Co i jak? Początki glonów- prośba o pomoc...

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
przemekgda86
Posty: 12
Rejestracja: 12 lis 2014 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Co i jak? Początki glonów- prośba o pomoc...

Post autor: przemekgda86 »

Witam serdecznie, jako że początkujący akwarysta, mam jeszcze wiele nauki przed sobą...Proszę o wyrozumiałość :)
Mam być może śmieszne pytania, akwarium prowadzę od niespełna 2 miesięcy, bakcyl ewidentnie załapany i chcę poznać temat jak najdogłębniej by w przyszłości radzić sobie z problemami i pomagać takim jak ja teraz :D.
Do rzeczy, o ile z podopiecznymi sobie w miarę radzę, to o roślinności nie mam zielonego pojęcia, bazuję na informacjach uzyskanych od lokalnego sprzedawcy i powiedzmy jestem średnio zadowolony.
Szału nie ma, ale moje mało wymagające roślinki jakoś rosną i wyglądają w miarę przyzwoicie-mogło by być lepiej :)
Pytanie pierwsze, czy przy posiadanej przeze mnie roślinności potrzebne jest jakiekolwiek nawożenie?jeśli tak, to jakie?Czy jako podłoże wystarczy gruba warstwa średniej granulacji żwirku akwarystycznego, czy konieczne będzie ułożenie np ziemi ogrodowej, wyścielenie siatką i na to żwirek?
Pytanie drugie, a raczej problem który się u mnie pojawił- chyba zielenica, objawami są pojawiające się żywo zielone kropki na liściach traw i szybach akwarium,kropki miejscami drobne, gdzieniegdzie tworzą małe skupiska, problem pojawił się 3 dni temu, glon na bieżąco usuwany z szyb za pomocą czyścika magnetycznego, niestety po 24h widać że powraca...
Z tego co wyczytałem, zachwiana jest równowaga pierwiastków, ale biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie w ogóle nie nawożę, jak to zbalansować i co zrobić by pozbyć się zielonego paskudztwa i pobudzić trochę rośliny do rozrostu?
Pewnie za chwilę zostanę "zjechany", bo odpowiedzi na moje pytania są dostępne w sieci, ale pod natłokiem informacji nie ogarniam tego wszystkiego...
Prosiłbym "łopatologicznie" Co muszę zmienić, a czego nie robić żeby zbiornik był w dobrej kondycji i cieszył oko :)
Aktualnie planuję zmontować bimbrownię, ale czy ma to sens?


Trochę informacji...

Akwarium 200l z pokrywą start około 2 miesięcy temu.

Ozdoby:

Kokos, duży korzeń, mały korzeń, skałka z grotą.

Rośliny:
Gałęzatka kulista x2
Moczarka kanadyjska 8 sztuk, jako jedyna rozrasta się wręcz szalenie :D
Microsoria Pteropus
Cryptocoryne Undulata
ACORUS DECOR
7 kępek niskiej pierwszoplanowej trawy (nie pamiętam nazwy)

Obsada:

5x neon czerwony
5x neon czarny
4x molinezja black molly (1 samiec + 3 samice)
1x glonojad syjamski
1x glonojad albinos
5x bojownik (harem 1xSD + 4 samice)
4x kirys
4x piskorek
6x gupik (2 samce + 4 samice)

Karmienie:
2 razy na dobę, mają bogate i zróżnicowane menu, naprzemiennie suche płatki, granulki, pastylki, pokarm żywy i mrożony. Dostają tyle, ile są w stanie zjeść, nie przekarmiam ale i nie głodzę rybek :)

Oświetlenie 2x30w z odbłyśnikami (świetlówki 6500k) włączane na 12 godzin


Parametry wody
NO3 15
NO2 0
GH >14*d
KH 6*d
pH 7,5
CI 0

Podłoże: Tylko i wyłącznie żwirek akwarystyczny średniej granulacji.

