[35l] Low-Tech

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

[35l] Low-Tech

Post autor: bardock »

Witam,startuje z nowym baniakiem,prosiłbym o pozytywne i negatywne opinie. Trochę się pomęczyłem nad nim, na razie miałem tylko jeden problem z styropianem który wyleciał w kosmos i trochę narozrabiał ;P
Niedługo wstawię zdjęcie po całej robocie.
Baniak:
35l
52x24x30
Filtracja:
Pat-Mini 400l/h
Oświetlenie:
T8 18W 6500k
Podłoże:
Ziemia 4cm
Żwir rzeczny
Dekoracje:
Red Lava
Nawożenie:
Bez nawożenia
Obsada:
8xNeon Inessa
Kirysek Albinos
Stary Otosek
Rośliny:
Rotala Rotundifolia,
HEMIANTHUS MICRANTHEMOIDES
ELEOCHARIS PARVULA
BACOPA CAROLINIANA
HYGROPHILA POLYSPERMA
MARSILEA HIRSUTA
HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES CUBA
Ludwiga Repens
Wgłębka wodna

Start:
Obrazek

Kilka zmian:
Obrazek

7 dni:
Obrazek

14 dni:
Obrazek

19 dni od zalania:
Obrazek

22 dni..:
Obrazek

32dni...
Obrazek

40 dni
Obrazek

Restart
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 paź 2014 20:33 przez bardock, łącznie zmieniany 22 razy.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Doszły:Pogestemon Helferi , Erectus oraz Ludwiga Repens

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Obrazek

Musiałem to dać :mrgreen:

A tak serio, to naprawdę mi się podoba Twój zbiornik
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
dawidgg5
Posty: 123
Rejestracja: 07 sie 2013 14:18

Post autor: dawidgg5 »

Cudo <3
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

O dzięki :D jeszcze długa droga do oczekiwanego efektu hehe
Na razie zbiornik ma 2 dni, rośliny zaczęły marnieć, zarasta je szary glon coś w rodzaju krótkich gęstych nitek ale wypuszczają nowe ładne listki wiec chyba dadzą radę. Starałem się sadzić 1 gatunek 5x5cm mniej więcej żeby zmieścić jak największa ilość gatunków. Po lewej stronie mam na 3 planie Limnophilia Sessiliflora , Rotale Green a na pierwszym Pogestemon akurat Rotale zasłania lewa część zbiornika mniej więcej tak zostanie jeśli chodzi o układ hm dodam heńka dużego na 2 plan sam środek przed nim Pogestemona Helferi ale mam jedna gałązkę wiec trochę to zajmie i BACOPA CAROLINIANĘ zasadzę przed Limnophilią przy prawej stronie zbiornika.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Czy coś takiego x2 dało by radę na 35l?

http://epstryk.pl/p/182/11256/naswietla ... lenie.html
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Mija tydzień od zalania zbiornika. Walka z glonami trwa,trzeba czekać.
Rośliny jak widać zaczęły marnieć, tracić kolor , żółknąć. Część gnijących musiałem obciąć. Wypływają z żwirku , trzeba je często sadzić na swoje miejsce a korzeni nie puszczają. Podłoże ładnie wygląda ale z samym ukorzenianiem się roślin to kiepsko, jest bardzo lekki porowaty.

Obrazek
tomek19
Posty: 108
Rejestracja: 10 kwie 2014 11:02

Post autor: tomek19 »

u mnie w 3 tygodniu ruszyły te łatwiejsze jak już korzenie sięgnęły ziemi pod żwirkiem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filtus Floran jest substratem który należy przemieszać ze żwirkiem lub nawet przysypać żwirkiem.

Przenawoziłeś akwarium. Dałeś ziemię i substrat - nikt tego nie poleca. Poza tym zacząłeś lać nawozy w toń wody...

Oświatlenie 11W na 35l jest nieco za słabe, daj przynajmniej jeszcze jedną świetlówkę, skoro kupiłeś rośliny światłolubne.

Rada: dosyp żwirku do podłoża, nawet jeżeli będziesz musiał na razie wyjąć cześć roślin. Podmieniaj wodę i nie lej nawozów. Zwiększ oświetlenie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Filtus Floran to chyba zwykłe podłoże a Filtus Floran Start to będzie substrat pod żwir. Mam zwykły floran czyli czysty.

Zapomniałem dopisać że przełożyłem belkę więc mam:

Oświetlenie 84W 4x21W T5 2x niebieskie 2x chyba 4000k
Z tym że belka jest dłuższa więc powiedzmy że światła jest 1W/L

Podmieniam wodę i nie leje nawozów wg zaleceń.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filtus Floran (używam go od lat) jest za lekki do "normalnego" sadzenia roślin. W dodatku połączyłeś go z ziemią, w sumie nie wiem po co. Jeszcze raz napiszę: masz przenawożone akwarium. To znaczy, że jest w nim za dużo łatwo dostępnych związków pokarmowych dla roślin, które tego nie przerobią.

