[112L] Ogólne, towarzyskie- początkujący prosi o pomoc

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

[112L] Ogólne, towarzyskie- początkujący prosi o pomoc

Post autor: vatone »

Witam,
na wstępie dzień dobry wszystkim na forum, bo to mój pierwszy post.

Posiadam akwarium 112L o standardowych wymiarach. Akwarium zostało zresetowane.
Aktualnie zbiornik dojrzewa i planuję aby dojrzewał jeszcze tydzień- dwa. Przy resecie użyłem części wody ze starego akwarium co powinno nieco ułatwić ten proces.
W akwarium jest filtr Aquael wewnętrzny (niestety nie mogę teraz sprawdzić dokładnego modelu).
Parametry wody:
pH ok. 7 (woda kranowa ma ok. 7,3-7,5 jednak po wlaniu do akwarium odczyn zasadowy znika)
woda jest miękka do średnio twardej (180-220 mg CaCO3/l)
temperatura wody ok 25 stopni Celsjusza
oświetlenie 2x18W
W akwarium jest na razie niewiele roślin, a może inaczej: są to małe sadzonki, więc akwarium wygląda na dość opustoszałe. Mam jednak nadzieję że niedługo urosną i będzie to wyglądało ciekawiej. Nazw roślin nie znam, oprócz anubiasa. Ogólnie- większość roślin jest szerokolistna, z tyłu akwarium rośnie tylko taka "trawa", o długich liściach szerokich na ok. 1 cm.
Są również 2 korzenie.

Na dnie jest: podkład akwarystyczny do roślin (drobny żwirek), a na tym wartstwa dość grubego żwiru (kamyszki) pomieszana z drobnym żwirkiem. Warstwa podłoża nie jest zbyt gruba, kilka cm.
Dno ma dośc jasny kolor, ponieważ jest dużo jasnego żwirku.

Nie mam doświadczenia w dobieraniu obsady. Na pewno w zbiorniku znajdzie się jeden zbrojnik niebieski, bo już go posiadam (został z poprzedniej obsady, resztę ryb oddałem). Chciałbym dokupić drugiego zbrojnika.
Chciałbym też, aby w zbiorniku znalazła się jedna ławica i może kilka innych małych rybek, jeśli to możliwe.
Jeśli chodzi o ławicę, myślałem nad:
Neon Innesa LUB Razbora Klinowa LUB Danio pręgowany - nie wiem ile sztuk powinna mieć taka ławica- 10? 12?
Do tego np. parka jakichś małych pielęgniczek np. Ramireza.
Czy coś więcej- licze na propozycje, jak już napisałem doświadczenia nie mam.

Nie chcę żeby w akwarium panował za duży tłok. Chyba że lepiej dla ryb będzie jak będzie ich więcej.

Proszę o poradę co będzie najlepsze do takiego akwarium.

Vatone

Załączam wygląd akwarium w dniu resetu. To było jakiś tydzień temu. Jak wspomniałem mam nadzieję że szybko się rozrośnie i zapełni akwarium.
Załączniki
20141123_125335.jpg
20141123_125335.jpg (81.69 KiB) Przejrzano 183 razy
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Witam.
Dobrze, że akwarium dojrzewa i pytasz o obsadę, zanim jeszcze coś kupiłeś :D
Co do zbiornika to nie jest to 112l bo to akwarium profilowane, więc trochę z tych 112 obcięto. Nie podoba mi się tapeta (ale to kwestia gustu), nie podoba mi się dno i tu już jest pewien problem, bo zbrojniki i pielęgniczki na dnie powinny mieć piach. Możesz zebrać ten gruby żwirek, ile się da i wsypać piasku kwarcowego.
Do zbrojników i pielęgniczek pasować będą neony czerwone. Ławica licząca około 12-15sztuk, lub inne kąsaczowate z ameryki południowej.
Pozdrawiam.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

Post autor: vatone »

Tło planuję zmienić na pewno, na ciemniejsze, bo też mi się nie podoba.

Racja, to jest chyba 105L - pomyliłem się.

Kurczę, z tym żwirkiem może być problem, żeby go zebrać. A ile tego piasku powinno być na dnie żeby było dobrze? Ewentualnie czy mogę dosypać piasku na to co już jest albo np. zrobić taką "plażę" z jednej strony zbiornika? chociaż wątpię czy będzie to ładnie wyglądało. I pewnie rozwali się po jakimś czasie.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Piasku to tak z 3-4cm, możesz dosypać na to co jest, ale kamienie pewnie wyjdą na wierzch.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

Post autor: vatone »

OK. Zastanowię się nad tym i pewnie zakupię piasek.
A możesz podpowiedzieć jakie rośliny są w zbiorniku? Jedna np. jest przed korzeniem, taka ciemna. I te małe szerokolistne przy samym dnie (nie wiem czy to widać)
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

te przed korzeniem to chyba jakieś zwartki (cryptokoryna becketti?). Reszty nie znam.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z roślin: żabienica blehera i nurzaniec olbrzymi (tak mi się wydaje). Przy korzeniu kryptokoryna Wendtii odmiany brązowej.

