Śluz w akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Śluz w akwarium

Post autor: Rysiu1985 »

Witam, potrzebuję porady odnośnie śluzu który pojawił mi się w świeżo wystartowanym 300l zbiorniku. Z faktu że początki były bardzo trudne i problematyczne napiszę jak to wyglądało, oraz jak wygląda teraz, a ktoś z was mam nadzieje mnie uspokoi, a jak jednak mnie zmartwi to może dowiem się co się dzieje :)

Więc tak, wystartowałem zbiornik który odczekał swoje na wpuszczenie rybek. Rybki pojawiły się w nim 23 grudnia który okazał się dość pechowy, bo tego samego dnia mój stary biały chińczyk postanowił wylać wodę do pokoju. Szczęście w nieszczęściu że przygotowania świąteczne sprawiły że nie spałem i mogłem szybko awarie usunąć. Niestety na szybko trzeba było zamówić nowy kubeł więc teraz mam tetre ex 1200. Awaria przytrafiła się w święta, tak więc filtr dostałem po świętach, dokładnie to 29 grudnia. Przez ten czas były bez filtracji, a więc i napowietrzania, ale że rybek jest tylko 8 i to małych, a w akwarium są rośliny to postanowiłem zaryzykować, gdybym zauważył jakieś dziwne zachowanie ryb jak pływanie pod wierzchem to oddałbym je na przechowanie, więc plan awaryjny był, ale okazał się zbędny bo ryby świetnie dały sobie radę. Nowy filtr ruszył z nowymi wkładami, bo stare i tak po takim czasie nie miały już bakterii. Do filtra i akwarium trafił tetra baktozym, ale 4, a nie 6 kapsułek jak przy starcie zbiornika, jednak miałem nadzieję że część bakterii w podłożu przeżyła, a poza tym nowej paczki mi nie przysłali. Parametry wody lekko się rozjechały, ale nie stały się tragiczne, ale już przez te 3 dni od kiedy filtr działa parametry wody powoli wracają do normy, a woda się wyklarowała. Dzisiaj rano jednak zauważyłem że coś wylatuje z filtra, z początku pomyślałem że włóknina była felerna i się rozpadła, bo wyglądało to jak nitki w wodzie. Dokładne oględziny i już wiem że to śluz, jednak nie z żadnej rybki, ani nie z akwarium, wylatywało z filtra. Czytałem że może wytworzyć się w akwarium kożuch bakteryjny, ale o filtrze nie słyszałem. Czy mam się czego bać??
Ostatnio zmieniony 01 sty 2021 20:29 przez Rysiu1985, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Śluz w akwarium

Post autor: owlman »

Czesc . No i co dalej , co dalej ?
Rysiu1985
Posty: 25
Rejestracja: 01 sty 2021 11:21

Re: Śluz w akwarium

Post autor: Rysiu1985 »

Sorki, już poprawiłem, nie wiem jak to się stało że część ucieło 😥

Za to dodam że śluz osadza się np na roślinach, ale po niedługim czasie się rozpuszcza w wodzie i nie ma po nim śladu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Śluz w akwarium

Post autor: BARA »

To chyba pozostałości po tabletkach Bactozymu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Śluz w akwarium

Post autor: owlman »

Jestem poruszony ta historia ., nie wiem jak powstrzymac lzy . Szkoda ,ze tak krotko . Sluz to norma . Odsysaj wezykiem co sie da reszta powoli zaniknie .
ODPOWIEDZ