Nawożenie: Jedynie kulki Filtus w podłożu

Filtracja:
Mechaniczny wewnętrzny 2000l/h (od startu baniaka)
Biologiczny zewnętrzny kubełek HW-303 zeolit/ceramika+biobale/węgiel aktywny (ruszył tydzień temu)
Oba filtry zainstalowane przeciwlegle, z deszczowniami umieszczonymi pod taflą wody i skierowane na nią, wywołując ruch tafli na całej powierazchni baniaka .
Docelowo węgiel aktywny zastąpiony zostanie purigenem i w obieg dołożona zostanie lampa UV-C (w kuble jest już oryginalnie lampa, ale mam co do niej wątpliwości więc jest wyłączona).

Temperatura 26st

Podmiany 20% raz w tygodniu, wodą odstaną 24h.

"odkurzanie" przy każdej podmiance

woda perfekcyjnie czysta i przejrzysta.

Poza nawozem w kulkach nie stosuję absolutnie żadnej chemii- zaprzestałem też stosowania uzdatniaczy do wody na podmiankę- po prostu swoje odstaje i siup do baniaka :)

Jeśli o czymś zapomniałem, proszę pytać.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Kilka uwag:
- wywal węgiel aktywny z filtra, bo to nie jest medium filtracyjne tylko pochłaniacz związków chemicznych z wody
- masz nieco za małe oświetlenie, warto byłoby dołożyć przynajmniej jeszcze jedną świetlówkę o mocy 30W
- rośliny wyższe przegrywają w tej chwili walkę z glonami ze względu na słabe oświetlenie i słabe nawożenie. Dobrze, że dałeś kulki w podłoże, jednak musi minąć nieco czasu, jak roślina zaczną pobierać związki budulcowe z podłożna
- zrezygnuj z lampy UV, będzie tylko wyjaławiać wodę
- molinezje Black Molly to ryby wymagające czasowego zasolenia, nie można ich trzymać z neonami - wymagającymi wody kwaśnej i miękkiej (radzę je oddać)
- masz kirysy czy kiryski? Dla tych ryb, oraz dla piskorków, konieczny jest piasek, a nie żwirek (czy możesz dosypać piasku?)
- bimbrownia do takiego litrażu nie ma sensu, jest za mało wydajna, w dodatku masz za małe oświetlenie i rośliny nie przerobią CO2 (za mała fotosynteza
- wydaje mi się, że masz za mało roślin korzeniowych w dużym litrażu

Czy możesz nam pokazać swoje akwarium? Proszę załóż temat w dziale Galeria, lub tutaj wstaw zdjęcie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Zgaduję: testy paskowe, bo podajesz chlor.
Postaraj się na początek o dwa - trzy testy kropelkowe, na twardości, odczyn o azotyny (NO2). Reszta na początek nie jest niezbędna.
Wiem z własnego doświadczenia, że pojawiające się glony, naloty, pleśnie i gnicie wszelakie, to efekt niedojrzałego akwarium. Nie jest zasadą, że na pewno po 2-3 tygodniach akwarium dojrzeje. Na pewno nie z podłożem, wiem to sam po sobie...
Co do oświetlenia, to dodam, że ważna jest też wysokość zbiornika (dokładniej wysokość słupa wody). Także rośliny umieszczone przy dnie na pewno nie strzelą od razu w górę. Aby jako tako coś z tym zrobić, to właśnie dodać świetlówkę (ale najpierw poobserwuj).
Propozycję obsady ryb i roślin masz podaną. Po prostu czekaj i obserwuj.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
przemekgda86
Posty: 12
Rejestracja: 12 lis 2014 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: przemekgda86 »

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki, już odpowiadam.

BARA

Fotki baniaka-przepraszam za jakość (robione telefonem) http://www.fotosik.pl/u/przemekgda86/album/1709777

Proszę wziąć pod uwagę że dopiero zaczynam, i nie wygląda to pewnie dla Was zbyt ciekawie....Mi się póki co podoba :)
Akwa świeżo po podmiance, i czyszczeniu glonów z szyb, ale widać na jednej z fotek kropki na trawie.


