[240l] - obsada rybki + roślinki. BW

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Rumci pisze:No te 30-40 litrow to jeszcze może bym kupil, ale zeby zapelnic nim akwarium musialbym kupic 50 5 litrowych baniakow, a to raczej nie wchodzi w gre
Przy takim litrażu to już filtr RO - na początek duże koszta, ale później niekoniecznie. Nie chcę Ciebie naciągać oczywiście na koszta, ale pomyśl; filtr RO już od 100 zł dostaniesz, do tego koszta wkładów no i koszt wody odpadowej.
Rumci pisze:Wiec moge w razie co zmieszac wode demineralizowana z zwykla?
Możesz mieszać wodę, napełnić taką zmieszaną wodą, a potem stopniowo zmniejszać twardość do oczekiwanej. Da się to zrobić sklepową demineralizowaną, tylko trwa to długo i nie trzeba się spieszyć z wpuszczaniem ryb (akwarium w tym czasie dojrzewa).
Rumci pisze:Z tym podlozem zrobie tak jak mówisz , troszke torfu zmieszam z tym piaskiem.
Użycie substratu wydaje się nielogiczne - substrat przeznaczony jest dla roślin, których w BW jak na lekarstwo. Jak dasz piasek wymieszany z niewielką ilością torfu, posadzisz jakąś biotopową roślinkę i wsadzisz jakąś kulkę glinianą, będzie dobrze.
Rumci pisze:Podasz mi jeszcze przykładowe i ciekawe obsady? Smile
Podam, ale muszę mieć stuprocentową pewność, że są to typowe ryby do tego biotopu BW. Aby była jasność, to podaję jeden przykład za Wikipedią: neon czerwony (Paracheirodon axelrodi). Nie pasuje mi tylko "intensywne oświetlenie"

P.S: koszta wkładów w zależności od używania, może ze stówę na rok.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Rumci
Posty: 136
Rejestracja: 07 gru 2014 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Rumci »

Wiesz co? Chyba mnie namówiłeś. Jak chce mieć prawdziwą namiastkę BW to może i warto zainwestować i zrobić coś porządnie.

Zamówię dziś ten FILTR RO3. Może być najprostszy za 100zł z wkładami? Na początek takowy starczy?

EDIT: Zamówiłem filtr RO3 , za 110 zł. Prosty na sam początek. :)

Tak więc na dniach powinienem mieć wszystko by wystartować ze zbiornikiem.

- 2 x filtr , wewnętrzny Aquael 1000 turbo UV i zewnętrzny Sacem 1000 Marathon
- grzałka Eheim Jager 150 W
- Świetlówka narazie zamontowana jedna ( nie wiem ile W ) w razie co mam dwie świetlówki firmy NARVA Oceanic Blue, ale do Bw to raczej nie pasuje?
- korzenie , gałązki, szyszki olchy, kora dębu i liście dębu.
- piasek do piaskownicy z atestem
- torf
- Filtr RO3

Czekam aż dojdzie FIltr. :) i zacznę działać. Mam nadzieję , że powinno być okey i dzięki Twoim radom wyjdzie z tego fajne BW.

PS: czekam za tą propozycją pełnej obsady zbiornika.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ja bym nie mieszał torfu z piaskiem bo i nie ma po co.Co do obsady to takie małe propozycje:
1+3 apistogramma baenschi
20x Nannostomus marginatus
6x Otocinclus affinis

Guianacara stergiosi 1+1
kirys spiżowy 10 szt
Hemigrammus rhodostomus 20 szt
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Rumci pisze:- Świetlówka narazie zamontowana jedna ( nie wiem ile W ) w razie co mam dwie świetlówki firmy NARVA Oceanic Blue, ale do Bw to raczej nie pasuje?
Na razie zobacz jedną, będzie dobrze.
Proponuję w Galerii umieścić linki do zdjęć.
wojtass9 pisze:Ja bym nie mieszał torfu z piaskiem bo i nie ma po co
W sumie racja, bo i nie ma po co, a jeśli już będzie konieczność filtrowania przez torf, to woreczek na żyłce i przy wylocie filtra.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Rumci
Posty: 136
Rejestracja: 07 gru 2014 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Rumci »

Jutro będzie filtr RO , przygotuje i zaleje zbiornik to pokaże foto. Po jakim czasie mogę dodać roślinke/roślinki do akwarium? I czy ten piasek do piaskownicy z atestem przed włożeniem do akwarium i zalaniem wodą musze wygotować/wymyć? czy od razu na gotowo włożyć? :roll:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Piasek przepłucz, namocz wcześniej liście i patyki. Poukładaj sobie aranż i powoli zalewaj. Może być zmętnienie mechaniczne, ale ono minie powoli. Jak już "kurz" opadnie, daj roślinkę na taflę wody, generalnie nie spiesz się. Postaram się dać zdjęcie jakiegoś aranżu BW (wieczorem).

