[112 l] Akwarium ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Wawrzyniec Wiór
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2014 9:04
Lokalizacja: Lubomierz

[112 l] Akwarium ogólne

Post autor: Wawrzyniec Wiór »

Przede wszystkim Dzień Dobry ! (bo jestem tutaj nowy)
Przymierzamy się z Córką do założenia akwarium właśnie w tym litrażu i zaczynam zastanawiać się nad obsadą. Na razie wychodzi mi coś takiego:

ryby:

1. Razbora Galaxy - ok. 15 szt.
2. Razbora klinowa - ok. 10 szt.
3. Kirysek lamparci - ok. 6 szt.
4. Kirysek Pigmej - ok. 10 szt
5. Jakieś krewetki (koniecznie !)

Z roślin na pewno myślałem o nurzańcu i dobrać będę musiał coś szerokolistnego, i coś drobnego (ponikło igłowe ?).

Pytanie czy ryb nie będzie za dużo i czy ewentualnie dla okrasy można by było wpuścić coś większego w typie zbrojownika. Akwarium nie chciałbym przeładować ani rybami, ani zieleniną.

Parametrów wody jeszcze nie sprawdzałem ale wydaje mi się, że gatunki, które wybrałem, mają dość szerokie spektrum jeżeli chodzi o parametry wody.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam serdecznie na Akwaforum. Proponowana obsada jest do przyjęcia, nad zbrojnikiem radzę się zastanowić mocniej, bo popularny wąsacz niebieski glonami gardzi i lubi kopać w podłożu demolując układ akwarium.

Z roślin: nurzańce, żabienice, kryptokoryny, mchy, mikrosorum. Ten zestaw to standard dla początkujących akwarystów. Roślinami chętnie się podzielę, mogę dorzucić krewetki, wszystko gratis - za zwrot kosztów wysyłki.

Daj jako podłoże do zbiornika drobny żwir lub piasek przemieszany z substratem firmy Filtus np. Floran lub kup pałeczki/kulki nawozowe.

Chętnie pomogę w tworzeniu pięknego i prawidłowo prowadzonego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Wawrzyniec Wiór
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2014 9:04
Lokalizacja: Lubomierz

Post autor: Wawrzyniec Wiór »

Dziękuję serdecznie za chęć pomocy :) Jednak przesyłanie żywych stworzeń przez całą Polskę i to po przekątnej, to chyba średni pomysł (jechałem kiedyś pociągiem relacji Jelenia Góra - Białystok: MASAKRA :lol: ), ale będę miał na uwadze.

Jeżeli chodzi o podłoże, to mam taki pomysł, żeby przez +/- 1/3 długości akwarium dać grubszy żwir, otoczaki i kilka kryjówek z kamieni, a resztę piasek kwarcowy + łupiny kokosa. W związku z tym pytanie czy skałki i kamienie kupować w sklepie, czy można posilić się własnymi zbiorami (mieszkam w terenie urozmaiconym geologicznie i mam dostęp do różnego rodzaju skał) ?

Dodano:

I jeszcze jedno pytanie, czy montowane standardowo w pokrywach oświetlenie T8 2 x 18W wystarczy ? Ewentualnie czy ktoś widział pokrywy w rozmiarze 80x35 z zamontowanym T5 2 x 24W ?
Irek.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Standardowe pokrywy (np. z ABS), na świetlówki T8, mają stateczniki magnetyczne i startery, także raczej zmiana na T5 wiąże się ze zmianą statecznika na elektroniczny (ewentualna ingerencja w pokrywę). Stateczniki najczęściej są takiej mocy, jakiej świetlówki, więc tutaj nie ma za bardzo możliwości manewru. Czasem statecznik "obsługuje" inną moc, ale ta inna moc wiąże się z kolei z długością świetlówki, itd. Dodatkowe oświetlenie jest jak najbardziej możliwe, ale jest to dodatkowo cały zestaw.

Radzę zastanowić się nad belką oświetleniową (i szybą nakrywową).
Pakowanie się w oświetlenie dedykowane to pewnego rodzaju ryzyko - uszkodzenie części wiąże się z zakupem takiej samej, najczęściej niezbyt taniej.

