Denitryfikator instrukcja skutecznej regulacji i obsługi

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

Widzisz trok! Chciałeś dobrze a wyszło jak zwykle???

A mi się to, co napisłeś podoba. I nawet zmotywowało mnie do wymyślenia innych rzeczy...a resztą się nie przejmuj...
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
[Przemo]
Posty: 33
Rejestracja: 04 lut 2010 0:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: [Przemo] »

trok, denitryfikator usuwa też w dużym stopniu fosforany, które podobnie jak azotany są produktem przemiany materii, są szkodliwe dla ryb i potrzebne roślinom. Jednak tak samo jak w przypadku NO3 nie usunie ich w 100%
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Slawek... Czy Ty cos sugerujesz?
Jezeli tak, to prosze rozwin to.
Marcin!
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

Marcin. A odnośnie czego pytasz? że coś mi się nasunęło, czy że wyszło jak zwykle???
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

slaszek pisze:że wyszło jak zwykle???
Marcin!
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

To była taka analogia do powiedzonka" chciał dobrze a wyszło jak zwykle..."
Trok pisał o obalaniu mitów dotyczących denitryfikacji... co mi się zresztą bardzo podobało, a miałem wrażenie, że z niektórych komentarzy wynika, że się myli..i stąd tak napisałem, że to właśnie wyszło "jak zwykle".

Zresztą sam pisząc:
KURDE

Przykład z filtrem był tylko analogią. Oczywiste jest, że nie ma nitryfikatorów w denitryfikatorze!
to stwierdza...
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

[Przemo] pisze:trok, denitryfikator usuwa też w dużym stopniu fosforany
Napisz coś więcej, bo ja o tym nie słyszałem a chętnie się dowiem.
slaszek pisze:A mi się to, co napisłeś podoba.
:wink: THX!

OT :D :
MarcinX pisze:Od konca strony 10-tej jest Nitryfikacja. Tam jest to dokladnie przedstawione dlaczego od stezenia tlenu w wodzie mniejszego niz 0,3ml/l wystepuje wzrost NO2.
Tam jest napisane nawet, że nitryfikacja ustaje poniżej 0,31 mgO2/L. Ale to nie oznacza, że bakterie giną... Poza tym zawartość tlenu w filtrze nie spada w ciągu godziny z 8mg do 0,5mg/L. Oczywiście Marcin ma rację, że wiele zależy od filtra... ale to temat na oddzielny wątek.
A czas leci...
[Przemo]
Posty: 33
Rejestracja: 04 lut 2010 0:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: [Przemo] »

trok pisze:
[Przemo] pisze:trok, denitryfikator usuwa też w dużym stopniu fosforany
Napisz coś więcej, bo ja o tym nie słyszałem a chętnie się dowiem.
Ależ proszę bardzo :) Jest wiele na ten temat:

http://www.wiedzainfo.pl/wyklady/134/bi ... iekow.html
Do usuwania związków fosforu ze ścieków wykorzystuje się zdolność niektórych bakterii, na przykład z rodzaju Acinetobacter i Arthrobacter, magazynowania w komórkach takich ilości fosforu, które przewyższają ich potrzeby fizjologiczne.

Jedną z najwcześniej opracowanych metod kompleksowego usuwania ze ścieków związków zawierających azot i fosfor jest zmodyfikowana wersja metody A/O, znana jako A2/O. Modyfikacja polega na wprowadzeniu pomiędzy komorę beztlenową i tlenową komory anoksycznej (stężenie tlenu rozpuszczonego jest w niej mniejsze od 0,5 mg/l), która zapewnia denitryfikację (rys. 5). Deficyt tlenu w komorze anoksycznej sprawia, że obecne w niej bakterie denitryfikacyjne wykorzystują do budowy biomasy tlen zawarty w azotanach(V) dopływających w zawracanych ściekach z komory tlenowej, w której zachodzi nitryfikacja. Obecność komory anoksycznej minimalizuje także ilość zawracanego z osadem czynnym azotu do komory beztlenowej. Eliminację fosforu zapewnia zachowanie sekwencji: komora beztlenowa – komora anoksyczana - komora tlenowa.
(A w denitryfikatorze wężowym w naturalny sposób robią sie takie komory)

http://pieczatki-wizytowki.pl/denitryfi ... torska.pdf
Warunkami prawidłowego przebiegu procesu denitryfikacji są środowisko anoksyczne [7,8] oraz obecność związków organicznych (proces heterotroficzny) i fosforanów w odpowiednim stężeniu

Proces denitryfikacji prowadzi do wzrostu pH i zasadowości środowiska wodnego [8].Obniżeniu ulegają stężenie związków organicznych, fosfora-nów oraz potencjał redoks.

