszałem, że jest gorszy od maty, bo zbyt sztywny i z czasem może się odkształcać. W każdym razie mata chyba spełnia swoją rolę, bo bez niej te drgania były większe.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Zawsze możesz dołożyć kolejne warstwy maty poliuretanowej. Zobaczysz czy w 100% znikną te drgania w akwarium.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

Nie wiem czy 3 warstwy dla takiego małego zbiornika to nie byłaby przesada ;) Po obsadzeniu akwarium roślinami i zalaniu do pełna większy ruch taflą wody powoduje filtr niż to, gdy ktoś przechodzi obok akwarium. Tak więc problem rozwiązany.
ODPOWIEDZ