Na 112 l 36W może być mało, ale bardziej skupiłbym się na jakości oświetlenia. Nie sugeruj się nazwami świetlówek, ale konkretnymi parametrami:
- temperatura barwowa, wystarczy 6500 K, barwa biała zimna,
- strumień świetlny (podziel strumień przez moc świetlówki - im więcej, tym większa sprawność źródła światła),
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
crosstowntraffic
Posty: 226
Rejestracja: 20 cze 2013 9:22
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: crosstowntraffic »

W kwestii elektryki to za bardzo nie będę się z Tobą spierać bo zauważyłem że masz spore doświadczenie.
Ale 36W na 112l może być wystarczające o ile zastosuje się folię odblaskową (lub inny odbłyśnik) w pokrywie i rozsądnie rozmieści rośliny. No i pod warunkiem że nie ma się roślin o wysokich wymaganiach świetlnych..Sam jadę na 36W (miałem 112l a obecnie jest 126l) i nie zauważyłem problemów..
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

36W to jest takie minimum. Ostatecznie może być, ale trzeba być świadomym, że holender to raczej nie będzie :D
Przy takim świetle to bez problemu sobie radzą nurzańce, kryptokoryny, mikrosoria, mchy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby spróbować z bardziej wymagającymi roślinami, a nuż się uda :D

Ja mam 36W w 141l i 45cm wysokości akwarium, rosną mi te rośliny co podałem, oprócz tego limnofilia sesiflora (niestety ładnie wygląda dopiero jak dojdzie do powierzchni), rzęsa i rogatek i jakiś glonek który mi ładne kępki tworzy i wygląda lepiej od mchu :D
Światło planuję zwiększyć, do około 50W (albo wymiana na 2x24W, albo dołożę jeszcze jedną świetlówkę do tego co mam)
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

crosstowntraffic pisze:(..) Ale 36W na 112l może być wystarczające o ile zastosuje się folię odblaskową (lub inny odbłyśnik) w pokrywie i rozsądnie rozmieści rośliny. No i pod warunkiem że nie ma się roślin o wysokich wymaganiach świetlnych..Sam jadę na 36W (miałem 112l a obecnie jest 126l) i nie zauważyłem problemów..
Dokładnie o to mi chodzi. Zakładanie konkretnych parametrów z góry to moim zdaniem błąd. Że musi być te 0,5W/l...
Właśnie odpowiednio dobrana obsada roślin i "jakość" światła, nie tylko moc świetlówek i rośliny "jakie dostanę", albo "jakie mi się podobają".
Ja też gdzieś wyczytałem, że np. ważna jest też wysokość akwarium (słupa wody).
A jeśli będę miał np. taflę porośniętą pistią, to gdzie 0,5W/l? To i 1W/l nie pomoże...

A, i wcale nie mam większego doświadczenia, niż Ty Remiku.

Wawrzyniec Wiór:
-wracając do tematu, spróbuj z oświetleniem, o którym napisałeś, posadź rośliny, no i wpuść ryby.
Weż pod uwagę wskazówki przedmówców i obserwuj.
Chodzi o to, abyś miał potem możliwość manewru, jeśli coś trzeba będzie zmienić.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Wawrzyniec Wiór
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2014 9:04
Lokalizacja: Lubomierz

Post autor: Wawrzyniec Wiór »

Jako, że moje akwarium dojrzewa trzy tygodnie, to zaczynam myśleć o wpuszczeniu pierwszych ryb i krewetek. Sprzęt zastosowany w zbiorniku, to:
- pokrywa i 2 x 28W T5 Sylvania Aquastar + Juwel Colour,
- ogrzewanie 2 x 75 W
- filtr Aquael Turbo 1000 + deszczownica.
Na dnie piasek i podłoże JBL, rośliny podstawowe: żabienice, kabomby, różdżyca i anubiasy.

