chude i przerzedzające się roślinki

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
prz3mooo
Posty: 51
Rejestracja: 19 wrz 2008 22:14

chude i przerzedzające się roślinki

Post autor: prz3mooo »

Mam taki problem z roślinami, mianowicie rośliny tracą jędrność, przerzedzają się liście i tak jakby zrobiły się wąskie/chude.
Nie mam dostępu do testów żeby sprawdzić parametry, ale może jakiś ekspert jest wstanie powiedzieć czego można dodać do akwa, żeby roślinki znów nabrały kształtów.
Dodam tylko, że roślinki ze wzrostem raczej problemów nie maja, wypuszczają nowe pędy i ładnie pną się w górę.

Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

O ile dobrze zrozumiałem problem z Twojego opisu, to rośliny "wyciągają" się ku górze. Jeśli tracą jędrność, stają się wąskie, chude i nie mają problemów ze wzrostem (wypuszczają nowe pędy i ładnie pną się w górę), to najprawdopodobniej brakuje im odpowiedniego światła. Po prostu szukają dostępu do światła.
To tak "na szybko", co wiem na podstawie swoich doświadczeń. U mnie denna partia to wąskie, chude i wyciągnięte badyle, wyżej, ładnie rozrośnięte rośliny (i też nie mają problemu ze wzrostem, też wypuszczają nowe pędy).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę o więcej informacji: litraż akwarium, zastosowane podłoże, nawożenie, dokładny opis oświetlenia, gatunki roślin, filtracja, temperatura, podmiany wody, obsada, karmienie itd. itp.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
prz3mooo
Posty: 51
Rejestracja: 19 wrz 2008 22:14

Post autor: prz3mooo »

Akwa ma 38l, średni żwirek, temp. ok 25 stopni, raz na tydzień czasem na dwa podmiana 10l wody, obsada 4 kiryski, parę/paręnaście gupików, karmione dwa razy na dobę mieszanką tropicana, oświetlenie to led 60smd 3,8w zimny białe, świeci od góry. Akwa przykryte szybĄ.
Rośliny:
vallisneria spiralis
heteranthera zosterifolia
Hygrophila salicifolia
Shinnersia rivularis
ludwigia repens green
Hygrophila polysperma
cryptocoryne wendtii green
Sagittaria subulata
moczarka kanadyjska
Bacopa monnieri
ceratopteris cornuta
ceratopteris thalicroides
hydrocotyle leucocephala
limnophila sessiliflora
rogatek sztywny
pistia
mech jawajski
mech stringy moss
Monosolenium tenerum
i to po kilka kilkanaście gałązek.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No i wszystko jasne, moim zdaniem oczywiście. Masz rośłiny światłolubne. LEDy nie są dla nich odpowiednie. Zmień źródło światła na świetlówki o barwie 865, daj minimum 18W.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
prz3mooo
Posty: 51
Rejestracja: 19 wrz 2008 22:14

Post autor: prz3mooo »

Zmieniłem już oświetlenie, ale widzę że na roślinkach występuje jakiś osad? Nie wygląda to na glony a raczej resztki jedzenia?
Da rade to jakoś usunąć czy tylko wywalenie obrośniętych roślinek wchodzi w grę?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli pokarm, to spleśniały, tylko - moim zdaniem - jest on na roślinach. Na podłożu nie zauważyłem (a jest ?). Miałem okresowo podobnie na rogatku, zniknęło samo.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
prz3mooo
Posty: 51
Rejestracja: 19 wrz 2008 22:14

Post autor: prz3mooo »

Na podłożu nie ma raczej nic. Najwięcej jest na tych delikatnych roślinkach.
Zauważyłem, że niekiedy jakby rybki to skubały.
ODPOWIEDZ