[112l] Ogólny

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

Wlasnie w starym mialem pokrywe wyklejona taka folia odblaskowa nie wiem czy to dobry pomysl, swietlowki to t8 2x18w jedna biala 6000k a droga rozowa ale liczylem i za malo tego swiatla.
A co do ryby to jestes wstanie ocenic:)?

A to aktualne zdjecie zbiornika dzis po odkurzaniu dna i podmianie wody:d https://imageshack.com/i/pbzfNHKKj
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Co do ryby, nie bardzo, a nie chciałbym wprowadzać Ciebie w błąd..
Ale jest strona typowo o zbrojnikach (nie wiem, czy tutaj mogę podać adres).
Jeszcze co do oświetlenia: zostaw tak, jak jest. Skąd wiesz, że za mało światła? Przelicznik wat/litr przyjmuje się orientacyjnie, bo nie znamy ilości lumenów (strumienia światła) emitowanego przez źródło światła. Co do tej mocy to elementy się grzeją (statecznik na przykład), więc to nie do końca tak. Poza tym - pisałem o tym - ważna jest wysokość zbiornika, a nie litraż. Możesz mieć akwarium 100x10x10, a możesz mieć 1000x10x1 - litraż ten sam, a różna wysokość. To wysokość słupa wody i jej czystość decyduje o ilości światła (lumenów), które emitowane są wgłąb zbiornika. I widmo emitowanego światła też jest ważne, dlatego jak masz dwie świetlówki, to staraj się o dwie różne temperatury barwowe tych świetlówek.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

Dobra, duzo mi uswiadomiles :) wielkie dzieki nie pamietam dokladnie ile ktora ma, jutro na spokojnie sobie sprawdze i jak cos opisze :-) wiem ze macie mnie juz pewnie dosyc za wszystkie powtarzajace sie pytania. Staram sie na biezaco uzupelniac wiedze w kazdym temacie i wszystkim co zwiazane jest z akwarystyka:-)

A wiec tak w zestawie byly dwie orginalne swietlowki 2xPolamp 18w G13/t8 6500k aktualnie w pokrywie jest jedna a druga zastapilem T8 18w diversa o jakiej mocy nie wiadomo bo nie ma napisane.
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Synu pisze:Polamp 18w G13/t8 6500
18W to pobierana moc elektryczna, tylko nie wiem, czy samego żródła światła, czy układu zapłonowego ze statecznikiem (a to wszystko się grzeje, także dostarczana moc elektryczna do źródła światła jest mniejsza),
G13/T8 - oznaczenie trzonka i typu konstrukcyjnego świetlówki liniowej (stare T12, obecnie T8, T5)
6500- temperatura barwowa - ile i jakiej barwy jest więcej w widmie światła widzialnego.
Dodatkowo świetlówki oznaczane są np. 865, lub 840, co oznacza:
8 - współczynnik oddawania barw w tym przypadku 80-90%)
65, 27, 40 - temperaturę barwową.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

No właśnie u mnie brak takowych symboli tylko to co podałem. Nie musisz mi tłumaczyć każdego oznaczenia bo wiem co i jak tylko mówię podaje co tylko napisano a ja mam się domyślać co to może być. Za jakiś czas i tak trzeba będzie wymienić wiec wtedy wezmę takie jak trzeba :)
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Staram się...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

No i elegancko :) przyjąłem wszystkie info które podałeś.:) Czyli następnym razem brać 18w 865 i będzie dobrze :) a np: jak dam 24w to ta przetwornica wytrzyma co jest orginalna w pokrywie?
Dziękuje za każda podaną wiedze, wszystko warto wiedzieć:P
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie, statecznik z reguły jest dedykowany do określonej mocy świetlówki.
Dla T8 jest magnetyczny i elektroniczny, dla T5 (cieńszej) tylko elektroniczny. Zauważ, że zestaw, który zaproponowałeś, to też dedykowany na określoną moc statecznik (jeden na dwie świetlówki).
Trzeba zobaczyć na stateczniku, co jest napisane (jaka moc).
Często jest to jeden statecznik dla dwóch świetlówek (moc świetlówek, a co z tym idzie pobierany przez świetlówki prąd). Dlatego też stateczniki są na różne moce. Oznacza to, że statecznik zapewnia przy napięciu zapłonu świetlówki określony stabilny prąd zasilania (np. Polamp robi takie stateczniki do 13W, czyli możesz podłączyć świetlówkę T5 o mocy 6, lub 8W, czyli może dostarczyć maksymalny prąd do 13W).
Trzeba zobaczyć, co jest napisane na stateczniku. W Twoim przypadku, wymieniłbym po prostu świetlówkę na taką samą, ale innym oznaczeniu 8xx - zależy jaką barwę chcesz dodać/ująć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Padaj2003
Posty: 28
Rejestracja: 07 wrz 2014 19:40
Lokalizacja: Kargowa

