Chory Kirysek spiżowy - Pilne

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
izdebski12
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2014 0:34

Chory Kirysek spiżowy - Pilne

Post autor: izdebski12 »

Witam,
Jestem akwarystą "amatorem". Ale o tym może kiedy indziej. Posiadam 3 rybki kiryski spiżowe. 1 kirysek samiec żyje 7 lat, 2 samice żyją po 6 lat.
Problem polega na tym, że jedna samica 6 letnia jest dość mocno osłabiona, ma uszkodzone płetwy, wygryzioną płetwę "ikrową", i drugą uszkodzoną (czerwoną). Cały czas pływa, po osadzeniu się na dnie (jak inne kiryski) odskakuje. Małe gupiki ją podgryzają.
Co ja mam zrobić? Chce aby ta rybka wyzdrowiała, u pozostałych 2 kirysków wszystko ok. Jak mam postępować? jakie kropelki zakupić? Mam też drugie akwa 15L w pełni wyposażone w napowietrzacze. Przenieść ją?


Właśnie zauważyłem, że samiec 7 letni też ma czerwone płetwy, i delikatnie postrzępione końcówki. Natomiast 2 samica jest zdrowa w 100%. O ile inne ryby są "mniej ważne" do tych trzech z uwagi na ich wiek przywiązuje dość dużo uczuć i chciałbym aby wyzdrowiały.

Ryby unikają dotknięcia pogryzionymi płetwami, jak się to stanie to odskakują. Wygląda na to, że małe gupiczki pogryzły im płetwy, a te teraz są pokaleczone. Jak mogę im pomóc? Czy te płetwy odrosną? Samiec ma poszarpane prawą, i lewą, samica - prawą, dolnej lewej do których ikrę znosi prawie już nie ma, natomiast dolna prawa jest czerwona.

posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień".

Podaj informację o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby, bo na razie jest za mało danych od jakiejkolwiek diagnozy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
izdebski12
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2014 0:34

Post autor: izdebski12 »

1. Opisz akwarium wg. wzoru:
- 45L
- 3 kiryski (samiec 7 lat) (samice 6 lat), dużo gupików 1-3cm
- "KIRYSEK TROPICAL", ",microvit basic", "kolorowe płatki tropical"
- mam tylko termometr - 25-27*C
- W ogóle nie podmieniam wody, jak robi się szambo ryby wstawiam do akwarium 15L, zmieniam w 100% wodę, uzdatniam ją AquaSafe, i mam czystą krystalicznie wodę, a rybki się cieszą :)
- Ostatnia operacja czyszczenia - miesiąc temu
- miesiąc temu
- Filtr Aqua Turbo Filter 350 z uwagi na częsty narybek zamontowana tylko gąbka, mam również dodatkowo jakieś kamyczki w pojemniczku.

2. Opisz objawy choroby:
-Ryba osłabiona
-Płetwy obgryzione
-Czerwone punkty na rybie
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Brak podmian wody i doprowadzanie do "szamba" jest błędem w postępowaniu z rybami, ponieważ gwałtownie zmieniasz im warunki i parametry wody, osłabiając układ immunologiczny.

Podaj proszę pH, GH i KH oraz przede wszystkim NO2.
Podejrzewam, że masz w akwarium za dużo ryb, bez podmian wody niestety staje się ona trująca (NO2) i stąd problem bakteryjny, jak sądzę.
Czy kiryski mają się gdzie schować w akwarium? Czy na dnie jest piasek? Ile masz w tej chwili gupików?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
izdebski12
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2014 0:34

Post autor: izdebski12 »

Kiryski mają się gdzie chować - jest korzeń, wulkan, zamek moczarki kanadyjskie. Gupików z 20-30 na oko. Nie mów mi, że żwirek, który jest podłożem jest zły - one żyją już na nim ponad 6 lat i jest w porządku.
Jak mam zbadać parametry wody? Dzwoniłem do kakadu, gość powiedział abym do mojego drugiego akwa 15L przeniósł kiryski przy czym 5L wziąć z ogólniaka, a 10L wlać nowej wody.
Fakt, zawsze gdy jest szambo, ryby zaczynają zdychać po przełożeniu ryb do nowej wody nagle robią się bardziej żywsze, i przestają zdychać.
Czyli podmieniać wodę w ogólniaku?

