[112l] obsada zbiornika

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

zolf
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014 16:16

[112l] obsada zbiornika

Post autor: zolf »

Witam
Chcialem sie doradzic co do uzupelnienia obsady w moim akwarium 112l gdzie na obecna chwile mam w nim:
10 brzanek pieciopregich
2 gurami mozaikowe
5 kiryskow spizowych
5 otoskow
oraz kilka krewetek amano i red cherry.
Gorna czesc akwarium jest troche pusta, takie odnosze wrazenie. Sadzicie ze jest sens dokupowac jakis nowy gatunek czy w ogole jaskies rybki?

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu. Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2014 22:14 przez zolf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

obsada wydaje mi się nienajgorsza i wystarczająca - kwestia jeszcze urządzenia akwarium i filtracji (parametry wody pomijam);
mam tylko nadzieję, że gurami - choć łagodne - mozaikowe, to nie trafiły się np.: 2 samce, bo wtedy mogą walczyć;
jeśli góra wydaje się zbyt pusta, to przychodzi mi na myśl tylko jakaś grupka danio lub np. kardynałek chiński - jest tylko problem, bo te rybki wolą chłodniejszą wodę w odróżnieniu od ciepłolubnych gurami mozaikowych.
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Na gurami to akwarium jest za małe. Zbyt mała powierzchnia wody. Nie wiem, czemu piszesz o rybach stref górnych, skoro trzymasz tam właśnie gurami. Ze względu na agresywność tego gatunku, nic Ci nie doradzę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
fiebik
Akwarysta
Posty: 1032
Rejestracja: 25 paź 2009 21:11
Lokalizacja: iława

Post autor: fiebik »

ano tak czułem, że z tym gurami będą obiekcje ;)
ja jako zwolennik dopuszczający ewentualne przerybienia (oczywiście wszystko ma swoje granice i tego nie neguję) raczej nie przesądzałbym z góry gurami mozaikowych na straty.
akurat mozaikowe są jednymi z najłagodniejszych spośród wszystkich odmian gurami. dorastają też do troszkę mniejszych rozmiarów niż np. dwuplame czy marmurkowe i przy odpowiednio urządzonym akwarium jest szansa, że ryby nie będą się męczyć i da się je hodować. dobrze by było tylko, żeby nie okazało się, że to dwa samce, bo wtedy faktycznie w 112l nie ma szans... ;)
oczywiście jest to moje subiektywne zdanie oparte na doświadczeniach sprzed wielu, wielu lat....
Ryby wód krajowych - okonie (esej)
Zapraszam do lektury ;)

"Gdy twoim jedynym narzędziem jest młotek, wszystko zaczyna ci przypominać gwoździe."
Autor: Abraham Maslow
Awatar użytkownika
Wawrzyniec Wiór
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2014 9:04
Lokalizacja: Lubomierz

Post autor: Wawrzyniec Wiór »

Mam pytanie do w/w obsady: o brzankach pięciopręgich przeczytałem, że wymagają filtrowania wody przez torf. Stosujesz to, czy radzą sobie bez ?
Irek.
zolf
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014 16:16

Post autor: zolf »

Co do gurami to dostałem w spadku wraz z akwarium wiec ich nie kupowalem ale niestety trafiły sie dwa samce. Przyznam ze nie ma tragedii bo maja swoje "terytoria", jeden po prostu pływa po prawej stronie a drugi trzyma sie lewej str akwarium bo jak tylko znajdzie sie tam gdzie nie trzeba to jest przeganiany. Na obecna chwile sa wielkosc okolo 6cm ale zamierzam akwarium znowu powiekszyc lecz nie predko bo dopiero w przyszym roku(wiosna) a do tego czasu bede szukal jakiej okazji na okolo 300l wiec bede mial ich gdzie przelozyc.
Co do brzanek pięciopręgich to rzeczywiscie filtruje przez torf akwarium i sadze ze wszystkie rybki na tym pozytywnie wyszly. Poczatkowo trzymał ich bez tego typu filtrowania i dawaly rady ale tez mialem jakies tam korzenie. Tak naprawde zaczalem filtrowac prze torf aby ograniczyc ilosc rozrastajacych sie glonow.
Jesli mowa o kardynalu chinskim to faktycznie przeszkoda tutaj moze byc temperatura. U mnie w akwarium temp. jest ustawiona w granicach 25-27.
Wczesniej w tym zbiorniku bylo wiecej roznorodnych rybek ale nie zauwzylem aby gurami ganialo inne, jedynie meidzy soba. Rybki porazdawalem aby nie robic "smietnika"

wstawiłam do "poprawionego tytułu" nawiasy i litraż, zgodnie z Regulaminem Działu OBSADY. MOD BARA
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Przełożenie gurami do większego zbiornika nie rozwiąże pewnych problemów.
Z własnych obserwacji tych ryb mogę napisać, że są to ryby terytorialne i agresywne w czasie tarła. Agresja przejawia się tak, że - w moim przypadku - samice ganiają siebie i prawie wszystko (poza zatoczkami), a samiec pilnuje miejsca tarła i później gniazda.
Być może jest to kwestia liczby samic, bo zauważyłem, że jedna jakby nie była tolerowana.
Dwa samce - nie wiem, ale terytorializm może odbić się na innych rybach.
Obecnie musiałem przenieść gupiki do innego zbiornika. Otoski na razie im nie przeszkadzają, poza jednym, który już zdechł (goniły go tak, że wcisnął się w kamienie i jak wypływał, to miał zdarty do krwii brzuch).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
zolf
Posty: 8
Rejestracja: 15 sie 2014 16:16

Post autor: zolf »

tak jak wspomnialem u mnie na szczescie do tej pory nie zauwazylam aby gurami ganialo za inny rybkami a mam je ponad pol roki i licze na to ze ta sytuacja sie nie zmieni.U mnie tylko jedna z tych ryb jest agresywna w obec drugiej tego samego gotunku ktora jest ulegla i dopoku sie trzyma swojej strony akwarium nic jej nie gorozi, poza tym nie ma zadnych spiec miedzy rybami. Zakladajac ze gurami nie bedzie niebezpieczne dla innych ryb co mozecie zaproponowac bardziej w gorna czesc w akwarium badz nawet srodkowa?? ale zeby w miare czesto trzymaly sie tego poziomu bo brzanki typowo plywaja raczej w dolnej czesci miedzy roslinami. jedynie gurami plywaja wyzej ew jak jakas rybka sie zapusci ale tez nie na dluzej. prosze o rady
ODPOWIEDZ