nowe akwarium pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

norka
Posty: 8
Rejestracja: 28 lut 2015 21:08

Post autor: norka »

Co do wody, tak jak pisze użyłam z Tropical eskarin i zywe kultury bakterii, to wszystko, a wode odstałam w butlach z otwartym korkiem.
Grzałke mam 25w ale córka wczoraj przypadkiem odłączyla na noc i rano była temperatura 24,5 a w tej chwili 25 przy odłączonej więc chyba nie ma sensu podłańczać bo i tak była ustawiona na 25st.Oświetlenie tak jak pisałam będzie wymieniane na inne bo te diody ledowe nienadają nie chyba do niczego.
Niestety nie mieszkamy w duzym mieście i jedynie takie roślinki dostałam, przy dostawie podejdę znowu i będę szukała innych,
Jezeli nie znam w tej chwili parametrów wody to chyba nie ma sensu kupowania rzeczy do zakwaszania, pierw musze chyba te testy złapać w sklepie.
poczekam jeszcze kilka dni i zoabczymy czy woda będzie w lepszym stanie, a wogóle jest nieco mętna jeszcze.
U nas krewetki odpadają moze fatycznie oglądne sie za tymi rybkami Neon simulans, a jeszcze do rybek, mogę początkowo kupić tak 4 sztuki i po czasie dokupic jeszcze z 2-3?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

norka pisze:ezeli nie znam w tej chwili parametrów wody to chyba nie ma sensu kupowania rzeczy do zakwaszania, pierw musze chyba te testy złapać w sklepie.
Z reguły woda w kranie nie jest miękka, ani kwaśna. W większości w kranach z wodociągów płynie woda średnio twarda i zasadowa. Neony wymagają wody miękkiej i kwaśnej, a najprostszym sposobem to woda demineralizowana i trochę zakwaszana (ale niekoniecznie, tylko aby się o tym przekonać, trzeba ją właśnie zmierzyć, zmierzyć odczyn pH takiej wody). Wodę zostawia się w otwartych zbiornikach do odstania, aby wyrównało się nasycenie wody CO2 (woda demineralizowana nie jest gazowana, ale zamknięta w butli jest kwaśna - pH ok 6, zostawiona na noc otwarta, pH nieznacznie się zwiększa).
Z roślin mogą być kabomby - one rosną w takiej wodzie, a neony przebywają w jej otoczeniu. Piscje - rośliny pływające po tafli (tak naprawdę to chwast wodny), zapewniają rozproszone światło. 25*C nie jest źle, takie warunki powinny wystarczyć.
Używając takiej wody demineralizowanej nie ma potrzeby lania uzdatniaczy. Co do rybek to najlepiej kupić z 5 sztuk w jednym miejscu, 5 w innym - to rybki z jednym jarzącym się na turkusowo paskiem wzdłuż ciała. Po tym pasku poznaje się kondycję ryby: jeśli pasek jest intensywny, to nie jest źle, jeśli jest blady, to coś nie tak. I takim rybom dobrze jest zapewnić jakiś korzeń, liście i szyszki na dnie - one wydzielają do wody substancje pożądane dla ryb.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Polecanie neonów do 30l świadczy o braku jakiejkolwiek wiedzy akwarystycznej.

Niestety 30l to za mały litraż jak na jakiekolwiek ryby. Ewentualnie proponuję jednego bojownika.

Proszę zacząć od podstaw akwarystyki i poczytać o zakładaniu i prowadzeniu akwarium słodkowodnego, o cyklu azotowym, wymaganiach gatunków ryb, parametrach wody itd. Wszelką niezbędną wiedzę można znaleźć na Akwaforum.

Akwarium po założeniu musi dojrzewać około dwóch tygodni, jest to czas na namnożenie się bakterii nitryfikacyjnych w filtrze.
Proszę nie kupować ryb, to są żywe i czujące stworzenia, o czym moi przedmówcy raczej zapominają. Neony wymagają wody kwaśnej i miękkiej, litraż od 63l i więcej. Im większe akwarium tym stabilniejsze parametrowo. W 30l ciężko jest utrzymać stabilność.

Konieczne są żywe rośliny. Proszę o nich również poczytać.

