CO2 w areozolu

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

CO2 w areozolu

Post autor: Eric »

macie jakieś doświadczenia z CO2 w ''szpraju''?
zamówiłem puchę na próbę . Niestety nie mam miejsca na bimbrownie ani butle CO2 a na to drugie przede wszystkim kasy ale w przyszłości napewno będzie. Póki co chciałem wypróbować ''dezodorant'';)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A poprawiłeś ilość światła? Bo jeżeli nie, to żadne podawanie CO2 nie będzie mieć sensu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Kiedyś używałem czegoś w tym stylu ale nie zauważyłem specjalnie efektu Butla nie jest w cale taka droga:)
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

oświetlenie na razie jak było. może wymienie standardowe świetlówki na SYLVANIA GROLUX albo dołożę jeszcze jedną jak się zmieści. Mniejsza butla faktycznie jakieś super cyfry nie ma ale jednak trzy cyfrowa sumka jest a są też inne wydatki. Stopniowo staram się ulepszać sprzęt.Puszka mnie zainteresowała bo jakoś specjalnie miejsca nie trzeba a cena niska chociaż czytałem że jest mała zawartość CO2 w CO2 :wink:
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

no i musisz dokupować ciągle nowe te puszki, wyjdzie ci dużo drożej niż butla
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bez zwiększenia oświetlenia podawanie CO2 nic nie poprawi. Rośliny do fotosyntezy potrzebują przede wszystkim światła, a nie węgla.
Powinieneś nieco poczytać o procesie fotosyntezy i celowości podawania CO2, bo chyba nie bardzo rozumiesz Jak zachodzą przemiany chemiczne.

Ale co do tematu: spray CO2 to tylko gadżet, nic więcej. Jeżeli chcesz się bawić w podawanie roślinom tego gazu to należy to robić z zapewniem ciągłości obecności rozpylonego CO2 w wodzie wspomagając tym jego rozpuszczalność. Poczytaj na temat działania CO2 w wodzie, jak należy go podawać, co go wybija z wody, jaki powinien być jego poziom żeby nie wybić obsady ryb itd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

Bimbrownia nie zajmuje dużo więcej miejsca niż ten szpraj ;) a jeśli nie masz miejsca, możesz pomyśleć o aldehydzie glutarowym, potocznie zwanym "Carbo" ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Magainis
Akwarysta
Posty: 1225
Rejestracja: 06 paź 2009 19:19
Lokalizacja: Anglia/ Podkowa Leśna

Post autor: Magainis »

Carbo to też tak nie zadziała. Carbo to może co najwyżej dziury w liściach powyżerać jak za dużo zaaplikujesz. Nie masz kasy na porządne CO2 to zrób low tech na ziemi i też ci będzie wszystko elegancko rosło.
Filarem akwarystyki jest fakt, że rybka lubi pływać...
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

Eric pisze:oświetlenie na razie jak było. może wymienie standardowe świetlówki na SYLVANIA GROLUX albo dołożę jeszcze jedną jak się zmieści. Mniejsza butla faktycznie jakieś super cyfry nie ma ale jednak trzy cyfrowa sumka jest a są też inne wydatki. Stopniowo staram się ulepszać sprzęt.Puszka mnie zainteresowała bo jakoś specjalnie miejsca nie trzeba a cena niska chociaż czytałem że jest mała zawartość CO2 w CO2 :wink:
Puszki sobie daruj. Musisz stale pilnować poziomu gazu w dzwonie. Tylko wtedy nawożenie będzie skuteczne. Ale by było także efektywne, musisz pilnować by nie napowietrzać wody i dać dużo światła.
Bez światła, tak jak wspomniał ktoś wyżej, nie dojdzie do fotosyntezy czyli koniec końców dojdzie do przenawożenia i zniszczysz sobie zbiornik. pH poleci do takiego poziomu że nic już nie pomoże.
Lepiej regulować wydzielanie gazów rozpadowych ilością obsady i roślinności oraz sposobem karmienia.
Jeżeli umiejętnie to zrównoważysz, rośliny zarosną Ci zbiornik jak szalone a rybki będą się czuć doskonale. I bez udziału jakichkolwiek nawozów.
Wiem bo sam to stosuję :)
Dzięki odpowiedniej filtracji (a ściślej to nadfiltracji) i równoważeniu fauny i flory, osiągnałem stan w którym akwarium stało się praktycznie "bezobsługowe"...żadnych podmian, czyszczenia dna itd.. wszystko działa w zamkniętym eko-obiegu.
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

Carbo jest podawane. Chyba faktycznie zrezygnuje z tej opcji ale skoro już mam zamówione to przetestuje i zobaczymy czy będą jakieś widoczne efekty
.Co do bimbrowni to jednak trochę zajmuje bo stoi na stałe a ''szpraj'' można schować do szuflady;)
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

co do szpraja to co nie co efekty widać. Ludwigia już mi tak nie marnieje i ładnie rośnie. Trawka też wyraźnie rośnie i kładzie się już na tafli. Valisneria Gigantea ładnie się prostuje i ma zdrowe, grube i zieloniutkie liście.
surfer
Posty: 2
Rejestracja: 27 sie 2014 12:42

Post autor: surfer »

Ile Ci takich szprajów schodzi? mieścisz się w puszce na miesiąc? Też chyba wypróbuje taki knif.
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

puchę mam praktycznie od założenia tematu i nadal coś tam jest. dozuję max połowę dzwonu który jest dość spory
ODPOWIEDZ