[112l] Akwarium Roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

[112l] Akwarium Roślinne

Post autor: bardock »

Witam.
Od dłuższego czasu planowałem zrobić restart zbiornika,proszę o rady podpowiedzi, a więc:

Baniak:
112l
80x35x40
Filtracja:
Aqua Szut Turbo N 750
Oświetlenie:
Lampa 4x21W T5 (2x3500k,2x10000k )
Podłoże:
Żwir rzeczny
Dekoracje:
Dwa korzenie,kamienie
Nawożenie:
brak
Obsada:
Para Zbrojników Niebieskich,
Otosek,
3x Kirysek
Rośliny:
MECH JAWAJSKI
ROTALA ROTUNDIFOLIA
LIMNOPHILIA SESSILIFLORA,
SAGITARIA SUBULATA
RANUNCULUS INUDATUS
HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES
ELEOCHARIS PARVULA
GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES
BACOPA CAROLINIANA
HETERANTHERA ZOSTERIFOLIA
HYGROPHILA POLYSPERMA
MARSILEA HIRSUTA
HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES CUBA

Po zalaniu:
Obrazek
Kilka dekoracji:
Obrazek
Po zasadzeniu roślin:
Obrazek

Roślin jest mało większość to jeden gatunek jedna sztuka.
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

z taka ilością światła to możesz raczej wszystko hodować :)
tylko wiem po tym jak akwarium roślinne zakładałem , samym żwirem rośliny się nie wyżywia - ja wsypałem 2cm ziemi ogrodowej pod spód .
Wszystko ładnie rośnie , nic nie pyli nie brudzi wody i cena tego to cos kolo 5zł także polecam.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Przed restartem miałem ziemie, podejrzewałem korzeń lecz to ona barwiła mi wodę po czym chyba światło słabo oświetlało rośliny ze względu na brunatną barwę wody tak podejrzewam, akwarium pod moją nieobecność w dwa miesiące zamieniło się w jeden ciemno szary glon niemal wszystkie rośliny zgniły, być może było za mało żwiru choć wątpię albo granulacja za duża lecz był i większej jak i mniejszej. Ale trudno oddzieliłem drobny żwir i założyłem baniak od nowa.
Znalazłem niedawno stary nawóz z chyba k2so4 o ile dobrze pamiętam, to na razie póki korzeni nie mają może im wystarczy. Zawsze można zrobić z ziemi gliny kulki gliniano torfowe tylko z dłubaniem w żwirze to chyba nie będzie później najlepszy pomysł.
Także moja tetra ex700 stara zaczęła ciec próbowałem wszystkiego chyba stop do wymiany będzie ale nie wiem czy warto.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zapowiada się ciekawie 8)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Akwarium zapowiada się ciekawie.
Jak akwarium dojrzeje to dokup kirysków i otosków (żeby było co najmniej 5-6sztuk każdego gatunku).
No i chyba trochę za dużo światła na tak małą liczbę roślin, może nastąpić atak glonów. Rzuć na start jakiegoś rogatka, czy coś pływającego na taflę, co ograniczy rozwój glonów, jak rośliny docelowe podrosną to wyrzucisz rogatka. I powtykaj w żwir przy roślinach jakieś pałeczki/kilki nawozowe.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Wdarła się Ospa :cry: zaatakowany został Kirysek Pandowaty.
Musze podnieść temperaturę do ok 30 stopni mam nadzieje że wytrzymają Kiryski. Kupie sól niejodowaną, czy ona wpływa w jakiś sposób na rośliny?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kirysek panda (a nie pandowaty).

Wpuściłeś ryby do niedojrzałego akwarium? Ospa nie bierze się znikąd, problemem może być osłabienie ryb po zmianie parametrów wody.

Radzę zastosować ichtiosan firmy Zoolek, podnieść temepraturę wody do 28 stopni i stosować kurację minimum dwa tygodnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Połowa "starej" wody oraz "brudny" filtr został, żwir lekko przepłukany przy sortowaniu granulacji.
Dodatkowo dolałem trochę wody z drugiego zbiornika w którym grasuje 150 narybku Zbrojników, Kiryski były niedawno zakupione , zauważyłem padające ryby w tym sklepie być może któraś była nosicielem i przez stres lub ten restart ospa się pojawiła. Nigdy ryb ospa mi nie atakowała przy restarcie, tylko jak doszli nowi mieszkańcy pamiętam dwa razy się tak zdarzyło ale to było wieki temu. Zastosuję kurację. Przed zauważeniem choroby odłowiłem parę Zbrojników do narybku, więc tutaj zastosować także kurację tylko z zmniejszoną dawką? Jak na razie nic niepokojącego nie widzę.
Zbrojniki mają po 1cm oraz 3cm.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Zakupiłem lek. Jeśli wyleje 50% wody czyli zostanie 60 litrów wody w akwarium to mogę wlać dawkę leku tyle ile potrzeba na 60 litrów wody? :twisted:

Dosadziłem nowe rośliny:
Ceratopteris cornuta
najas guadalupensis
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dawka leku powinna być dopasowana do ilości wody w zbiorniku.

Jeżeli kiryski pływały ze zbrojnikami, możesz profilaktycznie podać do zbiornika ze zbrojnikami dawkę leku (pełną) i podmienić część wody po trzech dniach. Powinno to wybić ewentualne pływki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Dziękuje.
Roślinki powoli zaczynają rosnąć jak na razie glonów nie widzę, mam nadzieje że te szybko rosnące dadzą radę. Dziś podłączam bimbrownie do akwarium, wcześniej była podłączana do butelek z woda które wlewałem do akwarium. Niestety Kirysek Panda przegrał walkę z ospą.
Czy brak bąbelków na roślinach oznacza pewien niedobór ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Brak bąbelków na roślinach nie oznacza nic. U mnie rośliny nie bąbelkują, a rosną doskonale. Kwestia jest w nawożeniu przykorzeniowym i dobrym oświetleniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Mała zmiana, jak widać korzeń się przeprowadził. Dzięki temu będzie więcej miejsca na rośliny.
W planach mam dodać żwiru z tyłu korzenia oraz bezpośrednio pod nim.
Zakup dwóch gatunków roślin 3 oraz 2 planu by zasadzić je za korzeniem.
Oraz coś ciekawego by dać to pod korzeń by wypełniło dziurę pod nim...Heniek? mam jedną łodygę zanim się rozmnoży święta będą :D
Plaża zostanie z przodu.


Wstaw jeszcze raz fotki ale w odpowiednim rozmiarze bo się forum rozjeżdża.wojtass9[/b]
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Jako że zbiornik już jest nieaktywny a znalazłem zdjęcia sprzed wskrzeszaniem to je wrzucę :


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