porozmawiajmy o termometrach

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

porozmawiajmy o termometrach

Post autor: Stan4747 »

wszak temperatura to chyba ważny parametr :D

mam dwa JBL - te żółte i drogie 'prezyzyjne' ...i rozbieżność ponad pół stopnia... jeden zaniża, drugi zawyża względem termostatu. sa w dokladnie tym samym miejscu! - co robić? :roll: jakie termometry polecacie? mieliście takie przygody?

Obrazek
pozdrowionka :D
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Używam jakiegoś zwykłego taniego termometru, taki cienki żółty. Jego wskazania pokrywają się z tym co mam ustawione na termostacie grzałki. Ale czy przekłamuje o 0,5 stopnia to nie wiem. Wcześniej miałem elektroniczny Zolux i bez względu na okoliczności pokazywał 25. Po kilku tygodniach zaczął pokazywać kompletne bzdury, nawet ujemne temperatury. :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja tez uzywam najtanszego termometra rteciowego jaki mozna dostac, nie posiadam super wrazliwyh ryb wiec 0.5C +/- im nie zaszkodzi.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Nie spotkałem się z rtęciowymi termometrami do akwarium. Ten kolorowy, zwykle czerwony płyn, to nie rtęć, ale zabarwiony alkohol lub glikol.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

A bylem przekonany ze rtec :oops:
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Termometr rtęciowy zwykle mierzy temperaturę maksymalną, czasem minimalną. Najczęściej nie pokazuje temperatury na bieżąco. Największym problemem jest toksyczność rtęci, stłuczenie takiego termometru w akwarium, oznaczało by zakładanie wszystkiego od początku. Wyrzucenie roślin, podłoża, wkładów filtracyjnych, nawet węży do filtra. No i prawdopodobnie śmierć ryb> :( Potem neutralizacja rtęci w zbiorniku, filtrze... Rozbicie termometru alkoholowego to też nic dobrego, ale niewielka ilość (poniżej 1ml) alko w sporym akwarium, nie będzie "skażeniem chemicznym". Podmiana wody i tyle. :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mam w akwarium (bez grzałki) jakiś stary termometr alkoholowy i pokazuje zawsze ok 1*C mniej niż temperatura w pokoju (mini stacja pogodowa).

Rtęciowych już dawno nie ma (Unia zabroniła), nawet w pracy do pomiaru temperatury muszę używać termometrów alkoholowych i elektronicznych na podczerwień.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Stan4747
Posty: 30
Rejestracja: 30 lis 2016 23:20

Post autor: Stan4747 »

termometrów rtęciowych - nawet tych medycznych to nie można kupić już od wielu lat o ile się nie mylę.

tak czy siak, mnie sie wydaje że taka rozbieżność na dwóch identyczncyh termometrach JBLa, ktory jest dość znaną i zachwalaną firmą i powinien produkować dobre rzeczy, to niezłą wtopa. przesunąłem te termometry w inne miejsce, dalej obok siebie i niwstety dalej PONAD pół stopnia różnicy, praiwe stopień, a to jednak dużo dla malutkich stworzeń jakich są ryby. Mają one co prawda swoje widełki, ale w akwariach gatunkowcyh wielu ludzi stara się odwzorować możliwie dobre, realistyczne i stałe warunki a tu termometr wprowadza w błąd :/ szkoda
pozdrowionka :D
ODPOWIEDZ