EDIT: proponuję roślinę na taflę wody: wąkrotka białogłowa (Hydrocotyle leucocephala - w zasadzie roślina bagienna, której części wyrastające poza taflę wody są ładnie zielone.
Ostatnio zmieniony 16 gru 2014 14:46 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Rumci
Posty: 136
Rejestracja: 07 gru 2014 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Rumci »

Okey. Dziś przepłukam piasek i być może umieszczę juz go w zbiorniku. Korzenie i liście przygotuję jutro i zaczne zalewać w czwartek, jak jutro dojdzie filtr RO3 i nie bede mial problemu z zamontowanie go :p

Czekam wtedy na te fotki aranżu. :)

Ogółem musiałbym jeszcze zaopatrzyć sie w czarne tło bo to raczej do BW odpada. Postaram się coś ogarnąć. :)
Awatar użytkownika
Rumci
Posty: 136
Rejestracja: 07 gru 2014 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Rumci »

wojtass9 pisze:Tutaj jest trochę aranży :
https://www.google.pl/search?q=akwarium ... d=0CB8QsAQ
Niektóre bardzo fajne, ale niestety takimi wielkimi korzeniami nie będę na początku dysponował, z czasem udoskonale aranż , ale na poczatek raczej bardziej ubogo chyba będzie :( :wink:
Awatar użytkownika
Rumci
Posty: 136
Rejestracja: 07 gru 2014 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Rumci »

http://scr.hu/2ujn/9i​j4c​

http://scr.hu/2ujn/6b​jvz​

Dwie fotki. Jedno bez dodatków, jedno z szyszkami i listkami. :)

Jak już wspomniałem wczesniej , bardziej okazałe korzenie preparują się do użycia , więc za jakiś czas aranż też trochę ulegnie zmianie. :)

Tło dojdzie jutro , tak więc jutro przyklejam tło. Woda filtruje się przez RO więc na dniach też wyląduje w zbiorniku więc niedługo uaktualnie fotki :)

PS: no i jak zaleje zbiornik to dojdzie 1 x Nurzanieć śrubowy i 1 x Pistia prawdopodobnie, chociaż do nurzańca nie jestem jeszcze przekonany.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Jeszcze czarne tło i fajnie to będzie wyglądać.
Awatar użytkownika
Rumci
Posty: 136
Rejestracja: 07 gru 2014 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Rumci »

wojtass9 pisze:Jeszcze czarne tło i fajnie to będzie wyglądać.
Dziś ma dojśc ciemne tło, z akcentem pnia drzewa, klimat powinien byc zachowany , a jak nie bardzo bedzie wygladalo to przykleje czarne tło. :wink:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Rumci pisze:Niektóre bardzo fajne, ale niestety takimi wielkimi korzeniami nie będę na początku dysponował, z czasem udoskonale aranż , ale na poczatek raczej bardziej ubogo chyba będzie
Jest dobrze, mnie się podoba (dałbym dużo więcej liści, ale zobaczysz sam).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Rumci
Posty: 136
Rejestracja: 07 gru 2014 13:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Rumci »

krzych_100 pisze:
Rumci pisze:Niektóre bardzo fajne, ale niestety takimi wielkimi korzeniami nie będę na początku dysponował, z czasem udoskonale aranż , ale na poczatek raczej bardziej ubogo chyba będzie
Jest dobrze, mnie się podoba (dałbym dużo więcej liści, ale zobaczysz sam).
Doszło tło. Po pracy przykleje. Liście jeszcze dodam, mieszkam w otoczeniu lasów więc mam tych liści trochę , więc trochę więcej ich dołoże. :)

Krzych, a może doradzisz mi teraz obsadę? albo ktoś inny, bardziej doświadczony? Warunki będą ok dla typowego biotopu black water. :)

Chodzi mi o zestawienie przykładowej obsady całego zbiornika.

Dzięki. :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Hmm, ja osobiście mam małe ryby i dla nich przygotowuje BW.
Mam małe zbiorniki więc i ryby są małe, także mogę napisać gatunki ryb np. do 6 cm długości, jakie mam i jakie zamierzam mieć.
Mam:
bystrzyk karlik (Hyphessobrycon amandae)
otosek przyujściowy (Otocinclus xxx) - jest tych podgatunków więcej i często są mylone.
Planuję:
neon zielony (Paracheirodon simulans)
zwinnik Blehera (Hemigrammus Bleheri)
Są jeszcze żaglowce skalary no i neony czerwone (Paracheirodon axelrodi) - ten to chyba jest typowym gatunkiem BW.

Ale jeszcze raz napiszę, ja mam małe zbiorniki i planowałem małe ryby. Większego zbiornika na razie nie planuję ze względu na miejsce w mieszkaniu. Poszukam jeszcze w domu to, co planowałem z mniejszych ryb. Te ryby to ryby w miarę kolorowe, u których w odpowiedniej wodzie uwydatnia się barwa (np. u bystrzyka i zwinnika to ładnie widać, woda filtrowana przez torf - woreczek przy wylocie).

Jeśli mogę poglądowo, to link:
https://www.youtube.com/results?search_ ... arium&sm=1
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