Jeden z welonów zachorował - ktoś mi pomoże zdiagnozować?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Jeden z welonów zachorował - ktoś mi pomoże zdiagnozować?

Post autor: kenay »

Witam serdecznie wszystkich na tym forum. Jest to mój pierwszy post tutaj ponieważ akwa mam od niedawna :)

Znajomy musiał wracać do Polski i w spadku zostawił mi małe akwarium 25l z dwoma welonkami (jeden złoty drugi jakiś pomarańczowy z czarnym pigmentem). Nie mając doświadczenia szybko skierowałem swe pytania do woojka google. Po kilku dniach zaopatrzyłem się w większe akwarium 120l z wydajnym filtrem 200l. Podłoże jest przygotowane z drobnych kamyczków. Roślinki były lecz welonki je oskubały :) teraz jest jedna sztuczna z którą były już wcześniej.

Karmię płatkami na zmianę: TetraMin i Natura Goldfischfutter(jakieś szwabskie)

Pewnego dnia zauważyłem że złota wydala dziwną kupkę ;/ długie przezroczyste na kilka cm. Do tego zaczęła dziwnie puchnąć. Odłowiłem ją i umieściłem w starym akwarium. Kierowałem się po prostu informacjami przeczytanymi na forach w necie. Początkowo myślałem że może to być zwykłe przekarmienie lecz po kilku dniach głodówki nic się nie zmieniło. Teraz brak apetytu i stale ciągnące się odchody.

Z racji tego że nie mieszkam w Polsce tylko na jakimś zadupiu w Holandii nie mam zbyt dużych możliwości zapytania się kogokolwiek (w zoologicznym jak pytałem to nie mieli pojęcia co z tym zrobić).

Obecnie wygląda tak:
http://www.mojalbum.com.pl/Album=THDCDTJU

Fakt faktem że rybka już jest na wykończeniu i chyba padnie niedługo (może wcześniej ją uśpię lub wyleczę?). Czytając te wszystkie fora i zaczerpując informacje z różnych źródeł zdecydowałem się zbadać odchody rybki pod mikroskopem.

https://www.youtube.com/watch?v=PAOghwMoSz8

W powiększeniu 500x - pełno nitek i jeden robaczek :)
Mam nadzieję że uda się komuś postawić trafną diagnozę i pomoże uratować rybkę o ile już nie jest za późno :(

Dodam jeszcze że drugi welonek czuje się dobrze ale pewnie mu smutno samemu :(
I proszę mi tu nie krzyczeć że to czy tamto gdyż jako początkujący chyba mam prawo czegoś nie wiedzieć dlatego szukam pomocy u doświadczonych akwarystów.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2014 17:25 przez kenay, łącznie zmieniany 1 raz.
Michał.M
Posty: 168
Rejestracja: 26 lis 2014 21:14
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

Skoro prosisz o pomoc to podaj więcej informacji np.parametry wody,temperatura,jaki filtr,kiedy zakładałeś baniaczek,kiedy rybki wpuściłeś...
Taka dobra rada,wywal to plasticzane badziewie (sztuczna roślinka),bo na bank nie pomaga a może tylko zaszkodzić.
Filmik coś nie działa.
kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Post autor: kenay »

Dzieki za zainteresowanie. Filmik poprawiłem.

Parametry wody - nie mam czym zmierzyć (baba w zoologicznym jest tak tępa że szkoda gadać). Chyba z Polski będę musiał ściągnąć jakiś tester. Może ktoś jakiś polecić??

Temp 23-24 stopnie.