Parametry wody jakie mi się utrzymują:
- GH 8
- KH 3
- pH 6,8
- NO2- 0
- NO3- między 0 a 10 (testy paskowe Tetra 6 w 1)

Zmieniła mi się trochę koncepcja obsady. Chciałbym mieć w akwarium:
- fantom czarny ok 10 szt.
- zwinnik blehera ok 10 szt.
- zwinnik jarzeniec ok 10 szt.
- kirysek panda ok 5 szt.
z krewetek to myślałem o filtrujących i/lub amano + parę karłowatych.

Czy wg Was jest to do przyjęcia ?
Irek.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Obsada jest do przyjęcia, chociaż to jest maksymalny zestaw (radzę zmniejszyć ilość ryb do 8 sztuk każdego gatunku), jaki możesz wpuścić. Radzę ryby dokupować stopniowo, gatunkami, robiąć tydzień przerwy pomiędzy wpuszczeniem kolejnych, żeby jeszcze dać czas na ustabilizowanie się zbiornika i filtracji biologicznej.

Czy posiadasz dodatkowy zbiornik kwarantannowy? Czy ryby będą od znanego Ci i dobrego sprzedawcy?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Wawrzyniec Wiór
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2014 9:04
Lokalizacja: Lubomierz

Post autor: Wawrzyniec Wiór »

Obsadę cały czas planuję uzupełniać stopniowo.
BARA pisze:Czy posiadasz dodatkowy zbiornik kwarantannowy? Czy ryby będą od znanego Ci i dobrego sprzedawcy?
Zbiornika kwarantannowego nie mam, czym taki zbiornik powinien się charakteryzować ?

Jeżeli chodzi o sklepy w Jeleniej Górze, to raczej mały wybór. Znam dwa. Jeżeli jest ktoś na forum z tych okolic i posiada jakieś opinie na temat sklepów w Jeleniej, to prosiłbym o podzielenie się, głównie tymi negatywnymi :wink:
Irek.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zbiornik kwarantannowy jest dojrzałym akwarium w pełni urządzonym, ale bez podłoża i bez roślin. Skoro go jednak nie masz, będziesz musiał uważnie obserwować ryby wpuszczane do akwarium ogólnego. Radzę od razu zakupić CMF i Ichio, na wszelki wypadek.

I jeszcze jedno: nie potrzebujesz dwóch grzałek po 75W, wystarczy jedna. W razie awarii niestety ugotujesz ryby. Ja mam u siebie w 128l grzałkę 5W stałą i 25W z termostatem. Utrzymują temperaturę na poziomie 26 stopni i mam spokój.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Wawrzyniec Wiór
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2014 9:04
Lokalizacja: Lubomierz

Post autor: Wawrzyniec Wiór »

BARA pisze:(...) Radzę od razu zakupić CMF i Ichio, na wszelki wypadek.
Chodziło Ci o preparat o nazwie "Ichtio", czy "Ichio" to coś innego :?: Poza tym widzę preparaty Blue Ichtio, Green Ichtio i Tropical Ichtio. Zaopatrzyć się we wszystkie ?

A co do grzałek, to producent (Aquael - mam grzałki Comfortzone Gold) do akwariów około stulitrowych zaleca 150 W, a że wcześniej planowałem mniejszy zbiornik, to miałem grzałkę mniejszą i po prostu dokupiłem drugą :wink: Na razie widzę, że to całkiem dobrze działa, temperatura utrzymuje się ok. 25ºC a grzałki włączają się sporadycznie.
Irek.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Grzałka 150W do akwa 112l to za dużo, osobiście dałbym max 100W a naljepiej 2x 50W. Raz mi się zdarzyło, że grzałka 50W (AquaEl) zagrzała mi akwarium 40l do 36*C, na szczęście w porę to zauważyłem i krewetki nie ucierpiały.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Oczywiście preparat Ichtio (przepraszam za literówkę), producent Zoolek lub Tropical. To na wypadek ataku kulorzęska czyli rybiej ospy.

O grzałce już napisałam. Za duża = ryzyko ugotowania ryb w razie awarii termostatu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