Bardzo prosze o pomoc - swiezy akwarysta

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
sawka23
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014 10:01

Bardzo prosze o pomoc - swiezy akwarysta

Post autor: sawka23 »

Witam,

Od kilku dni zauważyłem biała plamkę na pysku mojego kiryśnika czarnoplamistego, nie mam bladego pojęcia co to możne być. Podniosłem temp. akwarium o 2 stopnie do 27C. Reszta ryb wydaje sie byc OK.

-litraż: 112
-obsada: 8 neonow, 2 skalary, 2 glonojady, 4 molinezje, 1 kirisnik, 3 kosiarki
-pokarm: Aquael Actimin
-temperatura wody: 25C
-ew. inne zwierzęta w akwarium: brak
-jak często podmieniasz wodę: co dwa tygodnie
-jak długo akwarium stoi: swiezo po restarcie
-jak dawno ryby zostały wpuszczone: 4 dni
-filtracja: jbl cristalprofi e901
-oświetlenie: 2x18
-grzałka: EHEIM Jagger 125W

Prosze o rady, załączam plik.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety wszystko do zmiany:

1.źle założone akwarium: dno dla ryb dennych powinno być wysypane piaseczkiem a nie grysem
2. akwarium zbyt świeże na wpuszczenie ryb, powinno dojrzewać minimum dwa tygodnie żeby mogły się namnożyć bakterie nitryfikacyne w filtrze zdolne do oczyszczania biologicznego wody
2. bardzo zła obsada:
8 neonow - ryby wód miękkich i kwaśnych
2 skalary - wymagają litrażu od 200l na parę, zbiornik musi być wysokości minimum 50 cm
2 glonojady - jaki gatunek? też wymagają miękkiego piasku na dnie, bo lubią kopać
4 molinezje - ryby wód zasadowych i twardych
1 kirisnik - wymaga litrażu do 200l, na dnie piasek
3 kosiarki - wymagają litrażu od 300l, rosną do 15 cm


Do natychmiastowego oddania: skalary, kosiarki i kiryśnik.

Kiryśnik najprawdopodobnie pokaleczył pysk próbując kopać z dnie i wdała się pleśniawka ze względu na fatalne warunki panujące w zbiorniku.

Rada: podmiana 20% wody na odstałą natychmiast, stała podmiana 10% wody co trzy dni do momentu oddania ryb. Zastosuj MFC na pleśniawkę kiryśnika.

Niestety pozostawienie akwarium w niezmienionym stanie zaskutkuje zatruciem ryb związkami azotowymi wynikającymi z przemiany materii i wydalania ryb, czego następstwem będą choroby i śmierć.

Nim zakupisz jakiekolwiek ryby zapoznaj się najpierw z ich wymaganiami i zastanów się, czy możesz je spełnić.

Zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi zakładania i prowadzenia akwarium słodkowodnego, w tym poczytaj o cyklu azotowym.

Możesz mieć piękne akwarium, ale musisz zacząć od pozyskiwania wiedzy i rozpocząć wszystko od nowa. Akwarystyka to jest duża odpowiedzialność nad żywymi i czującymi stworzeniami, które nie potrafią się skarżyć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sawka23
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014 10:01

Post autor: sawka23 »

Witam,

Dziękuje za odpowiedz choć szczerość boli ;)
Profesjonalista nie jestem to fakt, założenie akwa to był powrót do dziecinstwa, podobna obsade mialem gdy bylem dzieckiem :)

Pod grysem dałem podłoże NutriPlant i na to NitrateMinus Pearls do obniżenia zawartości azotanów, myslalem ze to bedzie dobry start.

Czy preparat MFC mam wlać do głównego zbiornika?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wiem, że szczerość boli, ale owijanie w bawełnę do niczego nie prowadzi. Ja sama zaczynałam od wielu błędów, jak większość świeżych akwarystów, więc Cię rozumiem i szanuję to, że pytasz chcąc pomóc rybom. Wierzę, że możesz urządzić i prowadzić naprawdę piękny zbiornik, w czym chętnie Ci pomogę.

Dno powinieneś przysypać piaskiem, jak nie chcesz go zmieniać.

Odnośnie leczenia: zastosuj CMF/MFC (nazwa jest zmienna) lub Ichtio firmy Tropical. To są dobre preparaty na grzybice. Oczywiście leczenie w akwarium ogólnym, nie ma sensu stresować kiryśnika przenoszeniem go gdzieś indziej. Czy ryby mają kryjówki, w których mogą się chować? Masz skorupy kokosów, korzenie, rośliny? Jeżeli nie, jak najszybciej coś wstaw, ograniczając stres ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sawka23
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014 10:01

Post autor: sawka23 »

Dziękuje za szczerość, jest jak najbardziej OK.
Bylem z Zoologicznym, kupiłem CFM Tropicala i zaraz zastosuje je w zbiorniku, temperaturę będę trzymał na poziomie 27-28C miejmy nadzieje ze pomoze.
Rybki maja korzeń oraz kokosa, posadzone sa również kabomba i anubis (na korzeniu) poniżej link do zdjęcia:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 7f922.html

Nic specjalnego wiem, ale miała to być baza wyjściowa do zrobienia fajnego pełnego roślin i rybek zbiornika.

P.S
Jak widać na zdjęciu niektóre Neonki czerwone maja tak jakby poobgryzane pletwy

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Nooo.. :) Mając skalary stłoczone na takiej przestrzeni, dziwiłbym się gdyby nie atakowały innych ryb. To dość agresywny drapieżnik a jeżeli dojdzie do tego nieodpowiednia dieta to masz jak w banku że ubije konkurencję kręcącą się koło "jego" karmy.
Musisz koniecznie zastosować się do rad BARA
sawka23
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014 10:01

Post autor: sawka23 »

Witam,

Dzisiaj mija 8 dzień jak wlałem CMF do zbiornika, widać ze pleśniawka z pyszczka Kirisnika znika, wcześniej był to znaczący biały placek a teraz już nabiera kolory rybki. Kuracja pomogła, temperatura w akwarium nadal jest 28 C.
Chciałem się zapytać czy mogę już ja zmniejszyć do normalnej 25C przy dzisiejszej podmianie 20% wody czy jeszcze poczekać i potrzymać te 28C.
Na opakowaniu CMF jest napisane ze jest to kuracja 7/14 dniowa.

Pozdrawiam i dziękuje za porady :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temperaturę zmniejsz do 26 stopni i tak trzymaj. Powyżej 25 stopni pleśniawka atakuje bardzo rzadko.

Nim oddasz ryby, dosyp piasek na ten grys, żeby kiryśnik się więcej nie kaleczył. Po prostu kup albo pozyskaj zwykły piach, wygotuj go lub wypraż w piekarniku (po przepłukaniu) i dosyp ręcznie na dno akwarium. Po pewnym czasie piasek pownika pomiędzy grys i trzeba będzie całość uzupełnić. Efekt ciemnego grysu wystającego z piasku jest interesujący.

Po podmianie wody uzupełnij CMF w akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
sawka23
Posty: 10
Rejestracja: 15 kwie 2014 10:01

Post autor: sawka23 »

Dzieki BARA !!!

Tak zrobie!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Po kolejnej dolewce CMF zaczekaj minimum trzy-pięć dni z podmianą wody. Potem podmień 30% i już nie stosuj preparatu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