W badaniach określono zapotrzebowanie biomasy denitryfikacyjnej na fosforany

Zbyt niska zawartość związków organicznych i fosforanów, szczególnie w głębokich wodach podziemnych, powoduje zmniejszenie wydajności denitryfikacji

W celu osiągnięcia wysokiej wydajności procesu konieczne jest zapewnienie odpowiedniego stężenia biodegradowalnego węgla organicznego (AOC) i fosforanów
Dodatkowo załączam zdjęcie z testów na wlocie i na wylocie denitryfikatora wężowego. Obrazek

Czyli podsumowując: do denitryfikacji niezbędne sa fosforany jako pożywka dla bakterii, na skalę przemysłowa fosforany się dodaje, w akwarium nie trzeba bo ich jest dużo.
Awatar użytkownika
slaszek
Pomocnik
Posty: 981
Rejestracja: 09 gru 2007 21:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slaszek »

WOOW! :twisted: :twisted: :twisted:

Ale jazda. No to już na bank przekonałeś mnie do denitryfikatora... :P :P :P
Sławek...
Życie jest zbyt krótkie, by marnować choć chwilę...

112! bystrzyki amandy, drobnoustki beckforda, otoski affinis, kiryski Panda, parka zbrojników niebieskich...

72 litry Otoskarium i kotnik
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Doceniam, że poczytałeś :wink: Ale przeczytaj ten wykład ze zrozumieniem...
[Przemo] pisze:Eliminację fosforu zapewnia zachowanie sekwencji: komora beztlenowa – komora anoksyczana - komora tlenowa.
Tyle, że to dotyczy jednej biomasy, która przechodzi z beztlenowej w tlenową. Bakterie nadmiernie magazynujące fosforany najpierw gromadzą polihydroksymaślany kosztem BZT, uwalniając fosfor do wody (faza beztlenowa), a następnie te same komórki w fazie tlenowej spalają polimery organiczne (zgromadzone w f. beztlen.) gromadząc w biomasie polifosforany. A potem biomasa jest odcedzana ze ścieków i usuwana w postaci osadu nadmiernego.

W denitryfikatorze:
1. nie ma następczych warunków beztlenowych i tlenowych, więc fosfor nie będzie gromadzony w nieskończoność
2. nie ma odpływu biomasy, więc nawet jakby fosfor był gromadzony, to nie będzie odprowadzany, a to jeszcze gorzej, bo się tworzy rezerwuar P, jak w osadach dennych.
3. nie ma odpowiedniego ładunku BZT, żeby wytworzyć paliwo do biologicznej defosfatacji na dłuższą metę...
[Przemo] pisze:Dodatkowo załączam zdjęcie z testów na wlocie i na wylocie denitryfikatora wężowego.
a ile czasu ten DNF pracuje? Bp podejrzewam, ze za kilka miesięcy efekt może być odwrotny...

Jak już wcześniej wspomniałem:
trok pisze:PS
Zainteresowanym polecam np. lekturę zasady działania i parametrów reaktorów SBR. (Biologiczny Reaktor Sekwencyjny) Wink
Ostatnio zmieniony 10 mar 2010 0:18 przez trok, łącznie zmieniany 4 razy.
A czas leci...
[Przemo]
Posty: 33
Rejestracja: 04 lut 2010 0:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: [Przemo] »

Faktycznie się pomyliłem. Może akurat w tym przykładzie tak jest podane, taki schemat, jednak gdzie by nie czytać o denitryfikacji wszędzie piszą, że fosforany są zużywane i to w przeróżnych konfiguracjach denitryfikatora.
No i test stężeń wejściowych i wyjściowych którego zdjęcie podałem tez to potwierdza.

