Problem z parametrami wody.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Neonek sie juz pozbylem. Zostalo mi okolo 15 gupikow i 3 zbrojniki 1 malutki- 2 takie okolo 4-5cm.
Karmie je kilka razy dziennie po troszke, tak samo ciekim wezykiem 'odkurzam' akwarium z odchodow. Wieczorami dolewam troche swiezej wody - akurat wyrownuje sie ten poziom ktory odleje mi sie wraz z czyszczeniem. Wklad filtra tez przy okazji dolania wody czyszcze w wodzie ktora odlewam z akwarium. Jak na razie wszystko jest w porzadku. Jakie testy sa najdokladniejsze i najpotrzebniejsze? W tej chwili parametry wody sa ok, gorna czesc normy to NO2 i NO3. Moge zrobic cos jeszcze?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Cieszę się, że oddałeś neony.
Nie dotykaj filtra! Nie czyść wkładu: usuwasz tak bardzo pożądane bakterie nitryfikacyjne! Zostaw na razie wszystko jak jest, podmieniaj wodę, odmulaj i sprawdzaj NO2 w głównym zbiorniku. Jak będzie niemierzalne, zacznij wpuszczać tam ryby. Ale to będzie za jakieś dwa tygodnie...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Nie spiesze sie, chce zeby duze akwarium dojrzalo, ale jednoczesnie rybki przezyly. Sprawdzalem testem i NO3 i NO2 praktycznie ich nie ma wedlug miarki w duzym akwarium. Filtr wyczyscilem tylko w malym, robiac to w odlewanej wodzie, bo woda zaczela sie troszke 'mulic' juz nie jest tak klarowna. Jaki test polecasz? Kupie jakies kropelkowe, ale nie wiem jakie sa najwazniejsze i jaka firme wybrac, chodzi mi o dokladnosc testu :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Polecam testy kropelkowe firmy Zoolek na NO2, pH i GH/KH.

Wkładu filtra nie czyść zbyt często, lepiej podmieniaj wodę.

Jeżeli zobaczysz, że w małym akwarium ryby zaczynają się źle czuć, wpuść je do dużego zbiornika, ale nastaw się na częste - co parę dni - podmiany wody w sporej ilości w dużym akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Gdybym zrobil dokladny test wody w duzym akwarium i chcial jutro wpuscic rybki jakim schematem musze sie posluzyc? Woda tam nie byla wymieniana od tygodnia, czy przed wpuszczeniem musze wymienic znaczna czesc wody? Tzn ile? 20-30%? Jak mialby wygladac pozniejsze podmiany wody? Co ile dni ile %?

Mam bialy zwirek z akwarystycznego + sztuczne rosliny. Kamieni z dunajca juz nie wkladam, sprawdze je jeszcze dokladnie testem. Mam polowki kokosow z otworami jak domki, czy one moga jakos zaszkodzic? Co moge tam spokojnje dodac?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Sztuczne rośliny??? Ty chyba żartujesz? Do kosza! Nie masz żywych roślin? Halo, podstawy akwarystyki się kłaniają. O czym my piszemy? Masz przygotowany zbiornik dla ryb, z żywymi roślinami czy nie? Konkretnie proszę.

Kokosy możesz dodać, bardzo się przydadzą.

Co do parametrów: NO2 ma być zerom, czyli nie mierzalne. Filtr ma chodzić non stop na minimalnym przepływie. Przed wpuszczeniem ryb podmień 40-50% wody, potem podmieniaj około 25% co trzy dni. Po dwóch takich podmianach podmieniaj 25% wody co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Wszystko wywalilem z akwarium, lacznie z roslinami. Mam bez zywych roslin niestety, w takim razie musze jutro to nadrobic i kupic rosliny. Podmiany wody zrozumialem, bede sie trgo trzymal. Tylko co teraz zrobic bez roslin? Jakie kupic i w jakiej ilosci? To przedluzy czas oczekiwania na wpuszczenie ryb?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokup zwartki (kryptokoryny), żabienice, mech, nurzańce. Posadź, daj kulki nawozowe przy korzeniach w podłoże. Odczekaj kilka godzin i jeżeli NO2 będzie zerowe, wpuść ryby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Nawoz jakis konkretny? Bo nie znam sie na tym, a o wiele bardziej ufam Tobie niz sprzedawcy w sklepie. Jutro z samego rana zrobie co mowisz. Czy korzen taki ususzony moze znalezc sie w wodzie? Nie bedzie plesnial ani psuj parametrow wody? Poczytam jeszcze jak go przygotowac. BARA jestem Ci bardzo wdzieczny za rady!