"Oświetlenie 84W 4x21W T5 2x niebieskie 2x chyba 4000k" nie rozumiem tego zapisu. Masz akwarium 35l, potrzebujesz oświetlenia ok. 20W, najlepiej o barwie światła 865 czyli 6500K, a Ty teraz piszesz, że masz 84W na 35l? W dodatku niebieskie? Po co Ci oświetlenie niebieskie? :shock:

Rozumiem, że chcesz stworzyć piękne akwarium roślinne. Ok. Ale zacząłeś źle i musisz kilka rzeczy poprawić. Niestety, sam widzisz, że rośliny rosnąć nie chcą, a glony Cię bardzo kochają.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Jak mogę mieć przenawożone akwarium od samej ziemi 1cm która znajduje się 6cm pod filtusem floranem?

Co do oświetlenia to mam 84W dwie świetlówki barwa żółta i dwie chyba o barwie 10000 kelwinów dają niebieskie światło.

Takie były już oryginalne w belce. świetlówki mierzą 89 cm chyba a akwarium 50 więc odejmuje prawie połowę zostaje 40W na 35 litrów z tym że świetlówki są stare to wyjdzie jakiś wat na litr wody.
Załączając dwie świetlówki w belce które mają łącznie 42W w akwarium jest ciemno więc pracują teraz trzy co daje 63W dzielone na dwa 30W.

Niedługo zmienię oświetlenie na led ale jeszcze go nie mam.

Wychodzi na to że są to krasnorosty i okrzemki.

Co do nawozu to mam taki w proszku.
Makro i micro
AQUA GAINER
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=21818858

i jakiś woreczek z białym proszkiem chyba to jest K2So4 z tego co pamiętam.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

bardock pisze:Jak mogę mieć przenawożone akwarium od samej ziemi 1cm która znajduje się 6cm pod filtusem floranem?
Oczywiście że możesz.. Znasz dokładny skład mikro i makro wody którą dolewasz?
U mnie jest bardzo dużo fosforanów. Przez to miałem i czasem nawet powraca problem glonów. I tylko te które wymieniłeś czyli okrzemki i krasnorosty..
O ile nie używasz RO to masz już odpowiedź na swoje pytanie.
Woda bogata w PO4 + ziemia + nawozy + nadmierne oświetlenie = Przenawożenie

Jeżeli koniecznie chcesz nawozić to podmieniaj wodę na RO w ilości ok 25%..po jakimś czasie zredukujesz poziom fosforanów i glony bez pożywki zaczną znikać..
No i nie przesadzaj z tym oświetleniem..z założenia im więcej tym lepiej..ale pamiętaj że glony też lubią światło a Ty im go dostarczasz aż nadto..W zupełności wystarczy jak będziesz mieć 35W.
Na roślinniaki zaleca się od 0,7 do 1,2W/L..Ty masz 2,4W/L!

PS: To że świetlówki wystają po bokach, nic nie oznacza. Światło dociera też z boków..a i tak najsilniejsze widmo idzie ze środka a nie z boków..zrób sobie zdjęcie z niską ekspozycją lub poszukaj w google..Brzegi zawsze świecą słabiej niż środkowa część. Tak więc dostarczasz do zbiornika większość emitowanego światła..
Awatar użytkownika
bardock
Posty: 68
Rejestracja: 13 sie 2014 20:14
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: bardock »

Okej ale ja niczym nie nawożę tego akwarium nic nie leje tylko kranówę codziennie, raz wlałem tydzień temu micro macro dawkę na 5l akwarium.

Kranówa hm kiedyś w poprzednim baniaku było ok ta sama woda.
Mogę spróbować ze studni.
Woda z kranu pH 7,2

Składu nie znam ale kiedyś to lałem do poprzedniego baniaka sprzed
roku
Obrazek

I nie było problemów tylko 2 tydzień świeżego baniaka był i wysyp zielenic i okrzemek chyba takowe dojrzanie zbiornika było, tydzień podmian i ustąpiły.

Po roku pod moja nieobecność w 2 miesiące wszystko zjadł krasnorost więc zrobiłem restart teraz nowy baniak 35l z tamtego tylko 2 gatunki roślin kilka gałązek się uchowało.

Ograniczyłem oświetlenie jest 2x 21W barwa żółta
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

O.. Mieszkałem przed laty w Lubelskiem i pamiętam że woda studzienna była niezła.
Nie wiem czy także do akwa ale może warto ją potraktować testami i dolać przy podmianie.
Tylko trudno powiedzieć co z mikro i makro.
Wodociągowa z dnia na dzień jest coraz bardziej "skażona" fosforanami przez działalność człowieka.
Odprowadzamy ogromne ilości podczas prania i takie same z żywności w postaci odpadów itp. Jeszcze więcej uwalnia przemysł.
Może być tak że wody gruntowe także już są nasycone tym nawozem.
Może przy tak małym litrażu rób podmianki z wody demineralizowanej? Te 3zł raz na dwa tygodnie to znów nie taki szok finansowy :)

A co do samego zbiornika to podzielam opinie przedmówców..kiedy już się on ustabilizuje to będzie niezwykle efektowny :)
ODPOWIEDZ