Bardzo niski poziom NO3 i PO4 w akwarium.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Bardzo niski poziom NO3 i PO4 w akwarium.

Post autor: pio386 »

Witajcie.
Mam problem z niskimi, praktycznie niewykrywalnymi stężeniami NO3 i PO4 w moim akwarium. Aktualnie poziom NO3 to jakieś 1-2 ppm (mierzone kropelkami JBL), a PO4 jest w ogóle niewykrywany (test kropelkowy Zoolek). Akwarium wystartowało 2 miesiące temu, ma 30 litrów, jest dość mocno obsadzone roślinami i tylko jedną rybą (bojownik). Raz na tydzień robię podmiany 25% wody (od niedawna kranówka pół na pół z demineralizowaną). Do tej pory niczym nie nawoziłem, stosuję jedynie carbo w płynie, codziennie w standardowej dawce. W podłożu mam aquael aqua grunt, niby podłoże mineralne.

Po roślinach obserwuję, że "podupadły". Część jest pożółknięta, większość w ogóle przestała rosnąć. Podejrzewam że to wina właśnie braków NO3 i PO4. Trochę poczytałem o nawożeniu, kupiłem sole KNO3 i KH2PO4 i główkuję jak tu się do tego zabrać. Chciałbym na początek podbić NO3 do 7 ppm, a PO4 do 0,7 ppm (tak żeby osiągnąć "książkowy" stosunek azotu do fosforu 10:1). W kalkulatorze znalezionym na jakimś innym forum wyliczyłem sobie coś takiego:
https://zapodaj.net/6873c6bdb5477.jpg.html

Zakładam, że jeśli będę wlewał do akwa przez 5 dni w tygodniu po 1ml tych roztworów, to azot podskoczy do ok. 7 ppm (teraz mam powiedzmy 2 ppm), a fosfor do około 0,7 ppm. Moglibyście zerknąć na tego print screen-a i napisać, czy te moje wyliczenia są w porządku i czy w ogóle czegoś tam nie pomieszałem? Jestem zielony w temacie nawożenia i chciałbym uniknąć większych kłopotów ;) Najbardziej obawiam się o glony jak zacznę kombinować z nawozami, bo póki co jest pod tym względem idealnie.
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

pio386
Powiem ci ,że sobie skomplikowałeś robote. Ja kupuje już zrobione sole z seri Blue Line, tanie i nie trzeba się bawić bo wszystko masz opisane. Wyliczenia wygladają ok ale nigdy solami sie nie bawiłem bo szkoda mi na to czasu. Jeszcze jedno ile masz potasu w akwarium? Oraz jakie podłoże masz?
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

Wiesz, po prostu wolę mieć te parametry pod większą kontrolą niż stosować gotowce. Rzeczywiście te wyliczenia wydają się skomplikowane, ale od wczoraj dużo czytam i już mi się trochę rzeczy wyjaśniło. Znalazłem lepszy kalkulator stężeń, wyliczyłem sobie dozowanie tak, żeby tygodniowo dostarczać 10 ppm azotu i 1 ppm fosforu. Oczywiście najpierw zacznę od niższych dawek. Samo przygotowanie roztworów jest proste, tak więc mam nadzieję, że dam radę to wszystko ogarnąć :)

Jako podłoże mam aquael aqua grunt, na tym warstwa żwiru i piasek do piaskownic. Nie mam niestety testu na potas, ale podejrzewam, że też jest go za mało, bo liście niektórych roślin są podziurawione. No ale dozując KNO3 i KH2PO4 przy okazji dodam z nich też trochę potasu, na pewno nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

pio386

Czym świecisz? I czy gazujesz? Bo może metoda nawożenia EI była by dla ciebie odpowiednia?
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
pio386
Posty: 33
Rejestracja: 16 lis 2016 13:23

Post autor: pio386 »

@soomichael
Świecę zwykłą żarówką energooszczędną 12W 6500k. W przeliczeniu w/l wychodzi mi 0,4. Jeśli masz na myśli CO2, to dodaję tylko carbo w płynie. Miałem niedawno glony nitkowate, pomogło lanie Easy Carbo w dwukrotnej dawce przez tydzień. Teraz dawkuję już standardowo, powiedzmy profilaktycznie.

Generalnie baniaczek miał być bez nawożenia i żyć sobie własnym życiem bez większego ingerowania :)
ODPOWIEDZ