[250] obsada do nowego akwarium

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

To fajnie. To podsumowując może być w akwarium:
Molinezje żaglopłetwe 8 szt ile samców? może 2 samców?
gupiki Endlera 30 szt
kiryski pstre 15 szt
Molinezje księżycowe 6 szt ( 2 samce?)
Krewetki Red Cherry 2-4 szt
Co Ty na to?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Obsada pasuje, ale molinezji żaglopłetwych daj 6 sztuk, to są naprawdę duże ryby jak dorosną. ilość samców jest odpowiednia. Pamiętaj o drobnym piasku na górę dna, bo kiryski lubią kopać, podłoże musi być sypkie.

Krewetek możesz dać więcej, potem i tak będą się mnożyć.

Jeżeli chodzi o gupiki Endlera, to może być więcej samców.

W akwarium powinno być dużo roślin i pamiętaj o karmieniu pokarmem roślinnym, bo molki tego potrzebują.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

Ile samców gupików proponujesz na 30 szt? Z roślin chcę na pewno mech który dam na korzeń :) . A jakie rośliny zaproponujesz? Chciałbym z tyłu mieć wysokie roślinki a z przodu średnie i niskie i może coś na samo dno.
Pozdrawiam
Krzysztof
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Niby zalecane jest jeden samiec na dwie samice.
Ale zauważyłem (mam samodzielnie wyselekcjonowane osobniki) że im lepsza genetycznie rybka to tym żwawsza i chętna do rozmnażania. Obecnie utrzymuję układ jednego samca na trzy samice i te ostatnie mają trochę spokoju.
Wcześniej samce ganiały za nimi jak wściekłe.
Oczywiście piszę o Pawim oczku a nie jestem pewien jak jest u Endlerków.

Rośliny także mają istotne znaczenie w powiększaniu się populacji Gupika.
Im więcej gęstych zarośli i roślin pływających to tym szybciej zacznie robić się tłok.
U mnie zbyt odważne maluchy, eliminowane są przez resztę obsady ale i tak za każdym razem w rogatku i najasie uchowa się z 30-40 młodych.

Co do RC to daj ich więcej. Lubią swoje towarzystwo a w 250L te kilka sztuk po prostu zniknie.
Obecnie mam ponad 100 RC i Sakura High w 112L ale i tak jednocześnie widzę max 20.
Na ten litraż stadko startowe to wg mnie tak z 20-30 sztuk. Wybierz osobniki młode ale nie malutkie. Dorosłe źle znoszą przeprowadzki.

Oczywiście najpierw wpuszczasz krewecie a potem rybki :) Jeżeli musisz to zrobić na odwrót to koniecznie dobrze nakarm ryby, wyłącz oświetlenie i włącz napowietrzanie. Najedzone i rozproszone przez bąbelki ryby będą mniej zainteresowane otoczeniem.
Osobiście obawiam się o losy RC zestawionych razem z Molinezjami. Jeżeli kupisz młode molki to powinny się przyzwyczaić i nie ganiać krewetek, ale reguły nie ma.
I tu może przydać się gęsta roślinność przy dnie.
yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

Dziękuje bardzo za cenne wskazówki.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moje dorosłe, mające ponad 10 cm złote molinezje nawet nie popatrzą na krewetki... Nikt się nimi nie interesuje.

Co do Endlerów, to 30 samców może być samych. Musisz mieć samicę? Wiele lat trzymałam Endlery w ilości trzy samce na jedną samicę, potem same samce i nie widziałam nigdy, żeby w dużym akwarium pełnym roślin działo się z nimi coś złego.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

Ja chciałbym mieć samice i obserwować jak się rozmnażają :)
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, w takim razie pół na pół albo więcej samców. Samce są małe, rosną do 2,5cm, ale samice są spore, nawet do 4 cm z ładnym rysunkiem łuski.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

Tak zrobię jak mówisz
Pozdrawiam
Krzysztof
yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

Czy korzeń i jakieś ceramiczne ozdoby położyć na żwirek czy na szybę? Pytam bo różne opinie słyszałem.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na żwirek!!!

Po co Ci ceramiczne ozdoby?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

Dokładnie będzie jedna nie za duża bo bardzo prosił mnie o to syn :D a tak to będzie korzeń jeden lub dwa zależy od wielkości.
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, rozumiem.

Jak będziesz już zakładać akwarium, proszę utwórz temat w dziale Galeria i daj dokładny opis i zdjęcia. Tam będziemy dalej prowadzić dyskusję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yans1
Posty: 39
Rejestracja: 30 mar 2014 21:01
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: yans1 »

Oczywiście tak zrobię. Dużo mi pomogliście i pokażę efekty tego co zrobiłem. A tak na marginesie na jaki żwirek się nastawić? Co byś doradziła?
Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pisałam o tym wielokrotnie.

Drobny żwirek 1-2mm przemieszany z substratem Filtus Floran i piaskiem.

To jest temat o obsadzie, więc poczytaj temat w innych działach na interesujące Cię kwestie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