Problemy z brudną wodą

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MrMajster
Posty: 11
Rejestracja: 19 lut 2021 18:29

Problemy z brudną wodą

Post autor: MrMajster »

Witam szanownych użytkowników !

Jestem początkującym akwarystą i powoli uczę się jak się obchodzić ze zbiornikiem. Na stronach internetowych bardzo trudno znaleźć porządane i jednoznaczne odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Zbiornik założony w połowie grudnia :
-100 l
- molinezje, neony i 3 otoski
- korzeń
- dość bujna roślinność

Problemem od samego początku jest brudna woda. Najpierw brunatnice, które zwalczyłem, teraz woda o brązowo-żółtym kolorze. Rozumiem, że pierwszy okres jest dosyć trudny, ale proszę o poradę czy taki stan rzeczy może utrzymywać się dłużej ?
Wszystkie testy, które robiłem są w normie. pH 8.
Roślinki niestety nie maja się najlepiej, choć od tygodnia je nawożę i jest poprawa.

Proszę o poradę, co mógłbym zrobić, żeby skrystalizować wodę i móc w pełni cieszyć się czystym i zdrowym akwarium.
Proszę również o wyrozumiałość. Czytam wiele artykułów, choć z odmiennymi rozwiązaniami. Pytam więc doświadczonych akwarystów co poradzą w mojej sytuacji.
Łukasz
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: MarJan »

Prawdopodobnie korzeń barwi wodę- podmianki+węgiel do filtra, ten węgiel nie dożywotnio tylko do czasu aż zauważysz, że woda przestanie być barwiona. Parametry wody zazwyczaj są w normie, to ryby mają odmienne wymagania co do nich...neony/otoski i pH8 to tak nie bardzo, zazwyczaj wysokie pH wiąże się z wysoką twardością ogólną...
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: korczus »

Korzenie przed włożeniem do zbiornika najlepiej wygotować i wymoczyć a i tak nie ma gwarancji, że nie będzie barwił przez jakiś czas wody w akwarium ;)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: grzesi3k »

^^ zalezy od korzenia, jak sam piszesz "nie ma gwarancji", ja np "kupne" jedynie odkazam i siup bez moczenia - nie wyplywaja ;) powodzenia w wymaczaniu drewna mopani by pozbyc sie barwienia wody ;)
Awatar użytkownika
korczus
Posty: 133
Rejestracja: 05 sty 2021 14:02

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: korczus »

Ja kupnych red moor nie gotowałem ale moczyłem ponad tydzień we wodzie którą kilka razy wymieniałem tak barwiły, w akwarium nadal zmieniają kolor ale nie ma jakieś tragedii no i trzeba było przydusić kamieniami bo jeszcze się podnosiły ;)
Adam Nieradko
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2021 17:38

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: Adam Nieradko »

wszyscy tutaj piszą że trzeba je moczyć...
tak to jest dobry sposób tak więc jak je się wstawi do gara czy czegoś innego po kilku dniach pojawi się na nich taki grzyb i wtedy są dwie opcje albo to zostawić na dwa tygodnie i kiedy juz miną dwa tygodnie trzeba je wyjąć i wyszorować szczoteczką do zębów (czystą)
i wsadzić do akwarium. Jest także druga opcja codziennie wyciągać z gara korzenie i je szorować szczoteczka do zębów (czystą).
i także możesz je opłukać jak je dostaniesz i wsadzić do akwarium i codziennie szorować szczoteczką do zębów ale wtedy trzeba wziąc jakąś cienką rurkę i w akwarium to szorować, ale wtedy trzeba szorować i wężem zmieniać wodę.
Ja sam mam korzenie w akwarium i jak je wstawiłem woda zmieniła kolor i po kilku dniach jest wszystko dobrze a akwarium ma dwa tygodnie
A czy to akwarium stało bez ryb minimum dwa tygodnie?

Nie pisz posta pod postem,używaj funkcji "zmień"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: BARA »

Tak przy okazji to neony i molinezje nigdy nie powinny być trzymane ze sobą ze względu na kompletnie odmienne wymagania co do parametrów wody...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: grzesi3k »

Adam Nieradko pisze: 22 lut 2021 9:07 wszyscy tutaj piszą że trzeba je moczyć...
Nieprawda 8) ja nie moczę i napisałem, że nie trzeba. Kupne warto odkazić, samoróbki trzeba preparować.
Adam Nieradko
Posty: 8
Rejestracja: 17 lut 2021 17:38

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: Adam Nieradko »

pan nie a pojawił się grzyb jak wstawił pan tego korzenia do akwarium?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: grzesi3k »

Raz to, raz nie. Nawet na perfekcyjnie wypreparowanym korzeniu moze sie pojawic grzyb. Grzyb juz tak maja I jest to normalnie, same schodza po czasie.
MrMajster
Posty: 11
Rejestracja: 19 lut 2021 18:29

Re: Problemy z brudną wodą

Post autor: MrMajster »

Po włożeniu korzeń naszedł białym nalotem, jeśli się nie mylę „śluzowiec”. Samoistnie zniknął po ok 2-3 tygodniach. Narazie włożyłem woreczki z węglem - podziałamy zobaczymy..
ODPOWIEDZ