Co jest mojemu rakowi.?

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dworniś
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2014 13:17

Co jest mojemu rakowi.?

Post autor: dworniś »

Mój rak marmurkowy od 3 dni dziwnie się zachowuje, porusza się bardzo rzadko i ciężko mu to idzie, jest ociężały i ostatnio nawet myślałam ze nie żyje bo przez cały dzień sie nie ruszał , zwykle był bardzo żywotny jak chciałam wyłowić go delikatnie odskoczył i żółwim tempem schował sie do "domku" . Nie wydaje mi się żeby miał wylinkę, co mu może być.?
Jest trzymany w ok 5 litrowym akwarium ,jest w nim sam, ma z 3-4 cm, karmie go codziennie pokarmem dla raków i krewetek lub ochotkami pare razy dziennie zależy czy żeruje.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Po pierwsze, przeniosłem temat do odpowiedniego działu.
Po drugie, napisz jakie są parametry wody w jakiej rak żyje i dlaczego trzymasz go w tak małym słoiku? Masz tam jakiś filtr?
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
dworniś
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2014 13:17

Post autor: dworniś »

mam filtr nbf -300 , nie znam dokładnych parametrów wody jak ją wlałam była odstana , wcześniejszego raka trzymałam w tym akwarium i nie było problemu przeżył 1,5 roku a miał jakieś pół roku jak go dostałam trzy dni temu karmiłam go ochotkami i nie zjadł wszystkich więc mu część wyłowiłam ale czy mógł się nimi otruć.?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trzymanie raka w 5l jest dla niego katorgą. Załóż większe akwarium.

Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę? Jeżeli tego nie robisz, zrób to od razu, podmień na odstaną przynajmniej 50% wody. Usuwaj regularnie resztki pokarmu, odświeżaj wodę co dwa-trzy dni. Jaka jest temperatura wody? Czy w akwarium są rośliny?

Rak marmurkowy dorasta do sporych rozmiarów, wymaga zbiornika minimum 54l, licznych kryjówek, czasowego pokarmu roślinnego do skubania. W 5l najprawdopodobniej następuje karłowacenie, które objawia się przerostem organów wewnętrznych i powolną śmiercią skorupiaka.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dworniś
Posty: 3
Rejestracja: 24 wrz 2014 13:17

Post autor: dworniś »

"Akwarium, dla raków marmurkowych może być małe (nawet 10 litrów), choć oczywiście, im większe, tym lepsze." przepisane ze strony poświęconej tym raczkom, narazie jest mały i uważam ze jeszcze przez miesiąc może być w 5 litrowym potem zamienie na większe, wymieniam wodę conajmniej raz w tygodniu na odstaną conajmniej 3 dni wodę zależy od zabrudzeń częściowo lub całkowicie, on jest chory tylko nie wiem na co może być jest w tym akwarium dopiero tydzień ciągle ma filtrowaną wodę i karmie go w małych dawkach, w pokoju mam ciepło więc w akwarium powinna być podobna temperatura jak na zewnątrz raczej nie jest zbyt chłodna ani zbyt ciepła bo ma powyżej 3 stopni a poniżej 30 (takie są granice temperaturowe tych raków)
ODPOWIEDZ