Eleocharis Parvula nie rośnie w akwarium 30L

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dawid_jg
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2015 19:45

Eleocharis Parvula nie rośnie w akwarium 30L

Post autor: dawid_jg »

Witam. Mam akwarium 30l jak na zdjęciu. Nie wiem dlaczego ale eleocharis parvula nie chce rosnąć... Wydaje mi sie ze nawet lekko gnije... Sadzilem ja z sadzonek in vitro. Moze za rzadko ja posadzilem? Kurde nie wiem co robic. Moze za krotko zeby cokolwiek robic? akwarium ma miesiac. Pierwsze zdjęcie przedstawia aktualne akwarium, drugie zdjęcie zaraz po założeniu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Piotrek00
Posty: 35
Rejestracja: 02 sty 2015 13:06
Lokalizacja: Zielona góra

Post autor: Piotrek00 »

Zbiornik dojrzewał przynajmniej 2 tygodnie??
dawid_jg
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2015 19:45

Post autor: dawid_jg »

rowno 2 tygodnie
Piotrek00
Posty: 35
Rejestracja: 02 sty 2015 13:06
Lokalizacja: Zielona góra

Post autor: Piotrek00 »

Może złe parametry wody?Nie znam wymagań tej rośliny ale powinieś jak najlepiej je zgłębić i porównać z parametrami/warunkami w twym akwarium.Powodem gnicia może być też przekarmienie,jedzenie opada na rośliny i gnije.
Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie stosujesz nawożenie? Jakie masz oświetlenie? Jakie parametry wody? Jaką filtrację?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dawid_jg
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2015 19:45

Post autor: dawid_jg »

stosuje carbo, classic z aqua art, potas i CO2 w plynie. filtr aquael pat mini filter, oświetlenie LEDDY SMART PLANT 6W. Woda temperatura 26stopni
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wywal oświetlenie LEDowe, daj normalne światło o barwie 865 lub 840, 6500 K.

Światła diodowe w większości nie nadają się dla roślin akwariowych, więc nie dziwi mnie Twój problem. Pomimo nawożenia i podawania CO2 parvula nie fotosynezuje prawidłowo więc nie jest w stanie przyjmować tego, co podajesz.
Podawanie CO2 musi być zawsze związane z dobrym oświetleniem, inaczej nie ma racji bytu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dawid_jg
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2015 19:45

Post autor: dawid_jg »

rozumiem, tyle ze w opisie ten lampy led jest napisane ze ma temperature barowowa 8500k
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Może mieć, ale LEDy nie mają ciągłego widma światła i pewnych jego części może roślinom brakować.
Nie tylko ilość światła się liczy ale i jakość
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
dawid_jg
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2015 19:45

Post autor: dawid_jg »

aha, rozumiem. Nie chce zabardzo zmieniać naświetlenia. A może zmienić rośline jako trawnik? Może są rośliny niewymagające tyle światla co eleocharis? Czekam na jakies propozycje ;)
Michał.M
Posty: 168
Rejestracja: 26 lis 2014 21:14
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

Niestety ale trawniki wymagają odpowiedniego oświetlenia,i raczej na tym co masz długo nie pociągną.
dawid_jg
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2015 19:45

Post autor: dawid_jg »

a czy taka belka oswietleniowa dałaby rade ? http://allegro.pl/belka-oswietleniowa-9 ... 27059.html
lord1985
Posty: 90
Rejestracja: 11 sty 2015 9:10

Post autor: lord1985 »

Mimo że nie mam dużego doświadczenia to powiem tylko tyle że gdy ja zmieniłem u siebie oświetlenie na takie jak trzeba tzn barwa światła 6500K rośliny zaczęły rosnąć jak szalone i całe akwarium wygląda inaczej :-)

kup co tam chcesz ;-) pamiętaj tylko żeby było te 6500K ;-)
loo
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

9W na 30l to trochę za mało. Powinno być około 15W, żeby mniej więcej było 0,5W/litr. Można się z tym przelicznikiem nie zgadzać, ale daje nam jako takie pojęcie co do potrzeb świetlnych roślin.

Oczywiście przy barwie światła 6500K z T5 lub T8 (865 i 840)
Ostatnio zmieniony 02 lut 2015 13:44 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie ma dokładnej specyfikacji tej belki, ale może być na stateczniku magnetycznym - zależy od gwintu. Generalnie nie ma to jakiegoś większego znaczenia, poza tym, że sprawność całego układu będzie mniejsza. Dla mnie 9W to moc elektryczna pobierana przez źródło/świetlówkę, a może i cały układ ze statecznikiem. Problem jest taki, że i statecznik, i świetlówka grzeją się, czyli część mocy elektrycznej zamieniana jest w ciepło (świetlówka nie "wyświeca" wtedy tych np. 9W).
Ostatnio zmieniony 02 lut 2015 14:03 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