Akwarium bez podmian - zakończony eksperyment

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dzień 119 (01.01.2012):
pH 6,39
KH ~1*n
GH 12*n
NO3 ~5mg/l
PO4 ~8mg/l
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dzień 126:
pH 6,42
KH ~1*n
GH 12*n
NO3 ~10mg/l
PO4 ~8mg/l

pH troche "pływa" w zależności od godziny pomiaru - rano jest ok 0,1 niższe niż wieczorem, jest to spowodowane CO2 wydzielanym przez bakterie w filtrze, dlatego staram sie je mierzyć zawsze o tej samej godzinie, między 13 a 14
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dzień 133:
pH 6,39
KH ~1*n
GH 12*n
NO3 ~5mg/l
PO4 ~8mg/l

Brak podmian najbardziej widać po filtrze, jest coraz bardziej zamulony, więc prawdopodobnie bede musiał w przeciągu miesiąca go wyczyścić, co wiąże się z podmianą wody i zakończeniem eksperymentu.
Zrobię to jednak dopiero, gdy będzie to nieuniknione, póki filtruje to nic nie ruszam.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dzień 147:
pH 6,42
KH ~1*n
GH 12*n
NO3 ~5mg/l
PO4 10mg/l

Dziś już niestety kończę eksperyment, muszę wyczyścić filtr.
Jak sami widzieliście, przy dobrej filtracji brak podmian nie jest tragedią, nic złego się nie dzieje, ani jedna ryba nie padła, parametry były stabilne.

Temat pozostawiam otwarty dla pytań i uwag.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
pietiamax
Posty: 155
Rejestracja: 07 lis 2010 0:10
Lokalizacja: wroclaw

Post autor: pietiamax »

RESPECT ! :blagam :blagam :blagam
Macioszek

Post autor: Macioszek »

tak szczerze Kamilu to ja ten eksperyment robie od, zaraz bedzie, dwoch lat.. Jedyny problem to glony ktore kochaly moje swiatlo, teraz jednak zmienilam oswietlenie i zaniechaly swej nikczemnej dzialalnosci.
Awatar użytkownika
wiewiór
Pomocnik
Posty: 827
Rejestracja: 15 lut 2007 20:33
Lokalizacja: lbn

Post autor: wiewiór »

jak wygląda sprawa glonów przy tak wysokim PO4 ? :wink:
u mnie w podobnym eksperymencie glony (zielone kropki) wyskoczyły gdy podłoże aktywne 'zjadło' fosforany
pozdrawiam
Awatar użytkownika
siwy1973
Pomocnik
Posty: 685
Rejestracja: 12 wrz 2008 14:38
Lokalizacja: polska wielkopolska poznan wilda robocza

Post autor: siwy1973 »

chemik4 pisze:Jak sami widzieliście, przy dobrej filtracji brak podmian nie jest tragedią, nic złego się nie dzieje, ani jedna ryba nie padła, parametry były stabilne.
Chemik4nurtuje mnie pytanie , czy w skalniaku typu malawi lub tanga , bez roślin i denitryfikatora też polecisz taki sposób ???
NO3 to chyba końcowy produkt przemiany w akwa ?, w Twoim wypadku pochłaniały go rośliny co podkreśliłeś na początku
chemik4 pisze: dosyć dużo roślin.
ale trzeba by chyba to dodać i na końcu do wniosków.
Rośliny w baniaku i nad baniakiem (hydroponika)w Twoim paludarium zrobiły swoje , chyba ,że gdzieś się mylę to proszę poprawić
pozdrowił :D
SZKŁO POD WPŁYWEM WODY '' KURCZY '' SIĘ
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

wiewiór pisze:jak wygląda sprawa glonów przy tak wysokim PO4 ?
Co mnie zdziwiło, nie miałem żadnych problemów z glonami, rozwijały sie nawet słabiej niż przy regularnych podmianach.
siwy1973 pisze:czy w skalniaku typu malawi lub tanga , bez roślin i denitryfikatora też polecisz taki sposób ???
Może być ciężko, pyszczaki chyba mocniej brudzą niż stado rasbor klinowych, poza tym jakoś trzeba sie pozbyć azotanów i fosforanów - tu pewnie hydroponika by wystarczyła.