Mam jeszcze jedno wazne pytanie, czy moge kupic np. Najtansza wode mineralna w 5l butelkach, dam jej postac i w ten sposob podmienic 40-50% akwarium? Nie posiadam tylu pojemnikow, ani nie mam w czym przetrzymac dobrze ponad 50l wody. Czy woda mineralna ta najtansza z biedronki moze zaszkodzic?

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Możesz zastosować wodę z Biedronki, ale po otwarciu pojemników niech postoją parę godzin bez korka.

Korzeń należy spreparować. Kulki nawozowe kup najtańsze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Jak na razie wiem co jutro kupic, po dalsze instrukcje sie odezwe. Mam nadzieje, ze rybki zaczna jutro plywac w duzym zbiorniku. Dziekuje ;)

Bede jutro w sklepie i nie bedzie to przeszkadzalo jesli kupilbym tez jakies inne roslinki oprocz tego co pisalas? Smile

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Zrobiłem wszystko o czym mówiłaś, podmieniłem około 50% wody, posadziłem roślinki, wsadziłem korzeń i kokosy. Korzeń gotowałem 3x po 30 minut i płukałem wodą, później trafił do akwarium. Kupiłem też test z Zooleka na NO2 - przed podmianą jak i po podmianie NO2 na poziomie 0.
W mniejszym zbiorniku poziom NO2 był bardzo wysoki, więc postanowiłem wpuścić rybki do dużego akwarium. Pod każdą roślinke wrzuciłem kapsułkę z nawozem - taką dostałem w sklepie - podobno najlepsza. Karma dla gupików z tetry ze spiruluną zakupiona. Filtr ustawiony nadal na minimalnym przepływie(zmienić go na pełny przepływ?), ustawiony tak, ze porusza lustrem wody. Mam też napowietrzać, uruchamiać go na stałe? Czy światło musi działać całą noc przy roślinach? Bardzo proszę o rade jak dalej postępować, co jeszcze mogę zrobić.

Tak to teraz wygląda:
http://tufotki.pl/G237h

P.S. Mniejszy zbiornik sobie zostawie, włącze w nim tylko filtr, niech bakterie spokojnie się rozwijają, a po zakupie ryb będą miały tam okres próbny - czy to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wszystko ok. Zdjęcie akwarium obejrzę późnie. Światło ma się świecić 12 godzin na dobę. W nocy powinno być ciemno, jak w naturze.

Filtr ma mieć przepływ na minimum, a wylot wody z filtra ma poruszać powierzchnię wody w akwarium. Jeżeli tak jest, to dodatkowe napowietrzanie jest zbędne.

Pokarm prawidłowy. Podawaj go raz dziennie naprzemiennie i innymi pokarmami jakie masz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Akwamaryn
Posty: 95
Rejestracja: 22 mar 2016 15:27

Post autor: Akwamaryn »

Ładnie posadziłeś roślinki
Z pozdrowieniami Akwamaryn
,,Żyje się Raz`` :lol:
MateuszDT
Posty: 32
Rejestracja: 10 wrz 2016 12:38

Post autor: MateuszDT »

Dziekuje Akwamaryn, siedzialem wczoraj do 3:50... BARA wszystko jest ustawione tak jak mowisz, duzo wyniolem z Twoich rad:) co jeszcze moge zrobic? Jak ma teraz wygladac podmienianie wody? Wrocic do normalnego trybu?
Zablokowany