przekrwione oczy i dziwne białe plamy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mieciu12
Posty: 243
Rejestracja: 31 sie 2014 15:31

przekrwione oczy i dziwne białe plamy

Post autor: mieciu12 »

Witam was !

Od kilku dni mam swoje pierwsze akwarium w którym mam 2 mieczyki , 2 molinezje i 1 glonojada syjamskiego. Problem polega na tym , że zauważyłem , że moje mieczyki zaczynają mieć czerwone oczy ( nie wiem czy to choroba czy coś) oraz jeden z moich mieczyków ma w okolicach skrzeli i na brzuchu zabarwione na biało łuski ( nie wiem jak to nazwać dokładnie i jest to samiczka) ( też nie wiem czy to choroba czy coś) oraz zauważyłem , że drugi mieczyk (samiec) też zaczyna mieć w okolicy skrzeli białe plamki . Pomocy , nie wiem jak mam zareagować dodam do tego , że mam akwarium 60l filtr wewnętrzny 75w grzałka jest w drodze bo dopiero co zamówiłem ale idzie (75w). Jeszcze zauważyłem podobne rzeczy u moich molinezji czarnych ( też jedna z nim zaczyna mieć biały brzuch ) i obydwa te molinezje też mają takie białe plamki w okolicy skrzeli.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj informacje o akwarium zgodnie z
Regulaminem Działu Choroby.

Wpuściłeś ryby do za małego, niedojrzałego akwarium (!!!), w dodatku bez grzałki. Podejrzewam pleśniawkę spowodowaną fatalnymi warunkami panującymi w zbiorniku. Mieczyki i molinezje potrzebują akwarium od 120l i więcej, temperatury 26 stopni i bardzo wydajny filtr.
Bez grzałki nic obecnie nie zrobisz. Możesz zacząć podmieniać wodę na odstałą (ciepłą) w ilości 30% co kilka dni, ale musisz mieć stałe ogrzewanie wody. Możesz zastosować akryflawinę lub CMF.
Zacznij zapoznawać się z podstawami akwarystyki, poczytaj informacje o zakładaniu i prowadzeniu zbiornika słodkowodnego, o cyklu azotowym i wymaganiach ryb, jakie chcesz trzymać. Bez tej podstawowej wiedzy skazujesz ryby na choroby i powolną śmierć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mieciu12
Posty: 243
Rejestracja: 31 sie 2014 15:31

Post autor: mieciu12 »

dlaczego Barbaro uważasz , że mam złe warunki akwarium. Mój kolega ma na przykład akwarium 20l i ma w nich 2 dania pręgowane 1 mieczyka i 1 glonojada . Ma tylko filtr i tyle. Ubogie dno , zero roślin. Ja mam zamiar założyć grzałkę jak dojdzie za kilka dni ustawić tem na 26 C . Rośliny mam dwie mam zamiar za niedługo kupić trzecią podłoże jest ze żwirku drobnego jakie rośliny lubią karmie je 2x dziennie rano i wieczorem małymi porcjami co 1-2 min do póki wszystkiego nie zjedzą.

PS byłbym wdzięczny za wytłumaczenie skrótu CMF.

A i dodam , że to nie jest pleśniawka (czytałem o pleśniawce i nie zauważyłem takich objawów jak jest opis tej choroy) ze względu na to , że moje ryby są bardzo aktywne zachowują się normalnie tylko tak jak mówię łuski ich tak jakby zmieniają kolor z pomarańczowego na biały ( nie wiem czemu ) i dalej nie wiem czemu mają czerwone oczy

z tym karmienie to chodziło mi o ryby zapomniałem dopisać

posty połączyłam. Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". MOD BARA
Ostatnio zmieniony 31 sie 2014 19:03 przez mieciu12, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mieciu12 pisze: (...) Rośliny mam dwie mam zamiar za niedługo kupić trzecią podłoże jest ze żwirku drobnego jakie rośliny lubią karmie je 2x dziennie rano i wieczorem małymi porcjami co 1-2 min do póki wszystkiego nie zjedzą.

(..)
mieciu12, niekoniecznie ryby muszą wszystko zjadać. Dobrze byłoby, gdyby karmy było ciut więcej, opadnie na dno i stanowi nawóz dla roślin, zawierający inne składniki, niż te, wynikające z cyklu azotowego.
W jednej z książek, autorka sugeruje ilość karmy odpowiednią do powierzchni dna zbiornika, aby utworzył się muł - jest to nawóz do roślin.
Można wrzucić ampularię, aby rozdrabniała to, co opadnie na dno.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mieciu12
Posty: 243
Rejestracja: 31 sie 2014 15:31

Post autor: mieciu12 »

Dzięki krzych tak zrobię , jednakże dalej nie dostałem odpowiedzi na moje pytanie !
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem pytania. Proszę zapoznaj się z podstawowymi informacjami o zakładaniu i prowadzeniu zbiornika słodkowodnego.

Trzymanie ryb w 20l to jest sadyzm.

Akwarystyka to jest odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia. Jeżeli chcesz się nimi zajmować, najpierw zapoznaj się z ich wymaganiami.

