Jakie wymiary spienionego PCV potrzebne do mojego akwarium?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Damien94
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2014 13:26

Jakie wymiary spienionego PCV potrzebne do mojego akwarium?

Post autor: Damien94 »

Nie bardzo wiedziałem, gdzie ten wątek umieścić, jeśli w złym dziale go dodałem, to bardzo przepraszam za kłopot.

Tak więc, podjąłem się założenia własnego akwarium, część sprzętu już mam zakupione, akwarium też, 45-litrowe (nie zamierzam trzymać tam dużo ryb), ale ze względu na to, że gotowe pokrywy do akwarium są jak dla mnie dość drogie, a dodatkowo wydaje mi się, że taką własną pokrywę mogę odpowiednio przystosować do mojego akwarium (i wyjdzie to raczej taniej), to chciałbym zrobić ją sam. Jednak z drugiej strony nie mam jakiegoś dużego doświadczenia w takich rzeczach i nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać. Pooglądałem różne strony, wątki na forach, jak ludzie robią te pokrywy, ale wciąż za bardzo nie wiem jakie wymiary tego spienionego PCV powinienem zamówić, żeby dało się z tego zrobić idealną pokrywę dla mojego akwarium. Moje akwarium ma wymiary: 50cm x 30cm x 30cm. Głównie chodzi mi o to, jaka grubość (często spotykam 3mm i 10mm) i jakie wymiary samego PCV.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

PCV o grubości 6 mm też idzie dostać (np. na aukcji internetowej). Mam akwarium o grubości szkła też 6 mm, tak więc mi pasowało.
Generalnie moje doświadczenia w pokrywach sprowadzają się do tego, że oryginalne są dla mnie niepraktyczne.
W utrzymaniu pewnej higieny dla mnie bardziej praktyczne to szyba nakrywowa z belką. Obecnie kombinuję z belką ze spienionego PCV - fajna zabawa, z rury PCV nie jest dla mnie praktyczne.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Damien94 domyślam się że rocznik 94. Zatem 20 lat. Matematyka była? Była ;) Rozrysuj sobie ramkę dookoła akwarium i bedziesz znał wszystkie wymiary arkuszy które potrzebujesz do poskładania pokrywy. Więcej info znajdziesz w moim temacie w dziale DIY.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapraszam tutaj, do obszernego tematu Kuby:

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=14330
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
baniakmaniak
Posty: 82
Rejestracja: 09 lis 2010 0:02
Lokalizacja: Kielce

Post autor: baniakmaniak »

Co do grubości materiału to nie ma co przesadzać max 6mm przy grubszym będzie przyciężko wyglądać na tak małym zbiorniku
Lightmaniac
Damien94
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2014 13:26

Post autor: Damien94 »

Wiem, ze minął miesiąc, a ja nic nie zrobiłem, ale wiecie jak to w życiu...

Przejrzałem ten wątek Kuby i jemu to wyszło idealnie, super to wygląda.

Tak, mam 20 lat i matematyka była, nawet nieźle mi idzie z nią... Jednak w ogóle nie czaję jak mam te wymiary zrobić. Na przykład skąd mam wiedzieć jaka wysokość tej pokrywy?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To zależy, co chcesz w pokrywie mieć. Jak świetlówki, to muszą je "trzymać" uchwyty (plastikowe lub metalowe). Jeszcze zleży jakie świetlówki: T5 lub T8 - mają inne średnice (T5 - 16 mm, T8 - 28 mm). Wysokość uchwytu to T8 - tej grubszej, to chyba ok. 4 cm. Zależy jak wysoko nad taflą wody chcesz mieć świetlówki - moim zdaniem 5 cm wysokości ścianki pokrywy powinna wystarczyć.
Jeśli chcesz świetlówkę zintegrowaną (żarówkę energooszczędną), to licz może 6 cm wysokości ścianek, bo 4,5 cm średnicy ma sama żarówka (OSRAM 20W, 6500K).
Co do grubości, to już znasz odpowiedź - ja kupowałem 6 mm, bo z takiej grubości szkła mam akwarium (chyba, może 5 mm - nie ma to większego znaczenia). Ale tak jak baniakmaniak napisał - bez przesady z grubością, pokrywa ma być estetyczna i również funkcjonalna.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Damien94
Posty: 4
Rejestracja: 28 sie 2014 13:26

Post autor: Damien94 »

Ok, chyba skumałem, ale co z filtrem zewnętrznym? Jak to pogodzić? Trzeba wyciąć otwór na niego?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No tak, trzeba - i tutaj - w zależności od rodzaju filtra (kaskada na przykład) - trzeba to uwzględnić w wysokości ścianki obudowy.
Jeszcze wrócę do ścianek obudowy - ja przyjmowałem takie założenie, że ścianka będzie składała się z dwóch warst sklejonych razem, ewentulanie z jednej warstwy z przykręconym od środka malutkim kątownikiem (podklejonym na styku z szybą jakąś uszczelką samporzylepną do drzwi), który będzie opierał się o szybę.
Wieczorem postaram się załączyć jakiś rysunek poglądowy.

A tak w ogóle, to po co Ci w 45l zewnętrzny filtr kaskadowy?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

po co Ci w 45l zewnętrzny filtr kaskadowy?
Nie zajmuje miejsca w akwarium, w moich 30 litrach też mam kaskadę i wiem, że już nie wrócę do filtra wewnętrznego.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No to spróbuję, zobaczymy. Mnie trochę martwi to, że jest poza akwarium, a miałem już takie zdarzenie, że kawałek waty perlonowej wywołał przelew wody i muszę wymienić komodę (nie pomyślałem i przedobrzyłem). Rozumiem, że "kosmetyka" takiego filtra jest łatwiejsza.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Po pierwsze. Wymiary są bardzo logiczne. Kartka, ołówek, kalkulator (chyba że 100+1 umiesz dodac bez niego) i jazda. Rysujesz sobie rzut akwarium z góry i potem rozplanowujesz poszczególne formatki (kawałki) spienionego PCV. Na ogół jest tak że długości przedniej i tylnej formatki to wymiar zew akwarium plus dwie grubości formatek bocznych plus 1mm luzu na stronę. Formatki boczne to szerokość akwarium plus 1mm luzu na stronę. Formatki wewnętrzne które stanowia podparcie dla pokrywy to wymiary akwarium. Przednie długości akwarium boczne długości bocznych szyb minus dwie grubości formatek. Klapy to juz zależnie od tego czy opierasz na formatkach zewnętrznych czy wewnętrznych. Pokombinuj troche i wszystko bedziesz miał rozrysowane z wymiarami. Wysokość pokrywy musisz dobrac tak żeby świetlówka miała koło 2-3cm luzu od tafli wody. Nic w tym trudnego. Pamiętaj żeby zewnętrze formatki nachodziły na akwarium około 1,5-2cm poniżej wewnętrznych wzmocnień akwarium. Ogólnie wysokość pokrywy nie powinna przekroczyć 11-12cm. Da się to zrobić jeszcze niższe ;)

Nacięcie na filtr to już kwestia indywidualna i trzeba dobrac pod konkretny filtr.
Pozdrawiam!!!
Kuba.
ODPOWIEDZ