dwu tygodniowe problemy z cyklem azotowym

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xaver
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2017 14:14

dwu tygodniowe problemy z cyklem azotowym

Post autor: xaver »

Cześć,
dwa tygodnie temu zalałem akwarium 170 litrum z aktywnym substratem Pro Soil, filtr zewnętrzny Midikani 800, dwie świetlówki T5- każda po 39W.
Lampy świecą codziennie od 14 do 22.
Od 22 do 14 działa skimmer Eheim Skim 350.
W 1,7, 10, 13 dniu dodałem EasyLife starter. W 13 dniu dolane 12 litrów wody z ustabilizowanym cyklem (z sklepu akwarystycznego).
Codziennie leję CO2 w płynie i potas. W akwarium jest średnia ilość roślin.

Tydzień po starcie tj 13.2 miałem:
CO2: 7
PO4: 0
pH 7
GH 8
KH 4
NH3 2
NO2 około 1,3
NO3 około 35

Co dwa dni badam od 13 i na testach Zoolek NO2 mamy cały czas maksymalny wynik tj 1,5. Barwę tą próbowka osiąga po 5 sekundach (z 5 minut które deklaruje zoolek aby próbka się odstała) więc i pewnie mam więc NO2 niż 1,5.

Czy ktoś z Was miał taką sytuację? Tzn sporo czytałem o cyklu, jak wygląda- ale moja sytuacja wydaje się nadzwyczajna. Co można zrobić/ co zmienić aby to ustabilizować? Może coś robię źle?

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

2 tyg to okres umowny i nikt nie może zapewnić, że tyle to potrwa. Gdyby tak było nie potrzebne byłyby testy. Taki cykl może potrwać nawet 4-6 tyg. Numer z wodą z zoologika dość ryzykowny.
***** ***
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

xaver cześć. NO2 właśnie pikuje, co jest normalne w tym okresie. Za kilka dni, jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem powinno spadać. Poziom NO3 jest trochę dziwnie wysoki. Pewnie nie wiesz jakie było NO3 dolewanej wody z innego akwarium, chociaż 12l wiele by nie zmieniło. Odstaw carbo na kilka dni i zrób testy. Niektórzy twierdza, że carbo może fałszować wyniki testów.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
xaver
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2017 14:14

Post autor: xaver »

@neurochirurg dzięki za info o carbo, odstawię go na kilka dni i zobaczę co się będzie dziać.
@Peter007 - to taki zaprzyjaźniony lokalny, mały i prywatny zoolog- wodę sprawdziłem przed podaniem.

Generalnie to nie martwiłbym się gdyby nie to ze na to NO2 brakuje mi od tygodnia skali w tym teście.
A robić podmiany wody teraz? Czy dać sobie spokój? Standardowo podmieniam RO mieszaną z kranem.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Nie podmieniaj, niech się toczy swoim torem.
***** ***
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Nie przejmuj się i daj temu sobie swoim życiem dojrzewać. 2 tygodnie to ja mam dojrzały zbiornik jak zaszczepiam biologią z działającego akwarium. Od zera trzeba poczekać z 3-6 tygodni :P

Woda z akwarystycznego Ci wiele nie da - bakterie są obecne głównie w filtrze i w podłożu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dodawanie jakichkolwiek starterów czy "starej wody" nie przyspiesza cyklu azotowego. Poczekaj minimum dwa tygodnie, wtedy zacznij mierzyć NO2.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

BARA Tu się nie zgodzę. Słabe startery prawda jednak mamy na rynku np Microbe-lift ,które na prawdę znacząco przyśpiesza start. W moim przypadku cykl skończył się po około tygodniu. Ryb nie wpuszczałem bo była to kostka roślinna jednak używam tych preparatów np po leczeniu po czym biologia szybko wraca do normy.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Tomek40
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2017 11:02

Post autor: Tomek40 »

Poczekaj, nie poganiaj. Mi samemu często normowało się między 5, a 6 tygodniem.