Post autor: Padaj2003 »

A ja swoj problem z mala iloscia swiatla rozwiazalem tak:
viewtopic.php?t=17586&start=15
Wiadomo troche drozej ale na ilosc swiatla nie mozna narzekac, bo po odjeciu od litrarzu ilosci podloza wychodzi mi okolo 0,72-0,75W/L
Wczesniej tez mialem standardowe 2x18W T5, a z zalozenia moj zbiornik ma chociaz przypominac z czasem holendra i tego swiatla wiadomo bylo malo. Teraz roslinki fajnie rosna i nawet lanie babelkuja czegowczesniaj nie moglem osiagnac :)

ps. przy dolozeniu 2x24W T5 do 2x18W T8 ktore juz masz wiekszych problemow, zamontujesz je nawet z odblysnikami jesli tylko jeden z ich bokow podegniesz ;) ale mysle ze na sam statecznik moze byc malo miejsca w pokrywie i bedziesz juz mial 2 zrodla ciepla ;) co latem moze byc juz klopotliwe.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

No to jak tu rozwiazac problem:/ no wlasnie zima to i tak inaczej bo jest 25-26 stopni bo zbiornik jest w pokoju gdzie kominek i tam zawsze sauna jest :-)
Fakt ciekawie to rozwazales, bede musial cos pokombinowac bo umnie bardzo malo miejsca jest pod pokrywa:( Jutro jak wroce z pracy zrobie fotke jak to wyglada od spodu. Moze wspolnymi silami cos wymodzimy:d
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

Dobra mam pytanie pomozecie mi ustalic coz to moze byc za zbrojnik w sklepie jak bralem niby to zwykly niebieski ale gadalem z kolega i mowi ze nie wyglada mu to na zbrojnika niebieskiego a cos wiekszego i teraz nie wiem czy lapac czy zostawic bo niechce zeby znowu rozwalil mi caly zbiornik oto fota ciezko zlapac calego jak plywa
https://imageshack.com/i/pat8GtBgj
https://imageshack.com/i/ipwgy5ekj
https://imageshack.com/i/iprJR1Txj
Ostatnio zmieniony 17 gru 2014 10:26 przez Synu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zbrojnik niebieski to nie jest... to nie jest też wąsacz niebieski, o którego Ci chodziło w pytaniu (poczytaj tematy o różnicy pomięczy zbrojnikiem niebieskim a popularnym wąsaczem niebieskim).

To będzie bardzo duża ryba. Ale gatunku nie umiem określić. Któryś gibbiceps?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

no właśnie w tym problem, w sklepie jak kupowałem go małego to prosiłem o zbrojnika niebieskiego i dali mi to :) wiec trzeba wyłowić bo zaś burdelik mi zrobi :( już wszystko rozwala
Pozdrawiam
Grzesiek :D
Michał.M
Posty: 168
Rejestracja: 26 lis 2014 21:14
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

Ale większość zbrojników robią "porządek według siebie" .U mnie jak był drobny żwirek to jeszcze jako tako roślinki się trzymały ale jak zmieniłem na piasek to rozpierducha na maksa,dziennie musiałem roślinki wsadzać w podłoże.
Awatar użytkownika
Synu
Posty: 173
Rejestracja: 03 lis 2014 22:31

Post autor: Synu »

Tamtego oddalem, okazalo sie ze byl to gibiceps jakis:-) za to zamienilem na zbrojnika niebieskiego sztuk 2 oraz do rodziny dolaczyly Razbora klinowa:-)

(23.12.14)
Jeden ze zbrojnikow zdechl :( z niewiadomych przyczyn plywal odwrocilem sie a on juz na plecach :/ doszly 5 szt. Ampularii gold calkiem okazale osobniki:)
https://imageshack.com/i/ex87m5Yvj
Pozdrawiam
Grzesiek :D
ODPOWIEDZ