Swietlówka LED DIY chłodzona woda

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Swietlówka LED DIY chłodzona woda

Post autor: Sir_Yaro »

Moje boje z oswietleniem led udalo mi sie wreszcie doprowadzic prawie do konca. Dzisiejsze testy pokazaly to wykonanie jest bardzo efektywne i w niedlugim czasie bede montowal taka druga...
:)

Najpiew wycialem z obu stron niezbyt ladne dziury. Glownie z tego powodu ze wierło do metalu 16mm kosztuje jakies kosmiczne pieniadze musialem kombinowac. Przy kombinowaniu dziury wlasnie wychodza takie :)
ObrazekObrazekObrazek
Sprawdzam czy pasuje
ObrazekObrazek
Nastepnie przycinam metrowy odcinek do dlugosci 60cm.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ciecie dalo w rezultacie takie cudo
Obrazek
Na ile sie dalo zalalem calosc silikonem i wcisnalem zlaczke do srodka
ObrazekObrazekObrazek
Nastepnie wycialem kwadraty z pozostalych 40cm rurki i zatkalem nimi konce.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Testowe odprowadzenie wody - sprawdzam czy da sie jakos sensownie regulowac przepływ.
Obrazek
Z uszu od switchy zmontowalem wieszaki na swietlowke
ObrazekObrazek
Testowe podłaczenie - sprawdzam czy nic nie cieknie.
ObrazekObrazekObrazek
Odpływ jest regulowany na samym koncu
Obrazek
Po upewnieniu sie ze nic nie cieknie mialem zamiar przykleic wszystkie diody na klej termoprzewodzacy. Okazalo sie jednak, ze potrafi on czasem tak mocno skleic, ze rozklejenie 2 powierzchni moze wymagac uzycia dluta i młotka. Pojawilo sie pytanie - co jesli bede musial cos przesunac lub wymienic? Dlatego zdecydowalem sie na zwykla paste termoprzewodzaca jaka stosuje sie przy procesorach. Diody zas zamontowalem na zawsze nie zawodny silikon.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Tak wyglada całość
ObrazekObrazek

A tutaj króciutki filmik pokazujacy jak to dziala jesli ktos mialby problem z rozkminieniem tego ze zdjec.
Obrazek

Efekt jest fantastyczny. Diody na radiatorach grzaly sie mocno i wymagaly zamontowania gdzies jeszcze jakis wiatrakow. W rezutltacie bylo głosniej i mialem pelno problemow z ich mocowaniem. Nie bylo wielkim zaskoczeniem, ze chlodzenienie ich woda z akwarium okazalo sie wielkokrotnie bardziej efektywne. Diody sa dokladnie w takiej temperaturze jak przeplywajaca przez rurke woda.

Chodzi mi po glowie jeszcze jakies dodatkowe chlodzenie tylko na diody ale to na razie melodia przyszlosci....
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dlatego zdecydowalem sie na zwykla paste termoprzewodzaca jaka stosuje sie przy procesorach. Diody zas zamontowalem na zawsze nie zawodny silikon.
Podejrzewam, że dałeś naprawde zwykłą, silikonowa paste, zamiast niej mogłeś użyć samego silikonu (cieniuteńka warstwa) i efekt by był taki sam.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

Chodzi Ci, ze miałbym uzyc silikonu zamiast termoprzewodzacej pasty?
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dokładnie tak, silikon ma podobne właściwości termoprzewodzące jak zwykła, biała pasta silikonowa "za 5zł"
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

A ja mam pytanie: po co to chłodzenie wodą? Czy jak się nagrzewają to diody to szybciej niszczeją, czy jest inny powód?
Myślałem żeby u siebie zamontować coś podobnego tzn oświetlenie ledami;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Tu są chyba PowerLEDy a te dość tak sie grzeją w przeciwieństwie do zwykłych LED czy diod SMD
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Ale chodzi tylko o to żeby nie emitowały tyle ciepła czy o to że się psują szybciej jak się tak mocno grzeją?
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ciepła emitują zawsze tyle samo. Wysoka temperatura mocno by skróciła ich żywotność (mogą pracować do 80*C, ale pewny nie jestem)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 141
Rejestracja: 26 lis 2007 19:27
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Sir_Yaro »

chemik4 pisze:Dokładnie tak, silikon ma podobne właściwości termoprzewodzące jak zwykła, biała pasta silikonowa "za 5zł"
A to tuaj mnie zaskoczyles totalnie dalbym sobie reke uciac ze silikon ma wlasciwosci termoizolacyjne, a nie termo przewodzace.
A co do poasty to uzylem troszke lepszej niz jakies dziadostwo. :)
demonkuba16 pisze:ja mam pytanie: po co to chłodzenie wodą? Czy jak się nagrzewają to diody to szybciej niszczeją, czy jest inny powód?
W raz ze wzrostem temperatury spada gwaltownie zywotnosc diod i mniej gwaltownie strumien swietlny generowany przez diode.
Gdzies czytalem - i chcialbym za jakis czas przetestowac - ze przy dalszym schladzaniu diody jej wydajnosc swietlna rosnie. Tak wiec teoretycznie przy puszczeniu plynu o temp bliskiej zera stopni dioda powinna swiecic znacznie mocniej. Ciekawe czy tak rzeczywiscie jest.
900l, były:375l, 375l
Obsada: Copadichromis borleyi kadango 1+3, Astatotilapia calliptera 2+5, 5xCyrtocara moorii, 5x Labidochromis Caeruleus, 6xAulonocara, 24x Protomelas taeniolatus Boadzulu Red.
W planach Synodontis lucipinnis, Pundamilia nyererei
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Dzięki za wytłumaczenie:)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A to tuaj mnie zaskoczyles totalnie dalbym sobie reke uciac ze silikon ma wlasciwości termoizolacyjne, a nie termo przewodzace.
To jest jak z pastą, gdy dasz za dużo to izoluje a gdy dasz tylko tyle by wypełniało mikronierówności wtedy poprawia przewodzenia ciepła.

Tak przy okazji, testowałem kilka dni temu szary Poxipol, też całkiem dobrze przewodzi ciepło (kleiłem nim dodatkowe radiatory w zasilaczu - teraz działa pasywnie)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