Problem z Roślinami w nowo powstałym akwarium :(

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Lukasz120
Posty: 25
Rejestracja: 27 sty 2015 21:05

Post autor: Lukasz120 »

OK dzięki spróbuje :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nic nie wywalaj z akwarium, bo to będzie wielka niepotrzebna robota.

Do dna dosyp piach, daj pałeczki nawozowe jeżeli jeszcze nie dałeś. Odpuść sobie nawozy płynne, w tym CO2 - pisałam Ci o tym już dwukrotnie. Zaczekaj. Zaczekaj. Zaczekaj. Pozwól roślinom wymienić liście i się zaaklimatyzować. 375l naprawdę długo dojrzewa.
Dobrze, że zwiększyłeś oświetlenie, ale świecisz za krótko. Dzień tropikalny trwa 12 godzin i taki czas zastosuj u siebie. Mam nadzieję, że zastosowałeś barwę światła 865 i 840 dla T8 i 6500K jeżeli masz T5?

Anubiasa wyjmij z podłoża. Jest to roślina bardzo wolno rosnąca, lubi się zaglaniać.

Usuwaj martwe liście roślin co tydzień w czasie podmiany wody.

Po miesiącu wszystko powinno się ustabilizować.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2015 12:58 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Lukasz120
Posty: 25
Rejestracja: 27 sty 2015 21:05

ok

Post autor: Lukasz120 »

Dziękuje za kolejna poradę wszystkim :)
Lukasz120
Posty: 25
Rejestracja: 27 sty 2015 21:05

?

Post autor: Lukasz120 »

Pani Barbaro światło zmieniłem w standardzie miałem 2x36W T8 gdzie jedna świetlówka ma barwę 840 K a jesli chodzi o drugą to nie mogę odczytać ale chyba ma 865 K takie miałem w pokrywie oryginalne a te co dokupiłem i zamontowałem to jest 2x54W gdzie jest T5 jedna ma barwę 830 K plus odbłyśnik i druga T5 ma barwę 865 K plus odbłyśnik dobry zestaw jesli chodzi o barwę i moc ?
a jeśli będę świecił 12 godz to nie będą mi się powstawały glony ? bo teraz świece 9 godz

i czy ten piasek ma być jakiś specjalny czy zwykły z składu budowlanego żółty ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

W Castoramie 20kg piasku do piaskownic, kosztowało jakieś 9 złotych, taki wystarczy (tylko worki są słabe, trzeba uważać...). Masz takie oświetlenie, że możesz kombinować ze świetlówkami, masz odpowiednie barwy, więc świeć: świeć wszystkim barwami, lub np. 865. To polega na obserwacji, każda zmiana warunków wpływa na rośliny, ale to trwa.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Michał.M
Posty: 168
Rejestracja: 26 lis 2014 21:14
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał.M »

Przecież o pisaku już było pisane wcześniej i nie wiem co można więcej napisać.
Światło,światłem,ale kolejnym ważnym elementem na który mało kto zwraca uwagę to to że nie każda roślinka toleruje obecne w naszych baniakach parametry wody,więc prócz prawidłowego oświetlenia powinniśmy dobierać roślinki wedle biotopu i parametrów wody jak i oświetlenia,tak jak ryby.Roślinki też są wrażliwe na wszelakiego rodzaju wahania parametrów a co za tym idzie marniejące rośliny początkujący akwaryści niemalże od razu diagnozują to deficytem nawozowym i leją w baniak chemii ile się da,czym dobijają już osłabione rośliny.
Na odpowiednie oświetlenie dla roślin nie ma idealnej recepty,prócz własnej obserwacji i ogólno przyjętego 0,9/1W na 1l.
Lukasz120
Posty: 25
Rejestracja: 27 sty 2015 21:05

Post autor: Lukasz120 »

ok dzięki za informacje :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Łukasz, napiszę Ci jeszcze, że mam rośliny oświetlane żarówką energooszczędną 2700K. Tak dałem, bo nie miałem innej i wkładam do tego zbiornika tzw. "zdechlaki", albo szczątki roślin. Okazuje się, że sobie tam świetnie rosną... i nie ma plagi glonów. Widocznie żarówka emituje na tyle dużo światła o określonej długości fali (promieniowania) i jest na tyle składników odżywczych, że nie ma plagi glonów, a rośliny rosną. Są one wsadzone w takie plastikowe pojemniczki na żywność, w których na samym spodzie rozkruszyłem kulkę g-t i z łyżeczkę wyprażonej ziemi, to wszystko przysypałem najdrobniejszym żwirkiem. Podobnie mam ze zwartkami - tam trochę nie przestrzegam ściśle parametrów wody (bo czekają na przeprowadzkę), ale po okresie zmiany warunków i przystosowania się do nowych (ja tak sądzę), rośliny po prostu rosną. Tylko w jednym i drugim przypadku to trwało...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Lukasz120
Posty: 25
Rejestracja: 27 sty 2015 21:05

Post autor: Lukasz120 »

Ok będę czekał cierpliwie i jeszcze raz dziękuje za pomoc :)
ODPOWIEDZ