[260 l] czerwieniaki

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

FATninja
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2014 23:24
Lokalizacja: Cork

[260 l] czerwieniaki

Post autor: FATninja »

Informacje o zbiorkinku
Pojemność 260 litrów,
Wymiary - 120 x 46 x 64
Filter - Fluval 306
Oświetlenie - Arcadia LUMINAIRE OT2 4 x 54 Watt T5

Dekoracja i obsada roślinna
Dno mieszane , spód stanowi substrat Tetra, następnie cienka warstwa piasku kwarcowego. Boki i tył wysypane gładkimi czarnymi kamyczkami śr. 2-4mm, środek i przód stanowi gruba warstwa piasku.

Środek i przód ma porastać trawa (Limnophila Sessiliflora). Ponadto na środkowej/tylnej części znajdował bedzie sie korzeń (około 70 cm) porośnięty mchem i anubiasami.
Tło bedą stanowiły Ammania Gracilis i Ludwigia Repens Red,
Przednie boczne partie to miejsce dla Echinodorus Horizontalis,
Ponadto chce umieścić 6 płaskich kamieni jako miejsce do składania ikry.

Koncepcja
A wiec wyposażenie, dekoracje i obsadę roślinna już znacie, teraz zapoznam was z koncepcją. Mam tam zamiar wpuścić około 30 krewetek jeszcze nie zdecydowałem jakich, ale tutaj pomoże mi zaprzyjaźniony chodowca. I 10 par gupików. Dla krewetek przygotuje kryjówki z rurek ceramicznych. Pozwolę im sie oswoić z otoczeniem i rozmnożyć, tak samo z gupikami.
Zakładam rownież drugi zbiornik 63l służący tylko do rozmnażania gupików i krewetek.
A wiec duży zbiornik przez 3 pierwsze miesiące będą zamieszkiwały tylko gupiki, krewetki i glonojady (2 Thomasi Pleco (L-187b), 2 Bushy Nose Pleco).
Docelowo ma to służyć jako zbiornik dla czerwieniaków dwuplamych, krewetki i gupiki maja stanowić ich główne zródło pokarmu, ja zamierzam karmić je tylko spiruliną, resztę bedą musiały sobie upolować.

I teraz pytanie ile par czerwieniaków może tam szczęśliwie żyć?

Wszystkie opinie, uwagi i podpowiedzi miłe widziane.

FATninja


Chciałbym jeszcze zapytać co myślicie o zamontowaniu pompy przepływowej. Czerwieniaki to ryby rzeczne dlatego wydaje mi się że podobałby im sie prąd wodny. Oraz pomogłoby to w mieszaniu sie wody oraz jej napowietrzaniu.

Czy uważacie to za zbyteczne?


Nie pisz postra pod postem, używaj opcji "zmień". MOD BARA

Ok Barbara
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2014 1:29 przez FATninja, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wiem, czy na pewno uda Ci się kupić czerwieniaki dwuplame. Raczej trafisz na H. lifalili o wiele częściej spotkane na rynku polskim.

Wieloletni hodowca H. lifalili trzymał w 240l tylko jedną parę tych ryb, czasami samca z dwoma-trzema samicami i kilkoma młodymi. Dwa samce tłukły się o terytorium przez cały czas i trzeba było je rozdzielać. Czerwieniaki są agresyne, chociaż H. lifalili nie tak jak prawdziwe dwuplame.

To nie są ryby prądolubne, nie występują w rwących strumieniach, wolą wody spokojne i rozlane, więc nie musisz wstawiać dodatkowej głowicy do akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
FATninja
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2014 23:24
Lokalizacja: Cork

Post autor: FATninja »

Dziękuje za odpowiedź Barbaro:D
I musze przyznać że podoba mi sie pomysł żeby pływał tam jeden samiec i kilka samic. Nie chce mieć tylko dwóch małych rybek w takim zbiorniku.
I stąd następne pytanie:
Czy uważasz ze kilka szczupieńczyków Dageta miałoby tam szansę powodzenia? Z racji tego ze trzymają się głownie górnych partii wody i same z natury są agresywne. Tzn wiem ze w starciu z czerwieniakiem nie maja szans, ale może jest opcja ze nie będą sobie wchodzić w drogę.

Co myślisz?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z czerwieniakami nie utrzyma się żadna inna ryba poza silnymi zbrojnikami. Ale jak rozmnożysz czerwieniaki (z samodzielnie dobranej pary) to będziesz miał małe stadko. Pamiętaj o korzeniach, kryjówkach z kokosów itd. Niestety rośliny w akwarium z tymi rybami były stale niszczone, wykopywane przez zbrojniki i szarpane przez pielęgnice.