Nie mam typowej hydroponiki tylko ok 20-litrowe złoże keramzytu i żwiru, w które scindapsus i inne pnącza wpuściły swoje korzenie. Poza tym, podejrzewam, że zachodzi tam też denitryfikacja, ponieważ azotany spadały do zera gdy ich nie uzupełniałem Bioflorinem.
Największym problemem okazał sie filtr, którego da się czyścić tylko za pomocą odmulacza (i podmiany wody), gdyby nie to, to eksperyment by był kontynuowany.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

chemik4 pisze:Największym problemem okazał sie filtr, którego da się czyścić tylko za pomocą odmulacza (i podmiany wody), gdyby nie to, to eksperyment by był kontynuowany.
Tego nie rozumie. Mozesz to jakos przedstawic na fotkach? Odmulasz filtr?
Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie mam typowej hydroponiki tylko ok 20-litrowe złoże keramzytu i żwiru, w które scindapsus i inne pnącza wpuściły swoje korzenie. Poza tym, podejrzewam, że zachodzi tam też denitryfikacja, ponieważ azotany spadały do zera gdy ich nie uzupełniałem Bioflorinem.
Kamilu, chylę czoła. Eksperyment jest bardzo ciekawy i został doskonale przeprowadzony. Dziękuję za podawane dane, posty śledziłam z dużym zainteresowaniem.

Wtrącę jednak swoje "ale" do wyników eksperymentu.
Typowy, zwykły akwarysta, posiadający akwarium 54-240l nie korzysta z 20l złoża keramzytu z którego związki azotowe mogą być pobierane przez rośliny korzeniowe. Uparcie stwierdzę, że eksperyment nijak się nie ma do warunków jakie stworzyła większość akwarystów w swoich akwariach.

Dlatego uważam, że odmulanie z jednoczesną podmianą części wody jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w akwariach o filtracjach standardowych (filtry wewnętrzne, kubełki, kaskady). Diana Walstad pisała co prawda o małej skuteczności filtrów zewnętrznych stosowanych w akwariach roślinnych (dużo roślin, mała obsada), ale wracam do podstawy swojej wypowiedzi: warunki standardowe w większości akwariów odbiegają mocno od ideału, więc podmiany wody powinny być przeprowadzane w miarę regularnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Basiu, niekoniecznie się z Tobą zgodzę... Podmieniałem wodę w 240l baniaku co kilka miesięcy. Filtracja to TetraTec EX1200. Filtr w pełni dojrzały. W wodzie nie było azotynów a poziom azotanów oscylował w granicach 30. Nie polecam początkującym akwarystom, ale mówię tylko, na podstawie własnych doświadczeń, że takie coś jest możliwe ;)

Pozdrawiam!
Krzysiek
Awatar użytkownika
Grogosia
Posty: 88
Rejestracja: 12 paź 2011 17:39
Lokalizacja: pod Gdańskiem

Post autor: Grogosia »

Garbus pisze:Hej!
Nie polecam początkującym akwarystom, Pozdrawiam!
można jeszcze mocniej:" Nie próbujcie tego w domu"...
dobrze przeprowadzony eksperyment, ale dużo zmiennych...nie do powtórzenia ilość roślin, nie do ogarnięcia sposób karmienia ryb, istotna też temperatura i wiele innych czynników...
oczywiście,każdy może sobie eksperymentować na własnym zbiorniku i własnych rybach...ale wiernie powtórzyć się TEGO eksperymentu nie można, ja na pewno nie będę próbowała...lecę nalać wodę do wiader... :D
[200l] skalary, neony czerwone, kiryski, zbrojniki niebieskie i jedna blondyna, piskorki...powoli nabiera kształtów.
[60l] anubiasowo-gupikowo-krewetkowo
Awatar użytkownika
siwy1973
Pomocnik
Posty: 685
Rejestracja: 12 wrz 2008 14:38
Lokalizacja: polska wielkopolska poznan wilda robocza

Post autor: siwy1973 »

Grogosia pisze:oczywiście,każdy może sobie eksperymentować na własnym zbiorniku i własnych rybach.
jeśli nie wie co robi to raczej chore postępowanie , nie zachęcajmy , zwłaszcza ,że część z eksperymentatorów nie ma pojęcia co to cykl azotowy i testy akwarystyczne
Grogosia pisze:lecę nalać wodę do wiader... Very Happy
o to już pozytywne podejście do sprawy
SZKŁO POD WPŁYWEM WODY '' KURCZY '' SIĘ
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

MarcinX pisze:Tego nie rozumie. Mozesz to jakos przedstawic na fotkach? Odmulasz filtr?
To wygląda tak:
Obrazek
Niebieskie strzałki to kierunek przepływu wody, na żwirze i keramzycie osadza sie muł i dlatego by filtr wyczyścić musze użyć odmulacza - jest to zmodyfikowany filtr podżiwrowy.

@ Basia,
eksperyment miał tylko pokazać, że da się utrzymać akwarium bez podmian, ale nie twierdzę, że każdy zbiornik będzie wtedy "działał".
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