Węgiel aktywny wrzucony tylko po to, żeby usunąć przebarwienia wody z korzeni ( efekt zadowalający), niebawem zamiast węgla zastosowany zostanie purigen jak już wcześniej wspomniałem.

Oświetlenie wiem że jest bardzo słabe, miałem nadzieję że będzie wystarczające dla moich roślin, a z czasem modyfikowałbym je wraz ze zmianą aranżacji i dokładania bardziej wymagających roślin (czytać- nabierania przeze mnie doświadczenia w uprawie roślin).

Przyszłościowo stawiam na power ledy zamiast świetlówek ( możliwość płynnej regulacji mocą i temperaturą barw przy zastosowaniu różnych barwowo diód), myślałem o 10 sztukach XM-L lub XM-L2 o odpowiednio dobranych temperaturach, każda po 10 Wat i około 1000 lumenów, jak łatwo policzyć, w efekcie uzyskałbym dodatkowe 100W i 10000 lumenów ukierunkowanego światła, nie wiem jeszcze jak to termicznie rozwiązać bo mam fabryczną plastikową pokrywę, a diody wytwarzają sporo ciepła.

Jak widać wyższe rośliny wystrzeliły pod same świetlówki, trawa po prawej w kilkanaście dni podwoiła swoją objętość i długość, a moczarka wypuszcza pęd na pędzie, przez ostatni tydzień wszystko się zatrzymało...
Kupiłem dziś nawóz filtusa w płynie, czy lejąc go nie pogorszę sprawy z glonami przy obecnym oświetleniu?Nie chciałbym dodatkowo dokarmiać glonów jeśli rośliny nie będą w stanie tego wykorzystać...

Planowałem zastosowanie UV w celu wytępienia glonów, chociaż nie jestem pewien co do skuteczności długoterminowej, ale z pewnością można tym skutecznie przystopować rozwój zarodników pływających swobodnie w wodzie.

Co do podopiecznych, oczywiście mam malutkie kiryski, natomiast w kwestii piskorków, sprzedawca polecił właśnie taki żwirek, żeby piskorki nie miały możliwości zakopywania się w piasku, i można je było oglądać, wtedy wydawało mi się to logiczne, teraz wiem że to uniemożliwienie im naturalnych i instynktownych zachowań, z pewnością nie bardzo im się to podoba... Będę zmieniał całą aranżację, w tym podłoże dobrane pod kątem roślin i rybek.

Bimbrownia- dla wyższej wydajności wystarczy np. potroić proporcje 1410 i wykorzystać większy zbiornik np 5l, z tego trójniki i puszczanie CO2 w kilku miejscach- zanim jednak zacznę z tym kombinować powalczę z oświetleniem.

krzych_100


Czujny niczym ważka, tak masz rację, testy paskowe JBL 6w1, niestety walizka zamówiona miesiąc temu na pewnym serwisie do dnia dzisiejszego nie dotarła, i do zakończenia tematu nie będę kupował drugiej...

Akwa faktycznie może nie być w pełni stabilne biologicznie, kubełek uruchomiony tydzień temu, bez żadnych wspomagaczy w formie szczepów bakterii, ale myślę że niebawem ruszy pełną parą i będzie stabilnie.
Niestety wszelakie anomalia wywołują u mnie atak paniki i próby natychmiastowej reakcji, muszę się jeszcze nauczyć cierpliwości :oops:

Reasumując:
1. Jakie są szansę na to że baniak sam się ustabilizuje bez jakiejkolwiek ingerencji z mojej strony przez jakiś czas, i glony same ustąpią? (oczywiście będą podmianki, odmulanie i czyszczenie glonów z szyb)

2. Czy konieczne jest na TERAZ dokładanie źródła światła, żeby się ustabilizowało.

3. Czym i jak, oraz czy w ogóle nawozić wodę żeby utrzymać równowagę pierwiastków ( wiem że nie ma pewnie złotego środka i uniwersalnej recepty)

