chory gupik?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Michu86.....
Posty: 30
Rejestracja: 16 lis 2014 20:55
Lokalizacja: Poznań

chory gupik?

Post autor: Michu86..... »

Witam wszystkich.
Zauważyłem że jeden z moich gupików samiec ma złożoną,sklejoną płetwe ogonową i grzbietową i jego ogon jest pochylony ku dołowi.Co to może być,rybke przeniosłem do osobnego zbiornika
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapoznaj się z Regulaminem Działu Choroby i podaj nam więcej informacji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Michu86.....
Posty: 30
Rejestracja: 16 lis 2014 20:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Michu86..... »

mam akwarium 54l.fitr kaskadowy hydor bravo 200,napowietrzacz,temp. wody 24-25 stopni,parametrów wody nie znam,nie zakupiłem testów jeszcze.obsada ok 12 gupików,2 kiryski,2 zbrojniki(małe;)) 4 krewetki RC.3 ampularie,kilka świderków,3 żabki.zbiornik gęsto zarośnięty.odłowiłem jednego gupika w inny zbiornik gdyż zauważyłem że ma sklejoną pletwę ogonową i grzbietową i jest jakiś apatyczny.Ponadto od rana,że tak powiem niemoże się do końca wypróżnić i mu cały czas wisi:)u innych rybek nic niepokojącego niezauwarzyłem,czasami obcierają się o rośliny niektóre osobniki ale rzadko.Akwarium mam od miesiąca,kupione od kogoś kto już niechciał się nim zajmować.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gupik nie przechodził kwarantanny?

Objawy wskazują na pasożyty wewnętrzne lub złe żywienie, ryba może być do odratowania, o ile nie jest w stanie zaawansowanym. Zastosuj Capifos (Capicaps) - jest do kupienia w prawie każdym sklepie akwarystycznym. Możesz taką kurację zastosować również w akwarium ogólnym, ale rośliny nieco przysiądą.

Objawem posożytów wewnętrznych są głównie długie nitkowane odchody, ciągnące się za rybą sporo czasu.

Oczywiście w trakcie leczenia nie należyt podawać dla gupika żadnych pokarmów możonych lub żywych.

Przypominam, że gupiki potrzebują w diecie dużego udziału związków roślinnych, więc jeżeli do tej pory nie kupiłeś takiej karmy, koniecznie ją kup.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Michu86.....
Posty: 30
Rejestracja: 16 lis 2014 20:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Michu86..... »

Witam.
Wracam do tematu gupików.odłowiłem wczesniej opisanego gupika,który zdechł,po 2 tyg. spokoju kolejne dwa gupiki dostały podobne objawy/dziś musiałem się ich pozbyć,samica była bardzo chuda,wręcz dostała wężowatych kształtów+posklejane płetwy,samiec podobnie lekko przygarbiony płetwy posklejane,mętne kolory,dziś wieczorem unosił się już tylko w toni wodnej bez oznak jakiegolwiek ruchu.zastosowałem środek polecony w sklepie firmy sera baktoforte.Sądze jednak że to jednak niepomoże.Reszta gupoli wygląda normalnie narazie,czy profilaktycznie moge zastosować Capifos?Czy mam czekać na kolejne objawy u innych ryb,nitkowate odchody itp???
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Leków nie należy ze sobą mieszać, więc raczej najpierw podmień kilka razy duże ilości wody. Sera bactoforte, jeżeli jest na nicienie, a nie na bakteryjne zakażenia wewnętrzne, powinna być skuteczna. Nie znam tego leku.

Capifos zawsze był skuteczny, ale kuracja jest długotrwała, o czym należy pamiętać. Gupiki jakie masz w tej chwili na pewno są zakażone pasożytami, więc leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Michu86.....
Posty: 30
Rejestracja: 16 lis 2014 20:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Michu86..... »

no to niestety jest on na zakżenia bakteryjne a nie nicienie;(zastosuje Capifos
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

no to trzeba najpierw czytać informacje przed podaniem leku...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Michu86.....
Posty: 30
Rejestracja: 16 lis 2014 20:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Michu86..... »

stosował ktoś kiedyś lek capifos?zakupiłem ale mam obawy przed użyciem go w ogólnym.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

lek na robaki wybije ci krewetki
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wybije krewetek, kto koledze takich rzeczy naopowiadał? Stosowałam Capifos kilkakrotnie w akwarium ogólnym ze względu na problemy molinezji (nicenie), które przywoziłam od znajomego. Krewetki żyją i się mnożą do dzisiaj. Lekko zareagowały rośliny, głównie mchy i wgłębka.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Michu86.....
Posty: 30
Rejestracja: 16 lis 2014 20:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Michu86..... »

a kiryski i zbrojniki? czytałem żę to je może zabić
ODPOWIEDZ