Jeśli poszukujesz ciekawego pomysłu na prezent imieninowy, warto rozejrzeć się w ofercie sklepów z drobiazgami i pamiątkami. Prezent na imieniny wcale nie musi być duży czy kosztowny. Najważniejsza jest pamięć o osobie świętującej. Świetnym pomysłem na prezent może być efektowny kubek. Co prawda, nie ma osoby, która nie miałaby w domu czy w pracy całego mnóstwa kubków, jednak jeden więcej nikomu nie zaszkodzi. W ofercie sklepów z drobiazgami można znaleźć ciekawe kubki ze śmiesznymi obrazkami, wierszykami, cytatami, a nawet kubki dedykowane, które można stworzyć specjalnie dla osoby obdarowanej z jej zdjęciem lub życzeniami napisanymi specjalnie dla niej. Efektowny, ładnie zapakowany to sympatyczny drobiazg, który sprawdzi się zarówno jako prezent dla bliskiej osoby, jak i dla dalszego znajomego. Na pewno wywoła spory uśmiech na twarzy osoby obdarowanej. Nie kosztuje dużo, nie trzeba więc martwić się o zbyt duże nadszarpnięcie swojego budżetu. Wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do prezentu na imieniny - i słusznie, bo tak naprawdę nie on jest najważniejszy, ale prezent trafiony w punkt może sprawić dużo radości. I wcale nie chodzi o to, aby prezent był drogi, tylko aby był trafiony, bo to świadczy o tym, że dobrze znamy osobę obdarowywaną, czyli jest dla nas ważna. Z tego powodu solenizantowi świętującemu imieniny z pewnością zrobi się miło. Prezentem dla miłośnika rybek akwariowych mogłoby być akwarium lub jakiś do niego dodatek, ale to wymaga poświęcenia kilku chwil na zapoznanie się z różnymi modelami oraz z potrzebami naszego bliskiego.
imienin.pl
Ostatnio zmieniony 17 gru 2017 12:06 przez Tomek40, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
xaver
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2017 14:14

Post autor: xaver »

czekam nadal niecierpliwie,
tutaj rodzą się pytania:

- czy znacie dostępny na rynku do kupienia test na NO2 kropelkowy w skali szerszej niż 0- 1,5 mg/l? Teoretycznie twierdzi że ma do 10 mg/l http://zoolek.pl/index.php3?id=opis_pro ... id_lang=pl , ale kupiłem go i on ma rzeczywiście skalę od 0 do 1,5 mg/l - tak jest na opakowaniu.

- czy pleśń na korzeniu teoretycznie "japońskim" może mieć wpływ na cykl?


Taki będę że sam sobie odpowiem: aby zmniejszyć skale wymieszałam wodę z akwarium (1 ml) z woda RO (4ml) a otrzymany wynik na skali pomnożyłem przez 5. Wodę z RO sprawdziłem wcześniej czy ma 0. Dzięki temu wiec ze mam około 0,4 *5 = 2 mg/L NO2 w akwarium.
Awatar użytkownika
xaver
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2017 14:14

Post autor: xaver »

Podpowiecie co dalej?

Dziś mam:
NO2 pomiędzy 0,05 a 0,1
NO3 około 50
CO2 6
GH 9
KH 5
PO4 0
NH3 0
pH 6,6

Mam sporo roślin i zastanawia mnie to niskie CO2- czy to już moment na butlę? Czy nawozić w płynie CO2?
Gdy sprawdzam w tabelach KH/pH to przy takich wartościach jak moje CO2 powinno być większe
Awatar użytkownika
soomichael
Pomocnik
Posty: 800
Rejestracja: 31 paź 2015 18:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: soomichael »

xaver 6ppm to nie tak mało.
336L Ameryka
-Skalary Manacapuru
-Fantomy Czarne

64L Azja/ogólne
-Bojownik
-neony

43L Krewetkarium
-red cherry
Awatar użytkownika
xaver
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2017 14:14

Post autor: xaver »

Ale jak to stwierdzić czy ta wartość jest mała czy nie?
Poprzez obserwację?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

soomichael mało.

xaver wpisz w google pH KH CO2. Znajdziesz tabelę, z której odczytasz optymalne poziomy CO2 przy danym KH i pH.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
xaver
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2017 14:14

Post autor: xaver »

Neurochirurg :

znalazłem: http://i30.tinypic.com/zswxap.jpg

dla moich wartości pH/KH CO2 powinno być na poziomie 37,68 vs moje 6.

Mam CO2 w płynie- jakie dawki tego wlewać? W internecie przejrzałem sporo stron i nie ma konkretnych wskazówek a jedynie instrukcja piszę 4 lej 4. Czy mogę próbować jakoś matematycznie to wyliczyć?
Np. CO2 jest w jednostce X, CO2 w płynie daje tyle itd?
ODPOWIEDZ