4. Czemu to wszystko jest takie skomplikowane :lol: Jak Wy to wszystko ogarniacie :blagam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

przemekgda86 pisze:1. Jakie są szansę na to że baniak sam się ustabilizuje bez jakiejkolwiek ingerencji z mojej strony przez jakiś czas, i glony same ustąpią? (oczywiście będą podmianki, odmulanie i czyszczenie glonów z szyb)
Jeśli za bardzo nie będziesz ingerował, to zbiornik się ustabilizuje szybciej (tzn. będzie to trwało, ale trzeba to zostawić w spokoju). Ja obecnie pilnuje tylko podmian wody i czyszczę filtr wtedy, kiedy zauważę spadek przepływu. Glonów jako takich nie mam, rośnie coś w postaci zielenicy, ale rośnie normalnie, nie ma plagi (i nawet ładnie porasta).
przemekgda86 pisze:. Czy konieczne jest na TERAZ dokładanie źródła światła, żeby się ustabilizowało.
Spróbuj, ale dołóż po prostu świetlówkę o innej barwie (może być i 2700K, w miarę możliwości całe widmo). Proponuję na razie wstrzymać się z diodami mocy LED, niech akwarium dojrzeje. Obstawiam wysokość słupa wody - im wyższy, tym intensywniejsze oświetlenie.
Obserwuj rośliny, bo każdy gatunek ma swoje, czasem inne preferencje i wymagania. Poza tym skąd masz pewność, gdzie i jak rośliny były wyhodowane?
przemekgda86 pisze:3. Czym i jak, oraz czy w ogóle nawozić wodę żeby utrzymać równowagę pierwiastków ( wiem że nie ma pewnie złotego środka i uniwersalnej recepty)
Moim zdaniem nie ma. Jeśli już chcesz CO2, to masz znać zależności pomiędzy pH/zasadowość/stężenie CO2 w wodzie (są na to tabele i kalkulatory). Aby znać te zależności trzeba najpierw znać wartości twardości i odczynu wody w akwarium (czyli testy...).
To, co wydalają ryby i skorupiaki też jest nawozem. Kulki i pałeczki nawozowe również.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

przemekgda86 pisze:Kupiłem dziś nawóz filtusa w płynie, czy lejąc go nie pogorszę sprawy z glonami przy obecnym oświetleniu?Nie chciałbym dodatkowo dokarmiać glonów jeśli rośliny nie będą w stanie tego wykorzystać..."
Absolutnie nie lej nawozu do wody, bo będziesz karmić glony. Rośliny korzeniowe pobierają związki budulcowe z podłoża i o to nam chodzi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

Czyli nie majac glonow a lejac jami kolwiek nawoz jest szansa, ze glony zawitaja:-)? Tak z ciekawosci?
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jest szansa.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
przemekgda86
Posty: 12
Rejestracja: 12 lis 2014 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: przemekgda86 »

Jeśli zachowana zostanie równowaga, nic złego nie powinno się stać.
Wracając do mojego akwa, zwiększone zostało oświetlenie do 0,7W/L, CO2 z cytrynowni, puszczane po przeciwległych stronach akwa (3-4 bąble na sekundę w kroplomierzu rozdzielone na dwie kostki lipowe), założony stały test CO2 JBL żeby mieć kontrolę.
Przez kilka dni miałem sajgon w akwarium, zakwit zielenic, krasnorostów i na koniec pojawiły się okrzemki...
Sytuacja powoli się klaruje, rozrost glonów zatrzymał się, a nawet jest ich coraz mniej.
Do akwarium dołączyło 5 otosków, 4 ampularie i 5 kreweci Amano- ta ekipa sprzątająca bardzo ładnie pozbywa się niechcianych zielonych gości.
Rośliny zwariowały po zwiększeniu światła i podaniu CO2, rosną w oczach :lol:
ODPOWIEDZ