Dosyp piasek na te kamyczki, bo inaczej resztki pokarmowe i odchody ryb będą gnić w szczelinach. Takie ułożenie dna jak zrobiłeś jest nieprawidłowe.
W celu prezentacji akwarium proszę o założenie tematu w dziale OBSADY.

W celu dobrania obsady proszę o podanie parametrów wody: pH i twardości.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

Post autor: vatone »

BARA pisze: W celu prezentacji akwarium proszę o założenie tematu w dziale OBSADY.

W celu dobrania obsady proszę o podanie parametrów wody: pH i twardości.
Przecież jesteśmy w dziale obsady.

A parametry wody podałem w pierwszym poście. Chyba go nawet nie przeczytałeś :(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No tak, miałam na myśli dział Galeria.

Parametry wody już widzę - przepraszam za uwagę.

Do takiego akwarium w toń wody dobrze nadają się bystrzyki np. ozdobne, na dno kiryski (o ile dosypiesz sporo piasku), wyżej parka prętnika karłowatego (nie zapominać o roślinach pływających).
W oświetleniu warto będzie dołożyć jeszcze jedną świetlówkę - pisaliśmy o tym wielokrotnie, zapraszam do działu Sprzęt i Autorskie Rozwiązania.

Jeżeli wolisz ryby żyworodne, to pomieszanie zmienniaka plamistego z gupikami też będzie ładnie wyglądać.

Na "ławicę" ryb nie licz, to jest za małe akwarium. Zarówno neony jak i bystrzyki oraz razbory będą pływać po całym akwarium. Danio jest zimnolubne, więc odradzam ten gatunek.

Można skomponować obsadę z parką pielęgniczke ramireza lub haremem kakadu przy dnie (koniecznie piasek i kilka skorup kokosa), w toń neony i bystrzyki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

Post autor: vatone »

Czyli zasadniczo dosypanie piasku zwiększy moje możliwości jeśli chodzi o obsadę.
Dzięki, wezmę to pod uwagę.

Gdybym jednak nie zdecydował się na dodatkowy piasek, to do zbiornika mogę wpuścić 10 neonów, kilka bystrzyków i parkę prętnika karłowatego (przy dołożeniu roślin pływających- jakie polecasz?) i będzie OK?
Zastanawiam się tez nad obniżeniem temperatury wody do 23-24 stopni- bardziej optymalna zarówno dla neonów jak i prętnika nawiązując do różnych źródeł.

Pomyślę jeszcze nad tym piaskiem. Może się zdecyduję.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dosypanie piasku lub zdjęcie warstwy nienaturalnych kamyczków jest podstawowym działaniem jakie w tej chwili powinieneś zrobić. Pozostawienie tego podłoża tak, jak jest, grozi zanieczyszczeniem wody związkami pochodzącymi z gnijących resztek, jakie się pojawią w szczelinach pomiędzy grysem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

Post autor: vatone »

Naprawdę?
Przez wiele lat miałem tylko te kamyczki i nic więcej, a rośliny rosły szybko i wysoko, glonów nie było, ryby nie zdychały. Teraz dołożyłem drobne podłoże, pomieszałem kamyszki z drobnym żwirem i będzie gorzej?
No dobra, a zakładając że nasypię tam piasku, to co będzie się działo z tymi resztkami? Będą gniły tyle że na powierzchni piasku?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Może wykonujesz takie czynności jak podmiana wody?Właśnie wtedy możesz te resztki zbierać.
vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

Post autor: vatone »

OK, teraz wszystko jasne :)
ile tego piasku będę potrzebował? 20 kg wystarczy? Mogę go wsypać na to co jest już na dnie i będzie dobrze?
vatone
Posty: 30
Rejestracja: 26 lis 2014 21:17

Post autor: vatone »

Przepraszam za post pod postem ale potrzebuję odpowiedzi na pytanie, czy 20kg piasku na dno tego akwarium wystarczy. Dno ma wymiary 80x35cm, ścięte z przodu.

Piasek jednak BĘDZIE! :) zostanie dosypany na to co już leży na dnie.

Planowana obsada:
- neon czerwony / neon Innesa (raczej ten drugi bo nie wiem czy czerwone dostanę u siebie w akwarystycznym) 10-12 szt.
- prętnik karłowaty 1 para
- zastanawiam się czy coś może dorzucić na dno- jakieś kiryski? Piasek będą miały zapewniony. Bardzo proszę o poradę.

Jeśli chodzi o parametry wody, to spodziewam się że pH spadnie poniżej 7 a to dlatego że jeden z korzeni który aktualnie znajduje się w zbiorniku jest nowy, a jak czytałem wpływa to na lekkie zakwaszenie wody.
Jeśli chodzi o twardość wody to wynosi ona ok. 180 mg CaCO3/l.

Po tygodniu dojrzewania w akwarium panuje spokój, nie ma żadnych glonów, woda jest klarowna.
ODPOWIEDZ