Ziemia ogrodowa

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Ziemia ogrodowa

Post autor: Eric »

Planuje odpalić akwa na ziemi ogrodowej . na razie chciałem na próbę małą doniczkę zrobić na ziem wsadzić parę roślinek które słabo rosną i sprawdzić efekty ale chyba każda ziemia ma dodatki jakiś nawozów . Tutaj nasuwa się pytanie czy nie zaszkodzi to obsadzie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Najtańsza ziemia ogrodowa sprzedawana w kwiaciarni nie ma dodatku nawozowego.

Nie wiem, o jakiej obsadzie i o jakim akwarium piszesz, ale słabe rośnięcie roślin może być spowodowane wieloma czynnikami. Niemniej zastosowanie ziemi w doniczkach w zbiorniku niczemu nie zawadzi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Za ziemią ogrodową przejdź się po kwiaciarniach, a nie marketach. Szukaj ziemi do palm, juk itp. Czytaj skład. Moja np nie ma nawozów poza tymi naturalnymi (torf, piasek, glina, dolomit).
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

chce zrobić na razie mały teścik, jeśli przykładowa rotala zacznie lepiej wyglądać w doniczce z ziemią to biorę się do roboty. Myślałem nad substratem ale ziemia jest tańszym wyjściem a zaoszczędzoną kasę przeznaczyć na dodatkową świetlówke t5.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

tylko pamiętaj o cierpliwości, rośliny po przesadzeniu mogą przez kilka dni marnieć, w tym czasie rozwijają korzenie i jak już załapią grunt pod nogami to dopiero zaczynają rosnąć, więc daj przynajmniej dwa tygodnie krzaczkowi po przeprowadzce.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Przez lata miałem żabienice i zwartki w doniczkach z ziemią dla kwiatów i było OK. Ważne tylko by ziemia nie wychodziła z doniczki, dajesz na dno ok 2 cm żwirku, na to ziemię (do 2/3 doniczki) a na to do pełna znowu żwirku. Dobrze by było gdyby doniczka miała dziurkowane dno, wtedy korzenie, które się w niej nie mieszczą, mogą swobodnie wyjść dołem.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

gdy tylko zaobserwuje lepszy wzrost roślin to całe akwa startuje na ziemi ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Zależy co masz zamiar hodować, w sumie tylko rośliny o mocno rozwiniętych korzeniach dobrze reagują na ziemię - zwartki, żabienice, grzybienie tygrysie (tzw. lotosy), średnio reagują nurzańce, nadwódki, ludwigia. Epifyty typu mikrosorum, anubias czy bolbitis wcale nie zareagują na ziemię w podłożu, ponieważ czerpią składniki odżywczy wyłącznie z wody.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Eric
Posty: 62
Rejestracja: 10 maja 2014 20:00
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Eric »

mam Valisnerie gigantee która rośnie najładniej, cryptokoryny, ludwigie, nurzańce, polisperme , anubias moczarke ,corymbose i rotale.( sory za pisownie;) ) na razie to testy. Jeszcze myślę o kulkach gliniano torfowych
ODPOWIEDZ