[112] Obsada co dalej ???

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

chopzewsi
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2020 10:49

[112] Obsada co dalej ???

Post autor: chopzewsi »

Witam bardzo serdecznie.
Dosyć niespodziewanie zjawiło się w naszym domu akwarium.
112l wraz z kompletną obsadą na którą składają się:
- 2 x skalar
- 3 x kirysek
- 4 x żałobniczka
- 2 x danio
- 1 x glonojad
- 10 x neonek
Dodatkowo kilka roślin z kategorii „łatwe w hodowli”. :D
Proszę poradźcie mi swoim doświadczeniem jakimi rybkami uzupełnić obsadę żeby rybkom było komfortowo a i w akwarium zrobiło się trochę pełniej?.
Z góry uprzejmie dziękuję.
P.S. Jaką optymalną temp utrzymywać dla wszystkich tych gatunków?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: owlman »

hi hi ale jaja Robisz sobie jaja ?
Pytanie powinno brzmiec : jakie ryby oddac aby pozostalym zylo sie dobrze ???
Moze zacznij od zglebiania wiedzy na temat akwarium i ryb .
Optymalnej temperatury nie bedzie bo masz gatunki o roznych wymaganiach .
Troche powagi .
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: Ginuha »

Wypadało by zacząć od posprzątania tego bałaganu.

Jezeli chcesz zostawić:
skalary - musisz zmienić akwarium na większe
kiryski - powinno ich być co najmniej 6
żałobniczki - tez co najmniej 6/8
danio - (zakładam, że pręgowany) też ryba ławicowa - co najmniej 6/8
glonojad - zależy jaki i jak duży, ale na ogół rosną bardzo duże i w końcu 112l będzie dla niego za małe.
neony - mogły by zostać jako baza

Ja bym pewnie zostawiła żałobniczki i kiryski, albo neony i kiryski, ale ważne też jaką masz wodę.

p.s. jak chcesz mieć "pełniejsze" akwarium to dosadź roślin ;)
chopzewsi
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2020 10:49

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: chopzewsi »

owlman pisze: 12 lis 2020 20:12 hi hi ale jaja Robisz sobie jaja ?
Pytanie powinno brzmiec : jakie ryby oddac aby pozostalym zylo sie dobrze ???
Moze zacznij od zglebiania wiedzy na temat akwarium i ryb .
Optymalnej temperatury nie bedzie bo masz gatunki o roznych wymaganiach .
Troche powagi .
Pewnie drogi użytkowniku owlman po moim pytaniu zorientowałeś się, że nie mam biegłości w akwarystyce a akwarium znalazło się u mnie z kompletną obsadą. Muszę to jakoś ogarnąć a przecież ryb nie wyrzucę. I wyobraź sobie, że zanim napisałem tutaj, to poczytałem, gdzie mogłem ale nie znalazłem odpowiedzi na pytania jak optymalnie ogarnąć moje stadko więc zasięgam rady mądrzejszych ode mnie. Jestem tu nowy i absolutnie nie mam zamiaru nikogo obrazić ale, wybacz teraz to co napiszę, takie odpowiedzi jak twoja to skuteczny odstraszacz. Mam trochę wiedzy w innych tematach, udzielam się na różnych forach ale staram się nie zgrywać na Smurfa Mądralę przed nowymi użytkownikami bo to oni będą stanowić o naszej społeczności.
I uwierz mi, że pisząc mojego posta kierowałem się głównie troską o ryby i tak, byłem poważny.
Stay in peace
chopzewsi
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2020 10:49

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: chopzewsi »

Ginuha pisze: 12 lis 2020 20:43 Wypadało by zacząć od posprzątania tego bałaganu.

Jezeli chcesz zostawić:
skalary - musisz zmienić akwarium na większe
kiryski - powinno ich być co najmniej 6
żałobniczki - tez co najmniej 6/8
danio - (zakładam, że pręgowany) też ryba ławicowa - co najmniej 6/8
glonojad - zależy jaki i jak duży, ale na ogół rosną bardzo duże i w końcu 112l będzie dla niego za małe.
neony - mogły by zostać jako baza

Ja bym pewnie zostawiła żałobniczki i kiryski, albo neony i kiryski, ale ważne też jaką masz wodę.

p.s. jak chcesz mieć "pełniejsze" akwarium to dosadź roślin ;)
Dziękuje. To już jakiś konkret
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: owlman »

Nie obrazaj sie . Ale skoro jestes zielony w temacie skad pomysl aby powiekszyc obsade rybna ? Skoro czytales dlaczego nie zapytales jak to ogarnac ?
Masz za duzo ryb w niewielkim akwarium
Masz ryby o odmiennych wymogach
Nie piszesz nic o sprzecie jaki posiadasz /filtr , swiatlo itd/
Nie zamiesciles nawet zdjecia zbiornika
O parametry wody boje sie zapytac

Oddaj skalary i danio . Jakie neony masz ?
chopzewsi
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2020 10:49

