Bakterie, pH, twardość.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Bakterie, pH, twardość.

Post autor: korczus »

Witam niedługo będę zalewał zbiornik, kupiłem na start Tropical Bacto Actice ale dostałem też w gratisie jedną ampułkę Prodibio Biodigest. Co lepiej dać na początek bo nie chce przesadzić. Ta ampułka niby jest do 1000l więc do 240l powinna spokojnie wystarczyć? To się wkrapla do filtra na wkłady? Ten tropical bym sobie najwyżej zostawił na później przy podmianach wody czy czyszczeniu kubełka.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2021 19:34 przez korczus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Re: Bakterie

Post autor: Peter007 »

Najlepiej nic nie dawać i dać naturze zrobić swoje
***** ***
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Bakterie

Post autor: chemik4 »

kupiłem na start Tropical Bacto Actice
Wywalone pieniądze, nic takiego nie trzeba dawać. Jeżeli naprawdę chcesz "zaszczepić" świeży zbiornik to wypłucz w nim gąbkę filtra z innego, zdrowego i dojrzałego akwarium i niech filtr sobie wciągnie cały syfek.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Bakterie

Post autor: BARA »

korczus pisze: 07 lut 2021 12:54 Witam niedługo będę zalewał zbiornik, kupiłem na start Tropical Bacto Actice ale dostałem też w gratisie jedną ampułkę Prodibio Biodigest. Co lepiej dać na początek bo nie chce przesadzić. Ta ampułka niby jest do 1000l więc do 240l powinna spokojnie wystarczyć? To się wkrapla do filtra na wkłady? Ten tropical bym sobie najwyżej zostawił na później przy podmianach wody czy czyszczeniu kubełka.
Wywal to lub oddaj do sklepu i pozwól żeby akwarium dojrzało samoistnie, żeby we wkładach filtra, podłożu i na roślinach namnożyły się szczepy bakterii odpowiednie do warunków panujących w zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Bakterie

Post autor: korczus »

Oki dzięki w takim razie nic nie będzie dodawane, też wychodzę z założenia, że im mniej chemii tym lepiej ale myślałem, że akurat bakterie to dobra opcja do świeżego baniaka ;)

A jeszcze przy okazji drugie pytanie, jak posadzę rośliny i zaleje zbiornik kranówką to dodawać uzdatniacz skoro i tak nie będzie na razie ryb? I czy przy podmianach wody trzeba uzdatniać czy jak odstoi te kilkanaście godzin to też zbędne? Mam kupioną 50l beczkę będę w niej trzymał wodę do podmian.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Bakterie

Post autor: owlman »

Nie odstawiaj wody na dlugo . 2-3 godziny wystarcza .bez uzdatniaczy . Jak nie ma ryb to lej prosto z kranu . Jakie parametry ma kranowka ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Bakterie

Post autor: BARA »

Nie dodawaj zbędnej chemii do wody. Uzdatniacz jest niepotrzebny, wystarczy jak woda odstoi kilka godzin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Bakterie

Post autor: korczus »

owlman pisze: 08 lut 2021 21:56 Nie odstawiaj wody na dlugo . 2-3 godziny wystarcza .bez uzdatniaczy . Jak nie ma ryb to lej prosto z kranu . Jakie parametry ma kranowka ?
Jak ostatnio mierzyłem to mi wyszło
pH 7.5-7.7
KH-16
GH-28
ale będę jeszcze raz robił testy bo nie wiem czy dobrze zmierzyłem twardości.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Bakterie

Post autor: BARA »

Zmierz testami kropelkowymi, bo wychodzi że masz beton a nie wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Bakterie

Post autor: korczus »

No mam kropelki zooleka tylko nie wiem czy dobrze mierzę muszę jeszcze raz dokładnie przeczytać ulotkę i zrobić ponownie test.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Bakterie

Post autor: grzesi3k »

Jak nie podolasz, to wez wode do butelki I zapytaj w sklepie czy ci zrobia test.
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Bakterie

Post autor: korczus »

grzesi3k pisze: 09 lut 2021 17:46 Jak nie podolasz, to wez wode do butelki I zapytaj w sklepie czy ci zrobia test.
Robię tak jak opisuje ulotka wiele się nie zmieniało, KH 15 GH 26.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Bakterie

Post autor: Neurochirurg »

To możliwy wynik. U siebie w krainie mam podobnie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Bakterie

Post autor: korczus »

Neurochirurg pisze: 09 lut 2021 19:09 To możliwy wynik. U siebie w krainie mam podobnie.
Na ile te parametry mogą spaść w dojrzałym zbiorniku? Przyznam, że kilkanaście lat temu nigdy nie robiłem testów a miałem większość dostępnych ryb, wtedy kupowało się co wpadło w oko od gupików i mieczyków po neony, skalary i dyski i problemów z rybami nie było, przeglądałem ostatnio stare zdjęcia paletki ładne wyrośnięte, kiedyś nawet zbroniki mi się rozmnożyły bez mojej wiedzy ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Bakterie, pH, twardość.

Post autor: Neurochirurg »

Samoistnie istotnie się nie zmienią.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