Jutro porozmawiam w hodowcą czerwieniaków, liczę również na wypowiedź w tym temacie MarcinaX, który trzymał te ryby u siebie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

FATninja pisze:Czy uważasz ze kilka szczupieńczyków Dageta miałoby tam szansę powodzenia? Z racji tego ze trzymają się głownie górnych partii wody i same z natury są agresywne.
Witaj, mysle... Nie, wiem! Nie istnieja jakiekolwiek szanse powodzenia hodowli tych ryb razem z jakimkolwiek gatunkiem czerwieniakow.
Sam hoduje i hodowalem juz od wielu lat czerwieniaki. W stosunku do swojej wielkosci sa one bardzo agresywne, waleczne, terytorialne i dominujace. sam w zbiorniku o powiezchni dna 160x70cm i wysokosci 45cm hoduje dwie parki tych ryb. Poczatkowo myslalem, ze mam H. lifalili jednak po konsultacji z Heiko Bleher okazalo sie, ze sa to Hemichromis guttatus.
Jeden z samcow jest juz od lat niewybarwiony i plochliwy. Czesc jego gornej wargi jest wyrwana i caly czas opuchnieta. Dominujacy samiec go caly czas goni. Do walk dochodzi raz, dwa na tydzien. Sa one krotkie, ale dotkliwe dla bylego samca alfa. Momentalnie zajmuje on najciemniejszy kat zbiornika.
Dagety bylyby drogim pokarmem. Nawet dorosla samiczka czerwieniaka jest wstanie 2 takie dorosle szczupienczyki pochlonac w calosci. Kiedys kupilem za namowa mojego syna pieknego doroslego bojownika syjamskiego. Po okolo 45sekundach plywalo z niego kilka kawalkow weloniastych pletw.
Trzy lata temu postanowilem zajac sie znowu hodowla zmijoglowow.
Afrykanskie rosna zbyt duze i mogly by mi pozabijac czerwieniaki jak i brzeszczotki brunatne i motylowce. Zdecydowalem sie na Channa bleheri. Kupilem 2 sztuki po 10 i 8,5cm. (byly juz po przebytej kwarantannie) Po wpuszczeniu do dbiornika nastapil natychmiastowy atak wszystkich czterech czerwieniakow. Jeden zmijoglow ukryl sie. drugiego widzialem przez kilka minut. Udalo mi sie im tylko kilka fotek zrobic. Po tygodniu widzialem jednego lezacego ponad tafla wody na mokrym korzeniu. Co kilka minut wpadal do wody i znow wyskakiwal na korzen.( te ryby oddychaja powietrzem atmosferycznym, potrafia nawet wedrowac po ladzie, a takie zachowanie jest normalne kiedy chowaja sie przed drapieznikami)

viewtopic.php?t=15825&highlight=bleheri

Czerwieniaki je wykonczyly...

One potrafia nawet obronic ikre i wychowac mlode przy moich Gietkozebach (po 20 i 24cm) i Polypterusach (najwiekszy dobija do 40cm)
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2014 22:41 przez MarcinX, łącznie zmieniany 2 razy.
FATninja
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2014 23:24
Lokalizacja: Cork

Post autor: FATninja »

Serdecznie dziękuje wam obu, za bardzo ciekawe i wyczerpujące odpowiedzi.
:brawo

Pozdrawiam.

Edit:
Jeszcze jedna rzecz o jaką zapomniałem zapytać:
Czy czerwieniaki lubią skakać? Moje akwarium nie ma oryginalnej klapy i między lampą a akwarium są luki.
Czy musze się obawiać że mi wyskoczą?
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Raczej nie widzialem aby skakaly. Jednak kazda ryba wystraszona jest zdolna do skoku ponad tafle wody.
Marcin!
FATninja
Posty: 25
Rejestracja: 22 kwie 2014 23:24
Lokalizacja: Cork

Post autor: FATninja »

Ostatecznie mam zamiar to jakoś zabezpieczyć, muszę tylko wymyślić jakieś estetyczne rozwiazanie.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.

Edit:

Wracam z kolejnym pytaniem:
Czy byłby ktoś wstanie wysłać mi linka do jakiegoś spisu nazw roślin pływających, nie udało mi sie znaleść takiego działu na rozsądnej stronie jaką odwiedziłem.

Ewentualnie kilka przykładowych nazw takich roślin. Z góry dziękuje

FATninja.
ODPOWIEDZ