poważny problem z glonami...

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
klubber85
Posty: 15
Rejestracja: 30 wrz 2014 15:08

poważny problem z glonami...

Post autor: klubber85 »

witam akwarystów!

Mam spory problem z glonami, znaczne ilości glonów pojawiają się na roślinach (zwłaszcza na mchach...), walczę juz z nimi od 3 tygodni, robię podmiany co 4-5 dni ok 20%, do tego leję CARBO (dawka x2 zalecana przez producenta) juz nie wiem co zrobic zeby sie ich pozbyc dlatego prosze was o pomoc

Po podmianie wody i porządnym oczyszczeniu akwarium z glonów mam spokoj na dwa, góra trzy dni.. poźniej sytuacja wraca do "normalnego" stanu jak na załączonych fotkach.. Dodam jeszcze ze praktycznie codziennie usuwam mechanicznie glony z roslin i mchów..

Jeśli chodzi o parametry wody to:
GH - 13
KH - 6
pH - 7
NO2/NO3 - 0

swiatlo 2x39W - swieci się od 15:00 - 23:00 (zwiększane było stopniowo od 6 godzin +1h więcej na tydzień, az doszedłem do 8h)
obsada - 8 otosków, 11 neonów czerwonych, 5 sakur
karmię rybki raz dziennie pokarmem Tropicala - Supervit
start akwarium 13 września 2014..

co moge zrobic zeby sie ich pozbyc??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj proszę litraż akwarium. Nie lej chemii do wody. Mam wrażenie, że problem jest z oświetleniem (za dużo? zła barwa?).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Świeć 12h, daj jakieś szybko rosnące rośliny (rogatek) a także rośliny na taflę wody (pistia, rzęsa). Co się da wyjmij z akwarium przegotuj, lub przelej wrzątkiem, wyszoruj szczoteczką. Bardziej zaatakowane pędy roślin usuń. Usuwaj glony ręcznie ile się da. Czekaj aż się

Inne wyjście - polubić.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
klubber85
Posty: 15
Rejestracja: 30 wrz 2014 15:08

Post autor: klubber85 »

litraz akwa to 160l (100x40x40), lampy to Sylvania Grolux + Sylvania Luxline plus 865
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co jest podłożem? Czy stosujesz jakieś nawożenie przykorzeniowe? Rośliny wyższe na razie przegrywają walkę z glonami. Nie lej węgla do akwarium, bo karmisz nim glony. Oświetlenie powinno być włączone 12 godzin na dobę bo taki jest czas dnia tropikalnego i tyle potrzebują rośliny do efektywnej fotosyntezy. Walka z glonami polega głównie na stworzeniu bardzo dobrych warunków wzrostu dla roślin wyższych.

Na razie: podmieniaj wodę, usuwaj glony mechanicznie, nie lej chemii do wody (zostaw CARBO), daj pałeczki/kulki nawozowe w dno, zacznij świecić dłużej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
klubber85
Posty: 15
Rejestracja: 30 wrz 2014 15:08

Post autor: klubber85 »

ok, swiatlo bede stopniowo zwiekszal po godzinie az do 12h, carbo odstawie

podloze to ASII+, zadnego nawozenia pod korzeniami nie dawalem (czytalem, ze przy tym podlozu nie trzeba).

podmiany co 4 dni?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

klubber85 pisze: Jeśli chodzi o parametry wody to:
GH - 13
KH - 6
pH - 7
NO2/NO3 - 0
Obstawiam, że tutaj jest problem. Zmniejsz trochę ten parametr KH, obniż pH (widziałem neony...). Moim zdaniem będziesz miał wysoki amoniak (NH3). Zmierz jeśli możesz i podaj tę wartość.
Jak uzdatniasz wodę do podmian?
Poza tym pisałeś, że otoski w Twoim akwarium załapały ospę - wyleczyłeś? Jak się to skończyło?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