nocne oświetlenie - szukam sposobu.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

nocne oświetlenie - szukam sposobu.

Post autor: fiebik »

szukam sposobu na oświetlenie akwarium 215l nocą, które działałoby w czasie, kiedy główne oświetlenie (tzw. dzienne) jest już wyłączone.

chodzi mi o taki rodzaj światła, w którym ryby nie widzą, lub widzą bardzo słabo, więc traktują, że mamy noc (odpoczynek ryb dziennych i aktywność ryb aktywnych nocą), a w którym człowiek mógłby choć częściowo obserwować akwarium.

na szybkiego, jako pierwsze, pomyślałem o jakiejś łagodnej świetlówce uv (tak zwanej dyskotekowej), jednak uznałem, że taka świetlówka, to zły pomysł bo:
- choć słabe, to jednak jest to promieniowanie uv, więc może źle wpłynąć na kondycję i wzrok ryb.
- właściwości sterylizacyjne i to nie tylko wody, ale wszystkiego co znajduje się na podłożu, na kamieniach, na korzeniach i ozdobach mogło by szybko doprowadzić do zachwiania misternej równowagi biologicznej.
- traktowanie nocą roslin (i niektórych glonów) takim światłem, mogłoby w końcu doprowadzić do fotooksydacji.

generalnie więc, świetlówka uv odpada.
w takim razie - co?
może macie już jakieś doświadczenia lub swoje patenty na oświetlenie akwarium nocą?
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Na forum jest wiele przykladow. Opcja "Szukaj"
Np: LED...
Marcin!
Awatar użytkownika
Kosi
Akwarysta
Posty: 2479
Rejestracja: 04 gru 2008 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kosi »

Diody LED załatwią sprawę możesz kupić pojedyncze diody lub całą listwę diod np. na allegro :) Dodam że są różne kolory. (niebieski, biały, czerwony...)
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

no tak, ale diody led to jednak (chyba) zwykłe źródło światła tyle, że o mniejszych mocach.
pytanie, czy oświetlenie diodami wzbuda procesy asymilacji i jak takie oświetlenie traktują ryby tzn czy w oświetleniu led ryby aktywne w dzień są też aktywne nocą, czy nie przeszkadza im to oświetlenie nocne i dopoczywają.
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
Kosi
Akwarysta
Posty: 2479
Rejestracja: 04 gru 2008 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Kosi »

Zależy ile tych diod będzie jak będzie kilka to ryby odpoczywają, ale jak diodami oświetlisz całe akwa to ryby będą pływać i nie będą odpoczywać.
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

Kosi pisze:będzie kilka to ryby odpoczywają, ale jak diodami oświetlisz całe akwa to ryby będą pływać i nie będą odpoczywać.
no właśnie, ale jak będzie kilka, to człowiek będzie widział te ryby?

żeby być bardziej zrozumianym podam przykład z zupełnie innej dziedziny:
fermy drobiu.
w fermach dla ptactwa oświetlenie dzienne jest stosowane z różnymi odcieniami światła białego, czasem też lekko różowego.
natomiast nocą światło jest wygaszane, jednak kiedy trzeba nocą wejść do kurnika i coś np.: sprawdzić lub naprawić zapala się oświetlenie w kolorze niebieskim z leciutką poświatą uv. w takim niebieskim oświetleniu człowiek widzi praktycznie wszystko, a ptaki (częściowo daltoniści) nie widzą nic więc się nie budzą i nie płoszą.
takie niebeiskie światło jest też użaywane w czasie łapania ptaków do wywozu do ubojni. ptaki nic nie widzące nie płoszą się i nie uciekają, a ludzie (tzw. łapacze) widzą wszystko w miarę doskonale i mogą spokojnie pracować.
koniec przykładu.

teraz pytanie:
czy jest jakaś analogia do w/w przykładu z rybami?
czy jest jakiś kolor, rodzaj światła, w którym ryby traktują, że jest noc, a człowiek spokojnie mógłby je widzieć?
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Raczej nie. Jednak kilka diod niebieskich umozliwia obserwacje ryb w zbiorniku a ryby traktuja to jak swiatlo ksiezyca. Z autopsji wiem, ze to absolutnie nie przeszkadza rybom. Naturalnie kiedy oswietlamy maly zbiornik 20-30 diodami ryby to odczuwaja.
Marcin!
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Kilka diod ryb nie zbudzi, a ty coś tak zobaczysz ;) najlepiej chyba będzie połączyć niebieskie i białe, ale ze znaczną przewagą niebieskich, kilka diodek i coś tam zobaczysz ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

MarcinX pisze:Raczej nie. Jednak kilka diod niebieskich umozliwia obserwacje ryb w zbiorniku a ryby traktuja to jak swiatlo ksiezyca. Z autopsji wiem, ze to absolutnie nie przeszkadza rybom.
tompior111 pisze:Kilka diod ryb nie zbudzi, a ty coś tak zobaczysz
w takim razie w moim eksperymentarium będzie to kojejny eksperyment z diodami na noc ;)
dzięki za wypowiedzi i pozdrawiam :)
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
siwy1973
Pomocnik
Posty: 685
Rejestracja: 12 wrz 2008 14:38
Lokalizacja: polska wielkopolska poznan wilda robocza

Post autor: siwy1973 »

W swoim baniaku 200x50x50 mam na srodku oswietlenie nocne na diodach led (8szt co 5 cm w szklanej rurce-ot takie DIY-niebieskie), ryby dzienne tak jak juz bylo opisane ,traktuja to jak swiatlo ksiezyca spoczywaja na piachu lub spokojnie plywaja .
Ryby nocne (w zasadzie ryba - glonek 40 cm ) wyplywa z kryjowki i jest aktywny , nie ploszy sie - raczej naturalne zachowaniw , w moim odczuciu.
pozdrawiam
SZKŁO POD WPŁYWEM WODY '' KURCZY '' SIĘ
Awatar użytkownika
mar0752
Początkujący pomocnik
Posty: 264
Rejestracja: 02 sty 2008 18:16
Lokalizacja: Zalesie ok.Krakowa

Post autor: mar0752 »

Witam.
Zajrzyj do mojego postu, ja sobie zrobiłem solarne oświetlenie nocne.
viewtopic.php?t=12245&highlight=
Mario
ODPOWIEDZ