Filtr z deszczownicą Aqua-Flow 100

Baniak główny był zakładany ok 2 miechy temu. Złota w starym teraz jest odseparowana już jakiś tydzień czasu. Woda wydaje sie być czysta bynajmniej jak na oko :)

Wodę podmieniam przynajmniej raz w tygodniu ok 25%

Gdzieś wyczytałem informację, że czasem pomaga zwiększenie temperatury. Co o tym sądzicie?
Michał.M
Posty: 168
Rejestracja: 26 lis 2014 21:14
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

Z objawów wygląda mi to na posocznicę.
Jak dla welonek i baniaka filtr mało wydajny dlatego że welonki to żarłoki :D
i strasznie brudzą.
Testy w przypadku trzymania każdego rodzaju ryb,czy innych zwierzątek bardzo wskazane.
Zwiększenie temperatury działa ale z podanym lekiem,posocznicy tylko temperaturą nie wyeliminujesz.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2014 18:25 przez Michał.M, łącznie zmieniany 1 raz.
kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Post autor: kenay »

Czyli eutanazja...
Michał.M
Posty: 168
Rejestracja: 26 lis 2014 21:14
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

Możesz spróbować leczyć,ale co z tego wyjdzie nikt nie zagwarantuje.
Dobrze zdezynfekuj baniaki i urządzenia w nim.
kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Post autor: kenay »

Witam ponownie :)Zdażył sie cud :)
Opierając sie na doświadczeniu zdobytym w necie zastosowałem pewną kurację.
A mianowicie:
-temperatura wody zwiększona do 28 stopni
-trochę groszku mrożonego
-trochę soli

Dziś rano patrzę do baniaka a tam złota sie tak posrała że pełno czarnych stolców pływa :)
Na dodatek brzuchol jej sie deczko zmniejszył i zrobiła sie bardziej żwawa.
Nie wiem czy to zasługa tej kuracji lecz jeśli wyzdrowieje to będzie cud :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Opis choroby wskazuje na zwykłe pasożyty wewnętrzne, w tym na nicienie. Podaj preparat na te pasożyty, powinieneś go kupić wszędzie. Podniesienie temperatury wody zwiększyło metabolizm i pozytywnie wpłynęło na trawienie. To był dobry pomysł. Utrzymaj rybę na diecie zielonej czyli roślinnej, ale nie za długo w cieple.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Post autor: kenay »

No sranie to ona ma. Groszek przeleciał przez nią dziś jak przez sitko. Zobaczę co mi dziś w zoologicznym powiedzą i czy wogóle maja jakieś preparaty.
Michał.M
Posty: 168
Rejestracja: 26 lis 2014 21:14
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

No to się cieszę że rybka ma się dobrze.
Mogłeś jeszcze marchewki trochę sypnąć... :wink: :D
kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Post autor: kenay »

Dla ciekawskich dodam że dziś przypadkowo przejeżdżałem obok zoologicznego w innym mieście i znalazłem tam osobę w miarę obeznaną w temacie. Przedstawiłem wszystkie fotki i filmiki oraz opowiedziałem dokładnie co się dzieje. Dostałem preparat eSHa 2000.

Mam nadzieje że pomoże a cena - szok... 3,5 ojro
Troche taniej jak w PL :)

Przy okazji zamówiłem tester elektroniczny podstawowych parametrów wody. Zapomniałem jaka cena ale też coś niedrogo krzyczał :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaki jest skład preparatu?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Post autor: kenay »

1 ml zawiera: Ethacridinlactat 6,3 mg; Miedź 2+ 3,2 mg; Methylorange 0,26 mg; Proflavin 1 mg
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Powinien być skuteczny na nicienie i inne pasożyty. Pamiętaj o podmianie wody w ilości 50% i potem klejne 30% po zakończeniu całkowitej (powtórzonej) kuracji leczniczej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kenay
Posty: 12
Rejestracja: 17 gru 2014 16:58

Post autor: kenay »

W sklepie koleś mi mówił że do mojego baniaka-szpitala w którym pływa chora (25l) stosować preparat tak jak pisze na ulotce:

Dozowanie interwencyjne:
1. dzień : 50 kropli na 100 litrów wody
2. dzień : 25 kropli na 100 litrów wody
3. dzień : 12 kropli na 100 litrów wody
W ciężkich przypadkach można przedłużyć podawanie leku o kilka dni (12 kropli) .

Wymiana wody po zakończeniu leczenia i obserwacja przez 2-3 dni. Jeśli brak zmian - powtórka.

Oczywiście baniak bez filtra bo mi lek przefiltruje :P
ODPOWIEDZ