Mętna woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

U mnie teraz OK- w technicznym kubełku siedzi włóknina więc mam spokój jedyne co to trzeba co tydzień czyścić :?
Bojler 900 lytry - Gurami, Tęczanki, Kosiarki, Krewetki, Kiryski, Bocja karłowata, Bocja Kubotai, Molinezje, Zbrojniki + Ślimole + masa zielska i kamoli oraz korzeni.
Przerybienie jest wtedy kiedy ryba wystaje z talerza :)

http://youtu.be/E04E-wVzMOQ
kristover
Posty: 65
Rejestracja: 19 wrz 2012 11:55
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: kristover »

Tak jak obiecałem
Poniżej najnowsze parametry wody:
pH- 7,6-7,8
GH- 19-20 st n
KH- 11 st n
NH3- 0
NO2- 0,0mg/L
NO3- 5mg/L
PO4- 0,0mg/L
Fe- ok. 0,1mg/L

Jak widać chyba nic niepokojącego, a klarowności wody jak nie było tak nie ma.
Filtry jakie mam to kubeł NCF1200 (cceramika i zeolit) oraz AquaSzut 750 z dużą gąbką.

Gdy czyszczę filtr wewnętrzny to syf jaki z niego wyciskam jest koloru brązowego, ciemno brązowego.
Spuszczana woda jest delikatnie ale to bardzo delikatnie wpadająca w zieleń.

Miałem oświetlenie 3x54W ale od jakiegoś czasu (myślałem że pomoże) mam włączone 2x54W na 8h.
Akwarium 300L

W załączniku fotki, ale nie wiem czy oddadzą klarowność wody:
https://picasaweb.google.com/1167539950 ... directlink
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

Masz delikatny zakwit, ja pozbyłem się za pomocą włókniny w filtrze oraz "ustawiłem" parametry:

NO3 20-25 mg/l
PO4 2-3 mg/l
Fe 0.2 mg/l

i teraz mam spokój i zauważyłem, że nitki odpuszczają

:D
Bojler 900 lytry - Gurami, Tęczanki, Kosiarki, Krewetki, Kiryski, Bocja karłowata, Bocja Kubotai, Molinezje, Zbrojniki + Ślimole + masa zielska i kamoli oraz korzeni.
Przerybienie jest wtedy kiedy ryba wystaje z talerza :)

http://youtu.be/E04E-wVzMOQ
kristover
Posty: 65
Rejestracja: 19 wrz 2012 11:55
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: kristover »

Czyli jak dobrze zrozumiałem...
- NO3 jak podnieść, mam dołożyć ryb :-) ?
- dodać jakiegoś nawozu żeby zwiększyć fosforany czy podawać czysty fosfor i żelazo ?

a i jeszcze jedna informacja, te białe "coś" na fotkach to pęcherzyki powietrza.
Zostawić i nadal silnie napowietrzać czy wyłączyć?

a może bimbrownie podłączyć, zastanawiałem się jakiś czas temu nad tym pomysłem, może do niego wrócić i połączyć ją z dodawaniem soli KH2PO4 ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy jest jakiś powód tak mocnego napowietrzania? Ryby go nie lubią, bąbelki powietrza drażnią skrzela. Woda przez filtr powinna przelewać się powoli, a do napowietrzania wystarczy delikatny ruch na tafli wody.

Proponuję, żebyś zajął się podmianą 50% wody, zmniejszył przepływ wody przez filtr i zaczekał nieco. Ogranicz nieco ilość podawanego jedzenia rybom. Nie potrzeba żadnej chemii.

Masz bardzo twardą wodę i zasadową, nie bardzo pasującą dla ryb, jakie trzymasz. Może warto żebyś zaczął używać destylatki (do kupienia tanio w hipermarketach) i używał jej do mieszania z wodą do podmian + lekkie zakwaszenie Aquacidem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kristover
Posty: 65
Rejestracja: 19 wrz 2012 11:55
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: kristover »

W sumie to nie ma żadnego powodu dla którego napowietrzam, dziś wyłączam.

Co do twardości wody, czy muszę coś robić chcąc ostatecznie skupić się na pielęgnicach mekka, i innych preferujących twardą wodę.

Neonki są zaplanowane do wydania, gupiki zostaną jako dostarczyciele "żywca". Reszta obsady to kiryski(5), mułojad(1), zbrojnik(2), mekka(1) w planach 6.