Co do reaktorów o których sugerujesz poczytać - czytałem, ich celem jest usunięcie fosforanów, jako elementu zanieczyszczenia wody, natomiast w cytatach i linkach, które ja podałem nie ma takiego celu, wręcz piszą, że fosforany były dodawane do wody wejściowej jako pożywka dla bakterii beztlenowych. Tak więc to są dwie różne rzeczy. Pewnie gdyby w naszym denitryfikatorze była konstrukcja jak w reaktorach o których piszesz to na wyjściu nie było by w ogóle fosforanów podobnie jak nie ma azotanów (ile by ich nie było na wejściu tak zawsze na wyjściu będzie zero) natomiast fosforany są jako pożywka i zostaną zużyte w większości ale nie całkowicie.
a ile czasu ten DNF pracuje? Bp podejrzewam, ze za kilka miesięcy efekt może być odwrotny...
Nie pracuje długo. Czemu za kilka miesięcy może byc odwrotny efekt? Zdjęcie stężenia fosforanów jest z filtra, który działał wiele tygodni
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

[Przemo] pisze:fosforany są zużywane i to w przeróżnych konfiguracjach denitryfikatora
Ale do czasu... Różnica między azotem i fosforem polega na tum, że azot denitryfikuje do gazu i opuszcza układ, a fosfor jest trudnolotny i gromadzi się w biomasie. Po jakimś czasie nastąpi przekroczenie pojemności złoża i nie będzie już gromadzony biologicznie. Dlatego nawet wkłady biologiczne filtrów czasem trzeba czyścić.
Oczywiście do życia bakterii denitri niezbędny jest fosfor, tak jak BZT czy potas i mikroelementy, ale denitryfikator pracujący w warunkach ustalonych nie będzie eliminował fosforanów. Za to część BZT i owszem :wink:
A czas leci...
[Przemo]
Posty: 33
Rejestracja: 04 lut 2010 0:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: [Przemo] »

No to ciekawe :)
W takim razie trzeba zobaczyć i jeżeli faktycznie tak to będzie wyglądać to trzeba wymyślić sposób na oczyszczanie denitryfikatora. W ostateczności na wlocie trójnik z zaworem oczyszczającym, kiedy trzeba będzie czyścić to się podłączy długi wąż do prysznica, wylot do wanny i sru :) Zostanie pewnie cienka warstwa biomasy, która zapewni odrazu pełny rozruch bez potrzeby ponownego startu. No, chyba, że chlor czy ozon ją zabije.

A jeżeli bez oczyszczania to ciekawe co się dzieje z biomasą zawierającą fosfor? Rozkłada się spowrotem na fosforany? Może nie? :)

Tak sobie jeszcze gdybam - w wężu biomasa osadza się na ściankach wężą, na pewno jej nadmiar odpada, gdyby na wyjściu denitryfikatora dać gęste sitko zużyta biomasa zawierająca fosfor mogła by się tam zbierać i można by ją wyrzucać co jakiś czas, spróbuje to przetestować za jakiś czas :) To rozwiązanie może działać dużo lepiej przy zastosowaniu skokowego i nagłego przepływu, jaki zaproponowałem a nie jak do tej pory - ciągłego powolnego.
Spróbuję jutro zwinąć rajstopę kilka razy, dać na wyjście filtra na dzień lub dwa, jak się zbiorą jakieś drobinki, dodam je do wody w fiolce i zmierzę zawartośc fosforanów, może będzie mocne stężenie.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

[Przemo] pisze:No, chyba, że chlor czy ozon ją zabije.
Tylko trzeba pamiętać, że teoretycznie tlen zabija denitryfikatory - ale zawsze warto to sprawdzić - może to kolejny mit?

EDT:
[Przemo] pisze:co się dzieje z biomasą zawierającą fosfor? Rozkłada się spowrotem na fosforany?
W fazie budowania biomasy od startu fosfor jest pobierany z wody. Kiedy ilość bakterii juz osiągnie maksimum uwalnia się z biomasy tyle samo fosforu ile jest pobierane, czyli będzie równowaga dynamiczna = tyle wpływa ile wypływa z reaktora.
Problem może być, kiedy zmienią się warunki (mniej NO3, mniej BZT, inna ilość roślin, ryb...) i biomasa zacznie głodować i jej ilość spadnie - wtedy może się uwolnić spory ładunek fosforu i nie tylko.
Ostatnio zmieniony 10 mar 2010 12:19 przez trok, łącznie zmieniany 2 razy.
A czas leci...
[Przemo]
Posty: 33
Rejestracja: 04 lut 2010 0:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: [Przemo] »

Wiele osób pisało, że drugie odpalenie denitryfikatora rusza znacznie szybciej, czyli podejrzewam, że kwestia kilku regulacji.
ODPOWIEDZ