świetlówka led

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mirko50
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015 19:29

Post autor: mirko50 »

Widzę że z tematu wyrosłą niezła dyskusja :D
I jak, obadałeś już świetlówkę LED?
Jeszcze nie bo brat powiedział że w piątek będzie miał jak to się przejdzie po szkole.
Piszecie też o własnym oświetleniu i powiem że też o tym myślałem i zrobiłem takie coś http://zapodaj.net/872764498461b.jpg.html
Jest to 5 pasków LED 70cm 3 białe zimne (jeden stary troszkę sztukowany jak widać )+ czerwony i niebieski. Wszystko jest zamknięte w profilu poliwęglowym do łączenia płyt poliwęglowych. Problem w tym że mimo dobrego uszczelnienia jednak gdzieś znalazła się mała dziurka i dostało się kilka kropel wody( na razie:/) i jeden z pasków zbledną dlatego chciałbym dorzucić taką świetlówkę. Może gdyby światło było dość mocne to posadzę coś bardziej wymagającego.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Takie małe OT...
A myślałeś o zwykłej żarówce energooszczędnej (świetlówce zintegrowanej)?
Kosztuje to 20 zł (żarówka + oprawka), tylko nie jest szczelne, także jakiś klosz by się przydał. Barwa i moc do wyboru (6500K OSRAM robi).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

To co pokazałeś ma się nijak do tego o czym pisaliśmy ;) Pokazałeś taśmy led (pewnie jakieś małe diody), my mówimy o power led.

Tu jedna z moich pierwszych belek skręcona do 60% mocy:

Obrazek
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Czy zasilasz to z jednego zasilacza, czy z kilku?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Z jednego.
Ta belka ma raptem 15W
Pozdrawiam!!!
Kuba.
mirko50
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015 19:29

Post autor: mirko50 »

wiem że piszecie o power led ale chyba i tak trzeba je uszczelnić a nie chcę wyrzucać pokrywy żeby belkę założyć wyżej nad wodą i dlatego zrezygnowałem z power led i zrobiłem takie coś. Szkoda tylko że nie udało mi się kupić mocniejszych pasków i co najmniej IP 68 bo się okazało że można je ciąć po 1m a mi trzeba 70cm max 80cm.

Myślałem o żarówce ale tak jak piszesz trzeba uszczelnić a pod pokrywą o to trudno. A świetlówkę mogę wstawić w oryginalne mocowania skoro zwykłej świetlówce nic się nie dzieje to i ledowej nie powinno być
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Może postaraj się bardziej uszczelnić to, co już zrobiłeś. Potem - po obserwacji akwarium - dojdziesz do swoich wniosków i sam coś jeszcze wymyślisz, także na razie nie jest źle.
Ja dałem propozycję żarówki energooszczędnej jako alternatywę - dla ciekawości dodam, że taka uszczelniona żarówka sprzedawana jest już jako akwarystyczna (gdzieś to na aukcji widziałem).
Uszczelnij i zobacz, jakie to przyniesie efekty, poobserwuj efekty. Twoim plusem jest to, że dałeś niebieski i czerwony (ale o tym potem).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Nie ma problemu z uszczelnieniem power led ;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
mirko50
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015 19:29

Post autor: mirko50 »

czyli mogę je zamontować 1cm od tafli wody? a jaki masz zasilacz?
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Pewnie że tak, zasilacz impulsowy montażowy 25W. Tyle że ledy musisz dac w profilu ze szczelnym kloszem i zaślepkami
;)
Pozdrawiam!!!
Kuba.
mirko50
Posty: 14
Rejestracja: 27 lut 2015 19:29

Post autor: mirko50 »

Jednak kupię tą świetlówkę bo z power led muszę kupić te diody jakąś belkę aluminiową, zasilacz i znowu uszczelnianie. Wyślę jutro brata niech to zobaczy. Jak się sprawdzi to dokupię na 2szt a jak wyjdzie badziew to zrobię powet led i będzie git:D
Ile Kelwinów brać?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mirko50 pisze:Jednak kupię tą świetlówkę bo z power led muszę kupić te diody jakąś belkę aluminiową, zasilacz i znowu uszczelnianie.
Do diod power LED są dedykowane profile z kloszami i zaślepkami (WIDE).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
tompior111
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 6127
Rejestracja: 15 mar 2008 18:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: tompior111 »

IP68 do oświetlenia akwarium nie jest potrzebne, w zupełności powinno wystarczy IPx4 czy jeśli byś się już bał, to nawet IPx5.
A tak z praktyki jeśli chodzi o jakieś uszczelnianie, to świetlówek kompaktowych nigdy nie doszczelniałem (a w jednym wypadku mały fragment obudowy był zanurzony w wodzie) i jakoś nigdy nic się nie stało (a pomieszczenie było obostrzone)
Pozdrawiam
Tomek
ODPOWIEDZ