Ile litrów wylewać, ile wlewać? Ogólniak ma 45L No ile tygodni?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Twój temat wygląda jak prowokacja.

Wodę należy podmieniać regularnie do tydzień w ilości ok. 20% na odstała.
Akwarium 45l jest za małe na tak dużą ilość ryb, jak masz w tej chwili. Filtr nie wyrabia w biologicznym oczyszczaniem wody i ryby się trują.
Poczytaj na temat cyklu azotowego w akwarium. Zajrzyj do podstaw akwarystyki, zapoznaj się z wymaganiami ryb, jakie trzymasz.

Zaopatrz się w test na NO2 (może być kroplekowu Zooleka). Zmierz parametry wody.

Na chwilę obecną zacznij podmieniać wodę co kilka dni. Zastanów się nad zakupem większego akwarium, jeżeli chcesz hodować gupiki. Znajdź zbyt na młode, oddaj większość ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Nie wiem co ci napisać,radę mam jedną: weź ryby zamroź to podobno najbardziej humanitarny sposób likwidowania ryb,natomiast do akwarium wsyp może ziemi do kwiatków i jakiegoś fajnego kwiatka zasadź.
izdebski12
Posty: 4
Rejestracja: 20 wrz 2014 0:34

Post autor: izdebski12 »

Słuchajcie, To, że nie jestem specem w akwarystyce nie znaczy, że nie mogę hodować ryb. Znam się doskonale na silnikach spalinowych. Akwarium 15L pierwsze założyłem w wieku 7 lat. Teraz mam lat 18. Dziadek hodował rybki w latach 70-80. Żadnych phpów itd. nie było. Zwykły termometr, i wszystko było w porządku. Rozumiem, że woda robi się tosyczniejsza z biegiem czasu, a ryby się osłabiają. W jaki sposób mogę temu zapobiegać w trybie automatycznym? Nie chce robić chlapanek po domu co parę dni. Może jakiś filtr? Jakieś krople odkażające? Mam jakąś puszkę ze żwirkiem, i czarnymi małymi "walcami", które było dołączone do filtra, jednak nie montowałem tego z uwagi na dość częsty mały narybek gupika. Co najlepsze kiryski są podskubywane jedynie przez bardzo młode gupiki. Starsze gupiki boją się kirysków. W sprawie gupików prosta sprawa - stare zdychają, rodzą się nowe. Z kiryskami było troszke inaczej - 7 lat temu kupiłem samca, i samicę, udało mi się rozmnożyć parkę. Powstało bardzo dużo kirysków. Sprzedawałem je, miałem ich z 30. Nagle coś się zesrało, i 4 lata temu w bardzo szybkim tempie pozdychały - jeden za drugim. Do tej pory wytrzymał samiec zakupiony 7 lat temu, i dwie samice mające po 6 lat. Tak jak już wspomniałem do tych trzech rybek jestem dość mocno przywiązany.

Jutro wyczyszczę akwa 15L, wleje 5L wody z ogólniaka, i 8L nowej z kranu. Co dalej? Może jakieś kropelki. Oczywiście uzdatnię AqaSafe-em.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Rozumiem Twój zapał akwarystyczny, ale niestety jak sam widzisz, Twoje działanie prowadzi stale do śmierci ryb. Jest po prostu działaniem nieprawidłowym.

Załóż prawidłowo akwarium z podłożem dla kirysków, daj dobry filtr z kompletnymi wkładami, posadź rośliny, zamontuj pasujące dla nich oświetlenie, wywal zamek i sztuczne ozdoby, podmieniaj wodę co tydzień w ilości 20% na odstałą, kontroluj parametry wody, nie przerybiaj zbiornika, oddaj gupiki. Zapoznaj się z informacjami na temat cyklu azotowego i przemian fizyko-chemicznych zachodzących w wodzie akwariowej. Zdobądź wiedzę dotyczącą wymagań i potrzeb ryb, jakie trzymasz.

To jest komplet rad akwarystycznych od moderatora mającego ponad trzydziestolenie doświadczenie z akwarystyką słodkowodną. Na silnikach się nie znam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