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: chopzewsi »

owlman pisze: 12 lis 2020 21:55 Nie obrazaj sie . Ale skoro jestes zielony w temacie skad pomysl aby powiekszyc obsade rybna ? Skoro czytales dlaczego nie zapytales jak to ogarnac ?
Masz za duzo ryb w niewielkim akwarium
Masz ryby o odmiennych wymogach
Nie piszesz nic o sprzecie jaki posiadasz /filtr , swiatlo itd/
Nie zamiesciles nawet zdjecia zbiornika
O parametry wody boje sie zapytac
Absolutnie się nie obrażam. Serio, serio :wink: Pomysł na zwiększenie obsady wziął się właśnie stąd, że czytając np. o kiryskach czy danio dowiedziałem się, że wskazana jest większa liczba niż 2 czy 3. Stad było moje pytanie jak to połączyć. Przyjąłem również (jak widać błędnie), że poprzedni właściciel miał jakieś pojęcie skoro ryby są w dobrej formie i jakoś wspólnie koegzystowały. Po trzecie mam wrażenie (jak wynika również błędne) że przestrzeni jest całkiem sporo gdyż kiryski przebywają przy dnie, danio przy powierzchni wiec całe akwarium pozostaje dla skalarów, żałobniczek i neonków.
Posiadam dwa wewnętrzne filtry aquael. Jeden 500l/h z ceramiką i małą gąbką a drugi 400l/h z dużą gęstą gąbką.
Lampy 2x aquael 16w wersja Plant
Zdjęć nie zamieszczę pewnie jeszcze długo, bo przy tym co pokazują użytkownicy forum, jeszcze dłuuuuga droga przede mną.
O parametrach wody poza temperatura na poziome 26st.C nie wiem, przyznaję, zbyt wiele.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: owlman »

Rozumiem . Ale na podstawie zdjecia mozna sporo powiedziec/doradzic . Wiadomo ,ze 2 czy 3 sztuki to nie stado ale przyjmujac ,ze masz same ryby stadne ile by ich musialo byc ?
Jak dlugo masz akwarium ?
Jak duzo roslin ?
Jakie podloze ?
Czy robisz podmiany wody ? ile ? jak czesto ?
Jest za wczesnie aby myslec o powiekszeniu populacji . Trzeba uporzadkowac to co jest i caly zbiornik .
chopzewsi
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2020 10:49

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: chopzewsi »

Nie wiem ile musiało by ich być. Głównie chodzi mi o komfort samych „zainteresowanych”. Jeśli jakiś gatunek czuje się lepiej w większej ilości to czemu im nie poprawić samopoczucia? Co do roślin. 2x Echinodorus osiris 2x hygrophilia polysperma 1x echinodorus quadricostatus/magdalensis. Ufff ;). Do tego niewysoką „trawkę” z bardzo cienkimi źdźbłami. Akwarium jest u nas od 3 tygodni. Podmiany wody robię co tydzień ok 20%. Podłoże aktywne, niestety nie znam znam konkretnej nazwy.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: Peter007 »

Ludzie też lepiej się czują w grupach ale za długo wszyscy w jednej łazience nie wytrzymają ;)
***** ***
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: owlman »

Tak . Musisz zdecydowac czy chcesz miec pstrokacizne i przerybione akwarium.., a co za tym idzie klopoty , czy podejsc do sprawy powaznie i posluchac rad .
Jakie masz neony ? Mierz przynajmniej pH i NO3
chopzewsi
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2020 10:49

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: chopzewsi »

owlman pisze: 13 lis 2020 18:23 Tak . Musisz zdecydowac czy chcesz miec pstrokacizne i przerybione akwarium.., a co za tym idzie klopoty , czy podejsc do sprawy powaznie i posluchac rad .
Jakie masz neony ? Mierz przynajmniej pH i NO3
Z pstrokacizną jakoś mogę żyć :wink: ale jeżeli przerybione akwarium, to kłopoty dla ryb, to muszę poczynić jakieś kroki.
Mam neony innesa. Po weekendzie zaopatrzę się w odpowiednie preparaty. Dziękuje Ci uprzejmie za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: owlman »

To jest tak :
Skalar cieplolubny i troche za duzy
Neon innesa chlodnolubny
Danio chlodnolubny
Itd . I wszystkie sa tzw. stadne . Twoje akwarium jest po prostu za male aby trzymac np po 10 sztuk z kazdych . I jeszcze pytasz co dolozyc w pierwszym wpisie .
chopzewsi
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2020 10:49

Re: (112) Obsada co dalej ???

Post autor: chopzewsi »

owlman pisze: 14 lis 2020 11:03 To jest tak :
Skalar cieplolubny i troche za duzy
Neon innesa chlodnolubny
Danio chlodnolubny
Itd . I wszystkie sa tzw. stadne . Twoje akwarium jest po prostu za male aby trzymac np po 10 sztuk z kazdych . I jeszcze pytasz co dolozyc w pierwszym wpisie .
Jak w takim razie „zbudować” nową obsadę w oparciu o te rybki, które już mam? Zakładając, że dla skalarów znajdę u kogoś miejsce a chciałbym jednak zachować kiryski i glonojada. W takim wypadku będzie brakowało rybek w środku akwarium (chyba że neonki by sobie poradziły w „kiryskowych” warunkach?). Czy istnieją gatunki, które w takich akwariach dobrze by się czuły a nie są stadne?
ODPOWIEDZ