Akwarium po zalaniu powinno dojrzewać minimum 2 tygodnie, żeby w filtrze namnożyła się wystarczająca ilość bakterii nitryfikacyjnych, oczyszczających wodę ze związków azotowych będących efektem przemiany materii ryb.
Bez tego ryby pływają we własnych wydalinach, woda staje się trująca - to jest właśnie w Twoim akwarium. Znasz parametry wody, o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby? Znasz potrzeby ryb, jakie kupiłeś?

Masz za małe akwarium, niedojrzałe, bez grzałki (!), stąd problem. Zacznij podmieniać wodę, zacznij czytać o podstawach akwarystyki, popraw to, co zrobiłeś, mam nadzieję, że założyć prawidłowy zbiornik.
Ryby jeżeli wyzdrowieją, oddaj.

Krzysztofie, nie doradzaj zwiększonego karmienia w niedojrzałym zbiorniku bez roślin (tylko 2 to tyle co nic).
Informacje o CMF możesz zdobyć klikając w Google.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mieciu12
Posty: 243
Rejestracja: 31 sie 2014 15:31

Post autor: mieciu12 »

to co mogę trzymać w 60l akwarium? według ulotki jaką dostałem w sklepie zoologicznym mieczyki z molinezjami mogę trzymać w akwarium od 40l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Słuchanie sprzedawców w sklepach akwarystycznych mija się z celem. Na ten temat mamy nawet osobny wątek w dziale Humor...

Jeszcze raz powtórzę: poczytaj o gatunkach ryb, jakie zamierzasz hodować. Dowiedz się, jakiego litrażu wymagają, jakich parametrów wody, jakiego urządzenia zbiornika, jakiej karmy itd. Skorzystaj z informacji w ogólnodostępnej litraturze akwarystycznej lub zobacz w internecie na dobrych stronach akwarystycznych. Zajrzyj do naszej encyklopedii ryb, zainteresuj się podstawami akwarystyki, zakładaniem i prowadzeniem akwarium.

O obsadzie do 60l pisaliśmy sporo w dziale OBSADY - podpiętym pod Akwarystykę Słodkowodną, zapraszam Cię do poczytania.


Mieczyki dorastają do 12 cm i więcej więc potrzebują bardzo dużego litrażu. Prawdziwy akwarysta unika mieszania molinezji z mieczykami ze względu na możliwość krzyżowania się tych gatunków, co powoduje brak czystości genetycznej u młodych, jakie się rodzą w takiego połączenia. Oczywiście sprzedawca nie poinformował się o tym, jak należy pielęgnować te ryby, czym karmić, jak dbać o akwarium itd.

Żyworódki wymagają sporego udziału pokarmu roślinnego w diecie, niezbędnego do prawidłowego trawienia, a co za tym idzie, mocno brudzą wydalinami. Wodę w akwarium należy podmieniać co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna z zanieczyszczeń, podmieniamy około 20-25% wody na przygotowaną wcześniej odstałą. Ponieważ w Twoim akwarium filtr nie pracuje tak jak powinien (co to za filtr, jaka marka, model, jakie wkłady??), wodę powinieneś podmieniać co parę dni - o czym pisałam Ci w pierwszym poście.
Proszę Cię, poczytaj jak najwięcej o prowadzeniu akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mieciu12
Posty: 243
Rejestracja: 31 sie 2014 15:31

Post autor: mieciu12 »

nazwa filtra turbo n 550 firma aqua szut i wkład gąbka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Żeby filtr skutecznie oczyszczał biologicznie wodę, musi dojrzewać minimum dwa tygodnie. Wymieniony przez Ciebie filtr jest dobry, ale ma małą powierzchnię filtracyjną. Pamiętaj o podmianach wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

CMF/FMC/... to preparaty zawierające zieleń malachitową i/lub błękit metylenowy i/lub inne pierdoły. To "coś" stosuje się jako "lekarstwo" w leczeniu chorób ryb, odkażaniu wody, itp.
Jeśli przypuszczasz, że Twoje ryby chorują, to dobrze byłoby załączyć zdjęcie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
mieciu12
Posty: 243
Rejestracja: 31 sie 2014 15:31

Post autor: mieciu12 »

chciałbym aby to było akwarium tropikalne , więc chce jakie rośliny tropikalne kupić ale nie wiem jakie i ile proszę o pomoc

jakie polecacie mi rośliny kupić do 48l akwarium ( dziś okazało się , żę mam 48l nie 60l sorka za błąd ! )


Nie pisz posta pod postem, używak opcji "zmień" MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, temat o chorobie ryb się wyczerpał, tak? To go zaraz zamknę.

Nadal Cię proszę, żebyś zaczął od podstaw akwarystyki, od zapoznania się z informacjami o prawidłowym zakładaniu akwarium słodkowodnego. Poczytaj na forum, przejrzyj tematy, zainteresuj się.

Jak chcesz pytać o coś dodatkowego, zapraszam do zakładania tematów w odpowiednich działach. Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień", Twoje posty połączyłam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