[72l] Prosty filtr hydroponiczny.

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

[72l] Prosty filtr hydroponiczny.

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Natchnęło mnie - czytając o filtrach - zrobienie i wypróbowanie działania filtra hydroponicznego, tym bardziej, że obrodziło mi w tym roku trawkami (zielistka sternberga "vittatum").

Zakupiłem sobie trzy pojemniki na sztućce o różnej długości.
Pojemniki wchodziły jeden w drugi - krótszy w dłuższy.
ObrazekObrazek

W większym pojemniku przymocowałem odciętą nakrętkę z soku dla dzieci, z tzw. dziubkiem.
Od strony wewnętrznej dałem gumową podkładkę. Całość jest skręcona ze sobą - od wewnątrz odcięta szyjka butelki z gwintem wystającym na zewnątrz, a od zewnątrz dokręcony korek z dziubkiem.
ObrazekObrazek

W dnie krótszego pojemnika oraz w jego ściankach bocznych (bliżej dna), lutownicą wykonałem otwory - niezbyt dużo.
Obrazek

W krótszym pojemniku umieściłem keramzyt (ok. 0,7l), który przysypałem żwirkiem. Krótszy pojemnik umieściłem w dłuższym (tym z dziubkiem), a w wolne miejsca w dłuższym pojemniku umieściłem pierścienie ceramiczne (ceramika włożona jest w miejscu wylotu oraz wloty wody).
Obrazek

Ostatni najkrótszy pojemnik przeciąłem na pół i przymocowałem go odwrotnie do dłuższego zewnętrznego pojemnika (do góry nogami). Tam z drutu zrobiłem obejmy dla wężyka doprowadzającego wodę z filtra z akwarium.
ObrazekObrazek

Jako pompka doskonale nadał się filterek HJ-111B, malutki filtr z wkładem z gąbki pełniący jednocześnie rolę prefiltru. Wysokość wynoszenia słupa wody, to wg producenta Hmax-0,45m, ale to w zupełności wystarcza. Na razie nie ma potrzeby stosowania zaworka (bo go nie miałem) - regulację strumienia wody można sobie ustalać poprzez długość wężyka doprowadzającego wodę, lub głębokość zanurzenia filtra.
ObrazekObrazek

Sam filtr ma deszczownię oraz końcówkę napowietrzacza. Z końca deszczowni wyjmuje się zaślepkę, którą zatyka się otwór wylotowy wody napowietrzacza. Dzięki temu woda wypychana jest przez otwór, który ma doprowadzać powietrze do końcówki napowietrzacza.

Mam nadzieję, że pomysł komuś się przyda.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Cornelius
Posty: 127
Rejestracja: 01 maja 2014 0:16
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Cornelius »

Zbieram obecnie pomysły na taki filtr i na pewno skorzystam z kilku Twoich patentów. Robota jeszcze w lesie, bo póki co to przywiozłem dwa miesiące temu z Castoramy materiał na półkę :oops:
Podoba mi się wykorzystanie filtra wewnętrznego, rozważałem taki właśnie ruch, ale miałem kilka wątpliwości, które niniejszym rozwiałeś :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

A jaka będzie Twoja półka?
Też myślę nad półką (na razie myślę, bo nie mam pomysłu...).
Gdzieś doczytałem, że taki filtr całkowicie wystarcza do filtracji biologicznej, a filtr wewnętrzny stanowi tylko filtrację mechaniczną i napowietrzanie.
Nie wiem, jak z mikro i makroelementami przy stosowaniu takiego filtra - nie mierzyłem. Zmierzę za jakiś czas i dam znać.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Cornelius
Posty: 127
Rejestracja: 01 maja 2014 0:16
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Cornelius »

A jaka będzie Twoja półka?
Możliwie najprostsza, bezpośrednio nad akwarium dwa drewniane kątowniki przykręcone do ściany solidnymi kołkami i na nie położona i przymocowana płyta drewniana, którą nawet na wymiar mi przycięli. Wszystko wyszło z tego co pamiętam około 30 zł. Pogoda się zrobiła ładna, to za kilka dni pociągnę wszystko lakierem i wezmę się za montaż.
www.dlabartka.pl - prośba o przekazanie 1% podatku

54 l Amazonii
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

A jeszcze dodam, że do "dziubka" z butelki od napojów (dla dzieci, taki kubuś), to idealnie pasuje wężyk bodajże 16/22.
Mnie podszedł taki wąż od odmulacza, także myślę, że nie ma zbytniego problemu z odprowadzaniem wody do akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