Problem z glonami lub czymś podobnym akwarium 54l

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Możesz zabrać rzęsę ze stawku, tylko przed wrzuceniem do akwarium dokładnie ją przepłucz a potem kontroluj jej ilość na powierzchni wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

alan86 pisze:Bylem w sklepie dzisiaj, niestety plywajacych nie maja.
Popytaj/poszukaj pistii rozetkowej (Pistia stratiotes) - roślina pływająca, chwast wodny m.in. do oczek (inne nazwy to topian, czy sałata wodna).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Wawrzyniec Wiór
Posty: 15
Rejestracja: 25 lip 2014 9:04
Lokalizacja: Lubomierz

Post autor: Wawrzyniec Wiór »

Ja osobiście miałbym obawy przed daniem do akwarium roślin odłowionych w naturze nawet po dokładnym przepłukaniu. Chodzi mi głównie o mikroorganizmy, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć, a które mogą "narozrabiać" w akwarium. Sam kupiłem na Allegro limnobium i salwinię, jestem z zakupu zadowolony, bo rosną jak wściekłe a przy okazji przyczepiła się do tego rzęsa i chyba parę kawałków wgłębki.
Irek.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

Problem glonów nadal istnieje, wszystkie rośliny jakie kupiłem już są pokryte delikatną warstwą a od kupna minęło zaledwie kilka dni. Już teraz ciężko usunąć ze wszystkich liści ten puch.
Dużo zielenizny pojawia się na kamieniach jeżeli światło pada bezpośrednio, pod kamieniami nie ma glonów. Dodam tylko że tak samo było przed wymianą światła.
Czy lanie nawozu dla roślin - węgla organicznego pomoże?

http://naforum.zapodaj.net/6ab7099323d4.jpg.html

Czy są możliwe jakieś inne jeszcze przyczyny glonów?
Co ile się filtr kubełkowy czyści i jak?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmieniasz wodę?

Masz fatalne podłoże dla roślin. To jest jałowy żwir, w którym mają problem z ukorzenieniem się i znalezieniem materiałów pokarmowych.

Rada: podmieniaj regularnie wodę, daj kulki/pałeczki nawozowe w okolice korzeni roślin pod żwir, przysyp żwir drobnym piaskiem który mieszając się wniknie pomiędzy kamyczki, daj rośliny na powierzchnię wody (pisaliśmy o nich wcześniej). Usuwaj - wycinaj, najbardzie zaglonione liście. Korzenie wyjmij z wody i wyczyść mechanicznie.

Po trzech-czterech tygodniach glony powinny powoli zacząć zanikać.

Czy zastosowałeś chociaż jedną naszą radę z poprzednich postów? Możesz nam opisać działania, jakie ostatnio podjąłeś? Bo widzę teraz, że znowu napisałam Ci to, co czytasz w całej dyskusji...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

Wodę podmieniam co kilka dni.
W podłożu mam żwir i nawóz pod spodem który jest od momentu założenia akwarium na całej powierzchni.
Kulki nawozowe są pod każdą roślinką (od 5 dni ;)).
Rośliny na powierzchni wody mam 2 - sałaty. Niestety rzęsy nie było w stawku więc na dniach spróbuje załatwić z innych miejsc.
Korzenie czyszczę mechanicznie za każdym razem, ale nie wszystko udaje się wyczyścić (pod lampami wszystko widać pod umywalką, czy w misce nie widać wszystkiego).

Zatem stosuję się do Waszych rad (przynajmniej się staram), ale martwię się o akwarium stąd tyle moich obaw.

Zatem czekam cierpliwie 3-4 tygodnie i dam znać jak sytuacja wygląda.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Problem glonów to szeroki temat: wykorzystują to, co mogą i czego jest w nadmiarze (i pewnie tego nie widać). To tak, jakbyś skarżył się na bardzo szybki wzrost roślin. A problem jest z glonami, a nie z roślinami.
Coś jest nie tak, skoro nie piszesz o roślinach (czy rosną), a skupiasz się na technice w akwarium i glonach. Oświetlenie i filtr swoją drogą - masz podpowiedzi, ale zasadź więcej roślin (wrzuć moczarkę, rogatka - to, co jest dostępne, tanie i szybko rośnie).
I czekaj...
Mam jakieś zielenice, ładnie obrastają korzeń - ale poza drobnymi kłaczkami, ściganymi przy odmulaniu, nie obrastają mi roślin.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
alan86
Posty: 35
Rejestracja: 23 sty 2014 12:31
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alan86 »

ostatnio zauważyłem zwiększoną liczbę bąbelków powietrza w akwarium, zdjęcia poniżej:
http://zapodaj.net/23b2f53393e8f.jpg.html
http://zapodaj.net/ebf30abfe0c33.jpg.html
Czy mam powody do niepokoju?

Jeżeli chodzi o rośliny to widać że zaczynają rosnąć, ciężko mi stwierdzić co będzie dalej, bo rośliny, nawóz pod roślinami i samo oświetlenie mam od całkiem niedawna..

Ostatni raz akwarium czyściłem w czwartek a dzisiaj widać na szybie i kamieniach wyraźny nalot (zielony).
ODPOWIEDZ