Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ostry_robert
Posty: 15
Rejestracja: 06 sie 2020 11:44

Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: ostry_robert »

Witam serdecznie profesjonalistów.

Jestem początkującym akwarystą i zmagam się z pierwszym problemem jak na załączonych zdjęciach.
Próbowałem znaleźć informacje co to może być na Google (sinice, okrzemki, glony) ale bezskutecznie.

Proszę Was bardzo o pomoc.

Z góry serdecznie dziękuję.

3,5 tygodnia
30 litrów
nie karmione
bez ryb i inny zwierząt
23 stopnie C
GH 180mg/L
KH 120mg/L
pH 7,5
NO2 0,5mg/L
NO3 80mg/L
podmiana wody 20% co 2 tygodnie
Filtr Interpet 2200 PF Mini
bez grzałki
oświetlenie UEETEK 7W LED
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ostry_robert
Posty: 15
Rejestracja: 06 sie 2020 11:44

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: ostry_robert »

...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: owlman »

Czesc . Wywal te biale kamienie (zatwardzaja wode) , dosyp zwirku lub piasku , posadz prawdziwe rosliny , wywal sztuczne ozdoby , wylacz napowietrzanie . Najlepiej zacznij od poczatku . Warstwa podloza to minimum 5 cm
ostry_robert
Posty: 15
Rejestracja: 06 sie 2020 11:44

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: ostry_robert »

Ok, dziękuję za odpowiedź. Małe pytanko, dlaczego WYŁączyć napowietrzanie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: BARA »

W tym akwarium napowietrzanie lub jego brak nie ma żadnego znaczenia. Przy sztucznych roślinach, kamieniach zamiast podłoża, jakakolwiek filtracja lub rozproszenie powietrza w wodzie nic nie zmieni. Spodziewaj się jedynie glonów, które już zaczynają się tworzyć.

Może pomyśl nad założeniem ponownie akwarium z odpowiednim podłożem i żywymi roślinami? Do tego litrażu ryby się nadają, ale kilka krewetek może go urozmaicić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ostry_robert
Posty: 15
Rejestracja: 06 sie 2020 11:44

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: ostry_robert »

BARA pisze: 17 sie 2020 13:05 W tym akwarium napowietrzanie lub jego brak nie ma żadnego znaczenia. Przy sztucznych roślinach, kamieniach zamiast podłoża, jakakolwiek filtracja lub rozproszenie powietrza w wodzie nic nie zmieni. Spodziewaj się jedynie glonów, które już zaczynają się tworzyć.

Może pomyśl nad założeniem ponownie akwarium z odpowiednim podłożem i żywymi roślinami? Do tego litrażu ryby się nadają, ale kilka krewetek może go urozmaicić.
BARA, dziękuję bardzo za profesjonalną odpowiedź 👍
Tak, wiem, sztuczna roślina absolutnie nie daje żadnego pożytku ale naprawdę nie mam doświadczenia jeszcze z żywymi roślinami.
Kamienie mam jedynie "dla ozdoby". Całe dno pokryte jest drobnym żwirem akwarystycznym Amtra ProNature Sand&Gravel, około 2-3cm grubości.
Planowałem wpuścić tu tylko 4-6 małych krewetek.

Chyba jesnak zacznę od początku z żywymi roślinami. 5 tygodni już mam to akwarium, myślicie że dojrzało w tym czasie (o ile wogole ten proces się zaczął)

Dziękuję i pozdrawiam
Robert
ostry_robert
Posty: 15
Rejestracja: 06 sie 2020 11:44

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: ostry_robert »

...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: BARA »

Moim zdaniem to powinieneś założyć je od nowa, wywalić wszystkie ozdoby, normalnie posadzić żywe rośliny itd.
Krewetki w sztucznościach się nie utrzymają.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ostry_robert
Posty: 15
Rejestracja: 06 sie 2020 11:44

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: ostry_robert »

BARA pisze: 18 sie 2020 6:33 Moim zdaniem to powinieneś założyć je od nowa, wywalić wszystkie ozdoby, normalnie posadzić żywe rośliny itd.
Krewetki w sztucznościach się nie utrzymają.
Dziękuję za odpowiedź BARA, tak też zrobię.
Możesz polecić jakieś najprostsze rośliny na początek, ewentualnie podłoże pod nie również?

Dziękuję i pozdrawiam.
Robert
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: BARA »

Zacznij o uważnej lektury:
viewtopic.php?f=1&t=638

potem daj do swojego akwarium piasek przemieszany ze żwirkiem, w to powkładaj kulki lub pałeczki nawozowe, ewentualnie daj przy dnie (dolnej szybie) cienką warstwę zwykłej ziemi ogrodowej. W to posadź rośliny nadające się do małego akwarium, najlepiej kryptokoryny Wendtii Green, wąkrotkę, daj jakieś mchy. Postaraj się o korzeń lub skorupy kokosa. Unikaj sztucznych skałek i innych nienaturalnych elementów.
Filtr powinien chodzić non stop, podmiany wody powinieneś robić raz w tygodniu 20%. Światło świeć 10-12 h na dobę.
Pierwsze krewetki możesz wpuścić po dwóch tygodniach funkcjonowania zbiornika.

Poszperaj po Akwaforum, poczytaj temat w dziale Galeria. Wierzę, że uda Ci się założyć wspaniałe miniakwarium, które dumnie nam pokażesz na zdjęciach. Trzymam kciuki!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Początkujący. Ciemne plamy na kamieniach...

Post autor: Ginuha »

ostry_robert pisze: 17 sie 2020 15:38 nie mam doświadczenia jeszcze z żywymi roślinami.
Myślę, że nikt z nas nie miał jak zaczynał ;)
to naprawdę nie jest fizyka kwantowa, rośliny na ogół rosną same, a jak zaczną zdychać to wtedy będziesz się doszkalać ;)
wybierz tylko takie gatunki, które są łatwe w hodowli. Ja od założenia akwarium (rok) wymieniłam już prawie całą roślinną obsadę (poza anubiasami).
ODPOWIEDZ