Ogólnie przyglądam się dość mocno Malawi, ale tam roślin nie ma wcale więc nie wiem czy dam radę z glonami przy tak ubogim w roślinność biotopie.
Z drugiej strony lubię zarośnięte akwaria, więc raczej powalcze z tym co mam.

Jeszcze pytanie o światło 2x54W czy 3x54W.?
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

W Malawii możesz mieć rośliny o twardych i niesmacznych dla ryb liściach - poczytaj o Malawii na necie. Jest wiele roślin, które możesz tam mieć.
Bojler 900 lytry - Gurami, Tęczanki, Kosiarki, Krewetki, Kiryski, Bocja karłowata, Bocja Kubotai, Molinezje, Zbrojniki + Ślimole + masa zielska i kamoli oraz korzeni.
Przerybienie jest wtedy kiedy ryba wystaje z talerza :)

http://youtu.be/E04E-wVzMOQ
kristover
Posty: 65
Rejestracja: 19 wrz 2012 11:55
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Post autor: kristover »

ok a co ze światłem
jest na zakwit jakiś sprawdzony wzorzec co do oświetlenia ?
Mamunafryta
Początkujący pomocnik
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2012 22:25

Post autor: Mamunafryta »

Ja ze światłem nic nie robiłem, po włożeniu włókniny do filtra zakwit się skończył po około 10 dniach z tym, że mam duży zbiornik więc trwało to długo wg mnie
Bojler 900 lytry - Gurami, Tęczanki, Kosiarki, Krewetki, Kiryski, Bocja karłowata, Bocja Kubotai, Molinezje, Zbrojniki + Ślimole + masa zielska i kamoli oraz korzeni.
Przerybienie jest wtedy kiedy ryba wystaje z talerza :)

http://youtu.be/E04E-wVzMOQ
wini51
Posty: 54
Rejestracja: 24 sty 2013 18:15
Lokalizacja: bytom

podlacze sie do tematu ZMETNIENIA WODY

Post autor: wini51 »

problem ze zmetnieniem wody z tym ze woda w polowie jest odstana przez kilka dni reszta z kranu filter hw-302 grzalka z terostatem zwirek kwarcowy naturalny 1.6 baniaczek 112l w srodku LUPEK RAINBOW wygotowany i plukany ozdoba ceramiczna tytanika tez do wody dodalem bactoactive,antychlor i 20ml TETRA Crystal Water resztka wiem juz ze mialem poczekac kilka dni z ta chemia ale coz pospieszylem sie co tera zrobic dodac soli akwa ?prosze o odp
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja proszę, żebyś napisał normalny post, stosując się do zasad gramatyki polskiej, bo to, co teraz piszesz jest nieczytelne. Poza tym podaj podstawowe informacje o zbiorniku typu litraż, parametry wody, obsada, jak długo akwariuk stoi, jak długo dojrzewało itd.
Czy informacje zawarte w tym temacie nie są dla Ciebie wystarczające? Czy masz jakieś dodatkowe pytania? Bo temat jest napisany jasno, porady masz również w innych tematach na Akwaforum. Więc czego jeszcze nie wiesz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wini51
Posty: 54
Rejestracja: 24 sty 2013 18:15
Lokalizacja: bytom

Post autor: wini51 »

a ja prosze abys przeczytal moj post bo tam wszystko pisze jesli to dla ciebie nieczytelne to do szkoly moje pytanie glowne to czy dodac soli akwarystycznej czy czekac, proste chyba nie? a z ta gramatyka to w szkole !!a nie w necie w sms tez piszez ą ,ę, ,ś, ć .!
Awatar użytkownika
Akwapark
Administrator
Administrator
Posty: 1551
Rejestracja: 29 lip 2004 18:43
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Akwapark »

Kompletnie nie zrozumiały kolejny post wini51. Jeżeli nie umiesz pisać i porozumiewać się po polsku, to proszę skorzystać z innego języka - do wyboru do koloru. Brak kultury i arogancja nie będą tutaj tolerowane. Ostrzeżenie.

12 pkt. regulaminu:
Staraj się pisać zgodnie z polską gramatyką. Pisz tak, aby każdy twój tekst był zrozumiały dla wszystkich. Nie będziemy upominać za wszystkie błędy ortograficzne ani nikogo pilnować, ale wszystko ma swoje granice. Będziemy dbać o poziom forum oraz o jego wszystkich użytkowników. Nagminne łamanie tego punktu wiąże się z ostrzeżeniami, a nieczytelne posty będą usuwane.
Zablokowany