Edit: zapraszam tutaj są podstawy http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=638
Ostatnio zmieniony 01 mar 2015 12:54 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
macioch
Pomocnik
Posty: 959
Rejestracja: 22 wrz 2006 11:18
Lokalizacja: chmielowice

Post autor: macioch »

Popieram Basie w kwestii wielkości akwa 30l to za mało nawet na simulansy, a ty Krrrystek skończ w końcu wypisywać te PIERDOŁY bo nie masz pojęcia o akwarystyce
paolcia27
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2015 19:42

nowe akwa

Post autor: paolcia27 »

krzych_100 pisze:
norka pisze:Jeszcze takie pytanie co do wody czy to normalne ze zaczna smierdzieć?
Nie napisałaś, jak uzdatniasz wodę, a to ważne. Masz małe akwarium, także 30 litrów to nie jest wiele. Jeśli chcesz trzymać neony, to proponuję neony simulansy (Paracheirodon simulans). Do takiego akwarium wystarczy podłoże ze zwykłego piachu (oczywiście przepłuczone), albo jakiś piach do piaskownic z atestem (Obi, Praktiker). Do takiego akwarium leje się wodę demineralizowaną i można dodatkowo zakwaszać, np. do wartości 6-6,5. Trzeba mieś podstawowe testy - w miarę tanie (po ok. 20 zł za test), to kropelkowe testy firmy Zoolek - starczą na długo. Do tego grzałka 25W i oświetlenie ok. 10-15 Watów (najlepiej barwa biała zimna 6500K). Na OLX można kupić używany Ecolight (11W) za ok. 35 zł - to dedykowana świetlówka.
Do tego rośliny: kabomby i piscje na taflę wody, jakiś korzeń, kilka liści bukowych lub dębowych, kilka szyszek olchy. Do filtra mały woreczek z torfem włóknistym.
Wszystkie dodatki (liście i szyszki Filtus, Aquacid do zakwaszania), są do dostania za kilka złotych.
Mam taki zbiornik z takimi rybami i nie ma z tym problemu. Neon simulans jest rzadszy do dostania i najmniejszy z neonów - 10 sztuk wystarczy, ostatnio za 5 zł za sztukę krzyczeli w sklepie.
Woda demineralizowana w Auchan - ok. 3 zł za 5 litrów - starcza na 2 tygodnie do dolewek i podmian.
Myślę, że jeśli założysz na początek takie akwarium jednogatunkowe, nie będziesz miała problemów z jego utrzymaniem, bo będzie jeden gatunek ryb, któremu zapewnisz warunki, a nie jak w przypadku wielu gatunków, często źle dobranych.

EDIT: i zapomniałem o najważniejszym. Wodę odstawiaj, a taką demineralizowaną po prostu przynosi się do domu i odkręca korek - na drugi dzień można ją lać bez żadnych dodatków "uszlachetniających" - bakterii, eklarinów itp. Akwarium musi dojrzeć - jak gorzała musi się przegryźć. Pojawi się pleśń, wata, czy co tam jeszcze, ale to musi potrwać. Ryby do takiego akwarium powinno się wpuszczać po kilku tygodniach, bo akwarium chemicznie dojrzewa długo i nie chodzi tylko o namnożenie się bakterii, ale o ustabilizowanie się innych procesów chemicznych. Jeśli woda śmierdzi, to wytworzył się jakiś proces chemiczny - to powinno z czasem ustąpić, ale trzeba się uzbroi w cierpliwość...
Cześć Wam! :) mam nowy nabytek na 375l. I mam problem z obsadą rybek, ponieważ chcę mieć wiele odmian ;) wstępnie myślałam o takim zestawieniu :

2x zbrojnik niebieski
2x mułojad (cierniooczek)
10x gupik endlera
10x gupik pawie oczko
40x neon czerwony
5x mieczyk
5x zmienniak plamisty
5x gurami czekoladowe
3x skalar
4x pyszczak Saulosi
3x pyszczak żółty
5x przylga chińska

co myślicie o takim zestawieniu? martwie się, że tyle rybek w takim akwarium mogą mieć ciasno, choć większość z nich to małe rybki ;)
paaaaul_a
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proponowana obsada jest fatalna, zapoznaj się z podstawowymi wymaganiami gatunków ryb, jakie chcesz trzymać, pod kątem paranetrów wody dla nich optymalnych. Gurami czekoladowe to gatynek wód skajnie miękkich i kwaśnych. Pyszczaki to kompletnie inna bajka.
Proszę nie pisz w nie swoim temacie, załóż nowy w dziale Obsady zgodnie z Regulaminem tego działu. Obecny temat zamykam, Twoj post usunę jak założysz swój temat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Zablokowany